hurma

sos
mükemmel bir meyve. ben çok severim. pide gibi hurma da ramazan ayı'nda meşhur olur. fakat benim için hurma elma, armut gibi... hep meşhur yani. çok sevdiğimden sık sık alırım. bir sürü çeşidi var ama ben amber hurması'nı seviyorum en çok.
monster degree
Püresi, şekersiz tatlı yapımında tatlandırıcı olarak kullanılan yemiş.

Hurmaları sıcak suda 10 dakika kadar bekletip yumuşamalarını sağlıyorsunuz, sonra da çırpıcıdan geçirip püre hâline getiriyorsunuz. Yapacağınız keklere, pastalara, muhallebilere de şeker yerine bunu kullanıyorsunuz. İşte bu kadar!
icgqhs
Sırf ramazanda hatırlanır fakat inanılmaz bir besin ve şeker kaynağıdır.
Resmen bir mucize gibidir.
Kan şekerini en iyi dengeleyen ve açlık hissi vermeyen besindir.
icgqhs
Bir çok hastalığa iyi gelen hurmayı, yalnızca bir hafta yemekle vücudunuzda neler değişeceğini öğrenmek ister misiniz?

Hurma sağlık açısından oldukça faydalı bir besin. Bir çok hastalığa iyi gelen hurmayı, yalnızca bir hafta yemekle vücudunuzda neler değişeceğini öğrenmek ister misiniz?Kemikleriniz daha da sağlıklı olmaya başlayacak.
North Dakota Devlet Üniversitesi'nde yapılan çalışmalara göre, hurmanın içerisinde bulunan bor, sağlıklı kemikler için gerekli. Bir başka çalışmaya göre ise fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi kurutulmuş meyvelerde bulunan mineraller kemikleri güçlendirerek osteoporoz gibi hastalıklarla savaşmada rol alır.Hurma yiyenlerin sindirim sistemi, yemeyenlere oranla çok daha iyi çalışıyor.
Hurma, lif bakımından zengindir ve sindirim sistemimizin düzgün çalışması için liflere ihtiyacı vardır. Lif tüketimi kabızlığı önler ve düzenli bağırsak hareketleri sağlar. British Journal of Nutrition'da yayımlanan bir araştırmaya göre düzenli olarak hurma yiyen kişilerin sindirim sistemi, yemeyenlere oranla çok daha iyi çalışıyor.

Stres ve depresyonla baş etmenizi sağlar.

Bilim adamları hurmanın stres ve gerginliği giderici etkisine de dikkat çekmektedirler. Berkeley Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalar, sinirleri güçlendiren B6 vitamininin ve kasların çalışmasında önemli rol oynayan magnezyum mineralinin hurmada yüksek miktarda bulunduğunu ortaya koymuştur. Hurma ayrıca içerdiği magnezyum ile böbrekler için de son derece önemlidir. Bir insan günde 2-3 tane hurma yiyerek vücudunun magnezyum ihtiyacını karşılayabilir.Enerjiniz büyük ölçüde artar.
Hurma lif, potasyum, magnezyum, vitaminler ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu nedenle de atıştırmalık konusunda biçilmiş kaftan olurlar. Fruktoz ve glikoz gibi şekerler sayesinde enerji seviyesinde artış sağlar. Enerji seviyesinde artış sağlamasının yanı sıra hurma, spor gibi yorucu faaliyetlerin ardından kaybolan enerjiyi de kazanmaya da yardımcı olur.Kalp hastalıklarını önlerler.
Hurmanın, kalp hastalıkları aterojenez risk faktörleri olan trigliserit seviyesini ve oksidatif stresi azalttığı yapılan bir araştırmada gözlemlendi. Bu araştırmaya göre hurma, kan basıncını düşürerek, inme riskini azaltan potasyum bakımından zengin olmaları da kalp hastalıklarının önlenmesini sağlıyor.Kolon kanseri riskini azaltır.
Hurma yemek sindirim sistemini ve mideyi zararlı bakterilerden koruyarak, bunların kolona yayılmasını engeller. Yiyecek ve Besin Bilimleri Bölümü tarafından yürütülen bir araştırmada düzenli olarak hurma yiyen kişilerde kolonda bulunan kanser hücrelerinin artmasını engelleyen faydalı bakterilerin arttığı gözlemlendi.Mevsimsel alerjilerin belirtilerini ortadan kaldırır
Mevsimsel alerji rinitleri, yalnızca Birleşik Devletler'de 30 milyon insanı etkiliyor. Hurmanın da bunda olumlu bir etkisi var. Yapılan başka bir araştırma hurma ağacının, mevsimsel alerji yaşayan hastaların yaşadığı iltihap belirtilerini azaltmada etkili olduğunu gösteriyor.Kilo vermede yardımcı olur
Hurma yemek kilo verme konusunda da olumlu etkiye sahiptir. İçerisinde lif bulunduğu için uzun bir süre tokluk hissi vererek, kan şekerinin düşmesini ve çıkmasını engeller. Hurmada bulunan antioksidanlar, vücudu toksinlerden temizler, sindirimi düzenler, metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.Gözleri kuvvetlendirir
Hurma A vitamini içerdiğinden hurma yiyenlerde özellikle gece körlüğü ve diğer göz hastalıkları olmaz. İkinci Dünya Savaşın'da gece hücumu yapacak olan Amerikan pilotlarına hedeflerini daha net görebilmeleri için hurma yedirmişlerdir. Göz sinirlerini kuvvetlendirici özelliği vardır.Kan yapıcıdır, Anemi hastalığını kaldırır
Hurmanın içerdiği demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve bu da hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar. Bilindiği gibi alyuvarlar kanda oksijen ve karbondioksiti taşıyarak hücrelerin canlılığını sürdürmesinde rol oynarlar. Çok fazla demir içermesi sebebiyle, bir insan günde 15 tane hurma yiyerek vücudunun demir ihtiyacını karşılayabilir ve demir eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardan korunmuş olur.