hasan sabbah

freud da sollardi
İsmaili mezhebinden haşhaşi tarikatının lideridir. Alamut kalesinde yaşamıştır. Cennet vaadi ve biraz da uyşturucu ile ikna ettiği, inanılmaz seviyede ona ve emirlerine bağlılıkları olan müridleri vardır. Hakkında çok çeşitli efsaneler vardır, onunla ters düşen birisi ertesi gün yastığının başında uyarı olarak hançerle uyanacağı gibi. Bir de ezel dizisinde Tuncel kurtiz'in anlattığı vardı tabii;

thuradin
genç yetişkinlik dönemlerim....

marco bana Kazvinden yolu anlatmıştı. açıkçası ben merak etmemiştim. çünkü ihtiyarı tanıyordum. pek insan canlısı değildi. onu çok uyarmama rağmen saçma işlere girişmişti.

kim mi bu ihtiyar? Hasan bin ali sabah işte.
aslen kum şehri doğumluydu. pek güzel yer değildi o zamanlar. düşün nısf-ı cihan yok daha cay ve yahudiyye şehirleri var.iyi bir din eğitimi aldı arkadaş. sonra bu işler daldı. kaleyi alış falan neyse. pek sevmem bu elemanı. bir pişmanlık işte.
kaptonur
Anlatılan çoğu hurafenin dışında zamanının en güçlü liderlerinden. Selçuklu veziri nizamülmülk'ü öldürten ve zamanın güçlü liderlerinden Selahaddin eyyübi'ye bile geri adım attıran bir adamdır. Kalesinin arka bahçesindeki cennet bahçesi hikayeleri hasan sabbah'ın ölümünden 200 yıl sonra alamut kalesine gelen marco polo'nun götünden uydurduğu hikayelerdendir. Hasan sabbah güçlü ve akıllı bir liderdir. İnsanları kendine inandırmak için haşhaş kullanmış olabilir onunla ilgili kesin bir şey demiyorum ama sırf inandırmak için cennet vaadetti, yok arka bahçeye çapa yaptırdı hatunları oraya doldurdu demek saçma. İnsanları kendine inandırmak için haşhaşa veya cennete gerek yok (direkt olarak). İnanmazsanız şimdiki hükmete bakabilirsiniz. Herkes haşhaş içiyorsa bilemem.