idlib

putintin
Türkiye, Rusya ve İran arasında imzalanan anlaşma gereği çatışmasızlık bölgesi ilan edilen kent. idlib'e ek Lazkiye, doğu Guta, Deraa ve Kuneytra vilayetleri de çatışmazlık bölgesi ilan edildi. bu bölgelerin sınırları boyunca "güvenlikli bölgeler" kurulacak.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü türkiye'nin rusya ile beraber idlib'e asker yollacağını açıklamış. açıklamaları şu şekilde: ''Muhtemelen İdlib bölgesinde ağırlıklı olarak bizler, Ruslar, Şam etrafında ağırlıklı olarak Rusya-İran, güneyde Deraa bölgesinde Ürdün'ün ve Amerikalıların içinde yer alacağı bir mekanizma üzerinde çalışılıyor. Hatta Rusların bir önerisi var, belki Kırgızlar, Kazaklar belirli sayılarda güç gönderebilirler.''

idlib'in güvene alınması ypg'nin akdeniz'e ulaşma hayalinin önüne bir nevi set koyacaktır. fırat kalkanı harekatıyla da afrin-kobani hattının birleşmesi engellenmişti.
putintin
türkiye, astana görüşmelerinde varılan mutabakat gereği idlib'İn Şeyh Bereket dağı bölgesine askeri üs kuruyor. ayrıca el nusra'nın elinde olan Cisr eş-Şuğur'a ve kuşatma altındaki nusayri beldelerine (Fua, Kefraya) de askeri üs kuracak. tel rıfat ve civarı ypg'den alınınca fırat kalkanı güçleri idlib'e geçecek ve nusra'yı buralardan temizleyecek. söylentiler bu yönde.


zenginsozluk.com/foto
zenginsozluk.com/foto
putintin
(bkz:#31100) nolu enty'de terör örgütü el kaide'nin Suriye uzantısı htş'nin idlib'i tamamen kontrol altına aldığını belirtmiştim. Htş, idlib şehir merkezi İle birlikte Türkiye sınırına yakın bölgeleri de kontrol ediyor. Ahrarur şam buralardan çıkarıldı.

Htş şehri kontrolüne alarak ABD ve Rusya'nın müdahalesine gerekçe oluşturdu zira idlib; Türkiye, Rusya ve İran üçlüsünün çatışmasızlık bölgelerindendi. (bkz:#23557) nolu enrty'de ifade ettiğim gibi Türkiye ve Rusya idlib'e asker konuşlandıracaktı. Şimdi ise abd bir diğer terör örgütü ile birlikte şehri htş'den arındırmak istiyor. Yani terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısına Akdeniz üzerinden direkt silah yardımı yapacağı bir hat oluştumak istiyor. İdlib, Ypg'nin eline geçerse Akdeniz'e uzanan federatif bir devlet kurmuş olacaklar. Türkiye'nin Fırat Kalkanı güçleri idlib'e müdahalesi kaçınılmaz görünüyor. En azından biz öyle umalım...


zenginsozluk.com/foto