hata yapmak

ihtiras limani
hata yapmaktan korkalım ama korkmaktan öte hataları önemseyelim salak salak dolaşmayalım etrafta. hata yapmaktan değil denemekten korkmamak gerekir. bilinmeyene, karanlığa yürümekten, ama doğru bildiğine yürümekten. riske girmekten korkmamalı ama hataya karşı duyarsız yaklaşmak, sanki dünya sadece sizin etrafınızda dönüyor da diğer insanlar, şeyler sizin öğrenme sahneniz olan dünyada birer figüran gibi davranmak ancak bencilliğin sonsuz ve bir boka varmayan denizine açılmak anlamına gelir. ondan sonra saçmalamaktan, aldatmaktan, kalp kırmaktan çekinmeyen bir dolu narsist ile dolup taşıyor dünya. amaçsız kalp turistleri.
ihtiras limani
Büyük hatalar yaptığınızda, tepenizde bir çığ bekler artık. ardından gelen küçük hatalarınız o çığı koparır yamacından, ne olduğunu anlamadan altında kalırsınız.
blackandwhitememories
hata yapmadan öğrenemeyenlerden olarak benim için gayet sıradan bir olaydır. Neyse ki büyük hatalar yapmayacak kadar zeki, kültürlü, akıllı, insani ilişkileri gayet iyi, sempatik, sevimli biriyim.
fiorabella
yedi büyük günah dışındaki her yanlış hareket yalnızca hatadır.
hayatı yaşayarak öğreniyoruz. hayata başlamadan bir deneme süremiz yok ki? nasıl hata yapmayalım? hayata başlarken bir deneme süresi olsaydı "hah tamam hayata başlamaya hazırız" diyebilseydik yada hayatı anlatan bir bölüm olsaydı izleyip, öğrenip hayata atılabilseydik hata yapar mıydık? böylesine önemli bir sürece hiçbir şey bilmeden atılmak ürkütücü ve hata yapmak kaçınılmaz gözüküyor.
yapılan hataların bedelini ödüyoruz. kimimiz ders alıp olgunlaşıyoruz, kimimiz hata üstüne hata yapıyoruz. bence en büyük hatayı başkalarının hatalarını yargılayanlar yapıyor. "ben olsaydım asla yapmazdım" diyenler var ya işte onlar. insanları o hataya götüren çıkmazları yaşamadan o tıkanmışlıklarda boğulmadan nasıl "hata yapmazdım" diyebiliyorlar. bu yargılama tutumunu da anlamış değilim.
kısaca hatalarımız ve doğrularımızla yürüyoruz işte yol bitene kadar.
bonnie
seçim şansının olduğu durumlarda duygusal davranarak verilen kararlar sonucunda yapılan hatalar kişinin uzun vadeli hayatını etkileyebiliyor.
tanım; orhan baba demiş ki hatasız kul olmaz. insan olan her kişinin yaptığı ve yapacaklarında mutlaka yerini alır.
fiorabella
kaçınılmaz olandır. hayata başladığımızda hayatı anlatan bir film izlemiyoruz, yada "işte hayat böyle, şöyle" diyerek seminer de almıyoruz. direkt başlıyoruz hayata. nasıl hata yapmayalım ki? içinde bulunduğumuz koşullar, duygu durumlarımız, sosyolojik baskılar, bakış açılarımız, hayata duruşumuz, eğitimimiz, çevresel faktörler zilyon tane sebeple hata yapıyoruz. önemli olan o hatalarımızdan ders alıp tekrarında bulunmamak.