güney kore

siz hepiniz ben tek
Doğu Asya'da Kore Yarımadası'nın güneyinde kalan bir devlet.
Ülkenin başkenti Seul'dur.
Sovyetler Birliği ve ABD arasında tırmanan Soğuk Savaş husumeti yüzünden Kore yarımadasında iki ayrı hükümetin kurulmasına neden olmuştur. Her biri kendi ideolojileri ile Kore'nin bölünmesine yol açtı.
Kuzey Kore'de eski Japon karşıtı gerilla ve komünist eylemci Kim Il-sung Sovyetlerin desteği ile güç kazandı ve Güney Kore'de sürgünde olan ve sağcı Koreli siyasi lider Syngman Rhee Güney Kore'nin cumhurbaşkanı olarak göreve geçti.
Türkiye, Güney Kore'yi 11 Ağustos 1949'da tanımıştır. İki ülke arasındaki ilişkilerin sağlam ve olumlu bir temele sahip olmasının bir nedeni, Türkiye'nin 1950 Kore Savaşı sırasında Yarımadaya asker göndermesi ve çok sayıda şehit vermesi olarak görülebilir.
olacak o kadar
yaş hesabının diğer kültürlerden farklı yapıldığı ülke.

Güney kore'de Doğduğunuz anda 1 yaşındasınız. bizdeki gibi bebek 0 yaşında doğar, aylarını alır ve 12 ayını doldurunca 1 yaşında olur durumu söz konusu değil. Doğdukları anda direkt 1 yaşında sayılıyorlar. Tabi sadece bu değil, Yeni yılda da bir yaş aldıklarına inanıyorlar. Yani doğum günlerine zaman olsun olmasın, yılbaşı gecesi 12'den sonra sayaç bir yaş daha ekliyor. Örneğin bir bebek 31 Aralık gecesi doğdu ve 1 yaşına girdi. Bu talihsiz yavrucak sonraki gün olan 1 Ocak'ta 2 yaşında sayılıyor.

Hani ne gerek vardı bu kompleks durumu yaşatmaya lakin illaki vardır bir bildikleri diyerekten girimi sonlandiriyorum.