hasan sabbah

freud da sollardi
İsmaili mezhebinden haşhaşi tarikatının lideridir. Alamut kalesinde yaşamıştır. Cennet vaadi ve biraz da uyşturucu ile ikna ettiği, inanılmaz seviyede ona ve emirlerine bağlılıkları olan müridleri vardır. Hakkında çok çeşitli efsaneler vardır, onunla ters düşen birisi ertesi gün yastığının başında uyarı olarak hançerle uyanacağı gibi. Bir de ezel dizisinde Tuncel kurtiz'in anlattığı vardı tabii;

thuradin
genç yetişkinlik dönemlerim....

marco bana Kazvinden yolu anlatmıştı. açıkçası ben merak etmemiştim. çünkü ihtiyarı tanıyordum. pek insan canlısı değildi. onu çok uyarmama rağmen saçma işlere girişmişti.

kim mi bu ihtiyar? Hasan bin ali sabah işte.
aslen kum şehri doğumluydu. pek güzel yer değildi o zamanlar. düşün nısf-ı cihan yok daha cay ve yahudiyye şehirleri var.iyi bir din eğitimi aldı arkadaş. sonra bu işler daldı. kaleyi alış falan neyse. pek sevmem bu elemanı. bir pişmanlık işte.
kaptonur
Anlatılan çoğu hurafenin dışında zamanının en güçlü liderlerinden. Selçuklu veziri nizamülmülk'ü öldürten ve zamanın güçlü liderlerinden Selahaddin eyyübi'ye bile geri adım attıran bir adamdır. Kalesinin arka bahçesindeki cennet bahçesi hikayeleri hasan sabbah'ın ölümünden 200 yıl sonra alamut kalesine gelen marco polo'nun götünden uydurduğu hikayelerdendir. Hasan sabbah güçlü ve akıllı bir liderdir. İnsanları kendine inandırmak için haşhaş kullanmış olabilir onunla ilgili kesin bir şey demiyorum ama sırf inandırmak için cennet vaadetti, yok arka bahçeye çapa yaptırdı hatunları oraya doldurdu demek saçma. İnsanları kendine inandırmak için haşhaşa veya cennete gerek yok (direkt olarak). İnanmazsanız şimdiki hükmete bakabilirsiniz. Herkes haşhaş içiyorsa bilemem.
turuncu gemi
ilerici bir halk önderidir. aynı zamanda tıp biliminden, sosyolojiye kadar bir çok alanda yeniliklere imza atan devrimci bir liderdir. sözlüğümüzde hasan sabbah'ı egemenlerin diliyle eleştiren dostlarıma teesüflerimi bildirmek isterim. böyle bir şahsiyeti, fetullah gülen gibi dini geriliğin en karasını kendisine şiar edinmiş kirli bir gladio şefiyle bir tutmak hangi bilgisizliğin sığ fikridir?

hasan sabbah, iran topraklarında ismailli fikirlerle tanışıp öğrenince kendisine taraftar toplamak ve daha fazla öğrenmek için tebriz'den, kahire'ye kadar uzun bir yolculuk yapmıştır. nihayetinde zamanının çok ötesinde, komünal olarak nitelenebilecek bir devlet inşaa etmiştir.
kendisinin fedailerini esrarla, otla eğittiği, tarihe sığ, kirli, oryantalist bir bakış açısıdır.

ben kendisinin ismini ilk defa askerlik görevimi yaparken ''gece dersleri'' denen bir uygulamada duymuştum. bahis nereden bu konuya gelmişti bugün anımsamamaktayım. fakat cahil bir subay kendisi için ''tarihin ilk teröristi'' demişti. kafamdan ''bu cahil adam, bu kişi hakkında böyle bir yorum yaptıysa, kesin çok büyük bir şahsiyettir mutlaka kim olduğunu araştırmalıyım'' diye geçirmiştim.
çok ilginç ki, yıllar sonra benzer bir hikayeyi tarihçi yazar faik bulut'dan da okudum. onun da anlattığına göre, necmettin erbakan'ın bulunduğu bir tartışma programında hasan sabbah'ın tarihin ilk teröristi olduğu iddia ediliyor. erbakan'da bunu iddia eden kişiyi ''nereden biliyorsun?'' şeklinde bir soruyla bozuyor.
ben de aynı soruyu, askerdeki subaya sormak isterdim fakat hayatla gerçekler her zaman bu kadar paralel yürümüyor.