hüseyin nihal atsız

davy jones
1905-1975 yılları arasında yaşamış edebiyatçı, Türkçü yazar. Ruh adam, bozkurtlar, bozkurtlar diriliyor, bozkurtların ölümü, deli kurt, yolların sonu başlıca kitaplarındandır.

Kimine göre faşist kimine göre dehadır. Ama tanınmış bir edebiyatçıdır ve kendisini başarılı bir edebiyatçı olarak gören, izinden giden bir kitle vardır.
zengin sozlugun fakir yazari
gerçekten kelimelerle muhteşem oynayan bir yazar. fikirsel olarak iki uç nokta da olmamıza rağmen adam kendini okutmayı başarıyor. 5 kitabını sıkılmadan aksine eğlenerek okudum.

şair olarak çok daha başarılı bence.

ezilmekten çekinme ... gerilemekten sakın!
iradenle olmalı bütün uzaklar yakın,
dolu dizgin yaparken ülküne doğru akın,
ateşe atılmalı, denize dalmalısın.
fag
Türk büyüğü..
Öğretmenlik mesleği yapmış,Türkçü Turancı görüşe sahip yazar, şair.

Gerilir zorlu bir yay
Oku fırlatmak için;
Gece gökte doğar ay
Yükselip batmak için.
Mecnun inler, kanını
Leyla'ya katmak için.
Cilve yapar sevgili
Gönül kanatmak için.
Şair neden gam çeker?
Şiir yaratmak için.
Dağda niçin bağırılır?
Feleğe çatmak için.
Açılır tatlı güller
Arılar tatmak için.
Tanrı kızlar yaratmış
Erlere satmak için.
İnsan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Ve..........
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için...
(1931)
alanguva
üniversite yıllarında fuat köprülü'nün asistanlığını yapmıştır. nihal atsız'ın başarılı akademisyen kimliğinden çok "faşist "liği ile öne çıkması ne kadar ehemmiyet taşır bilemiyorum. önde gelen saygın türkologlardan biridir. yazdığı edebi makaleleri acaba okunmuş mudur?

nihal atsızın tartışmalı faşistliği ise hala gündemlerdedir. sayın hüseyin nihal atsız bir türk ırkçısıdır. ırkçılık faşizm değildir. her türk ırkı diyende faşist değildir. nihal atsız türk milliyetçisidir.

murat bardakçı'ya atsız sorulduğunda şöyle demiştir: "solcu değilsen bu ülkede faşitsin. "türküm" dedin mi faşistsin. kürt açılımına demokratik açılım deniliyor. faşizm denmiyor. bu faşizmdir, ayıptır. " haklıdır.
keskin nisanci
''ben ne ırkını bilmeyen bir soysuz ne de ülküsüz bir çıfıtım. ben ne eğlenceye koşan bir hayvan ne de yoldaşını satan bir kaltağım. ben ne kimliksiz bir insan ne de bir et yığınıyım. ben ne çetin yoldan kaçan bir yufka yürekli ne de doğayı yenmeye çalışan bir budalayım. ben ne tanrı'yı görmeyen bir kör ne de sonunda huri kızlarını bekleyen bir dindarım. ben baştan aşağı hüseyin nihal atsız'ım.''
espwa
Türk ırkçılarının atası.
"Bu memleket geri zekalılarla,delilerle,ruh hastalarıyla doludur." sözlerinin sahibi olan yazar,şair ve ögretmen.