her işten anlayan insan

bonnie
elinden her iş gelir insanı. tornavidanın adını bilip kendisini bilmeyenlerin dünyasında bu tür pratik insan musluk değiştirmekten tut, elektrikle ilgili sorunları çözen, küçük tamiratlar yapan, yapamayacağını anladığında ise çözüm yolları öneren insandır. hayranlık duyuyorum.
azrailin regl donemi
galiba bu insan benim. geçenlerde hatırladığım kadarıyla saydım 40 üzerinde işte çalışmışım 18imden bu yana. 7-8 farklı sektör işte yani. cafelerde işler nasıl yürür, barların ve gazinoların raconları ve bu mekanlarda uygulanan hileler nedir biliyorum. sanayide hemen hemen her işte sorunsuzca çalışabilirim şuan işe girecek olsam. mekanik bir montaj işi yapacak olsam; öncelikle o makinenin konseptine bir göz atmam gerekir ve sonrasında işe koyulabilirim.

hani şu arabanıza yakıt doldurmak için gittiğiniz benzinlikler var ya. benzinlikteki pompaların iç mekanizmasını tek başıma toplayabilirim. o işi bile yaptım lanet olsun.

fakat böyle bir insan olmak yaptığı her işi profesyonel bir şekilde bildiği anlamına gelmez. hemen hemen her iş hakkında teorik fikri vardır ve yapar. ama bir işte mutlak usta değildir. iyi bir şey değil yani.
ruzgara karsi iseyen adam
"O insan benim!" Demek isterdim ama kesinlikle değilim. Gerçekçi olup, kendimi beceriksiz bir insan olarak tanımlarsam, söz konusu her işten anlayan şahıslara karşı içimde hafif bir kıskançlık ve imrenme olduğunu itiraf etmeliyim.
Neyse, iyidir bu her işten anlayan kişiler. Isviçre çakısı gibi insanlardır. Takdir ediyorum...
hamlet
beni tarif eden başlık her işten anladığımı iddia etmesem de çoğundan anlıyorum bir miktar.

Fayans döşemekten, musluk değiştirmeye, sıva ve badana yapmaktan elektronik tamirine, avize takmaktan piriz değiştirmeye kadar elimden her iş gelir. Hatta anneme örmesi için hırka vs bile tasarlıyorum bazen.

Fakat Bir o kadar da üşengecimdir. Yani bana yaptırmak istemezsiniz ve gider usta çağırırsınız. Söylenmeden pek iş yapmam. Muhtemelen kendi evimde değil de ailemle yaşadığım için bu kadar söyleniyorumdur.