haymarket olayı

avni
öncelikle liberalizmin faşizan yüzünü göstermesinden ötürü önemlidir. bugün emekçiler günde 12 saat yerine 8 saat çalışıyorsa, insanların çocuk yaşta çalıştırılması yasaksa, kısaca birçok ülkede emekçiler insanca yaşam koşullarında yaşıyorsa bu olayda hayatlarını yitirenler sayesindedir.
olayların başlangıcı ve gelişimi kısaca şöyledir.
1 Mayıs 1886 yılında ABD İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler, günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma düzenine karşı, günde 8 saatlik çalışma istemiyle iş bırakırlar. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçiler birlikte gösteriler yaparlar. Gösteriler, 1 Mayıs'ın ardından da coşkuyla sürdürülür ve 4 Mayıs 1886'da kanlı bir şekilde bastırılır işçi önderlerinden bazıları idam edilir. 1889'da toplanan 2. Enternasyonal'de bir Fransız işçi temsilcisinin önerisiyle, 1 Mayıs'ın bütün dünyada birlik, savaşım ve dayanışma günü olarak kutlanmasına karar verilir. Böylelikle 1890'da ikinci kez açık hava gösterileri yapılır ve her yıl yapılmaya devam edilir.
hasılı 1 mayısın işçi bayramı olarak kutlanmasının sebebidir.
bilvesile ışıkları bol olsun. tüm emekçi kardeşlerimizin bayramı kutlu olsun. emekçilerin insanca yaşaması için mücadele eden herkesin dayanışması dileğiyle.