ikra

kozmos
bildiğim kadarıyla ''oku'' emridir, yani bir emir edasıyla. önemli olan bu değil ya da henüz bu girdi için değil. şu anlık bu girdi için önemli olan şu ki, okumak, birçok arka planı da içeren bir iştir, bunun idrakında olmak önemli olan şey. yani mesela okuyan insan, merak eden insandır istemli ya da istemsizce. doymak bilmez bir iştahla daha fazla bilgiye aç olmaktır, arka planını merak etmektir, tek bir perspektifle yetinmemek, tek bir pencereden dünyaya bakmamaktır. görmek için kulanılan gözlerde biginin ve doyumsuz öğrenme isteğinin olmasıdır kısaca. bu haliyle, %99'u müslüman olan insanlara gelmiş bir kutsal kitabın ilk emrinin bu toplum tarafından yeterince idrak edilemediğini fark ediyorum istemeden. hani, bir kitle en azından bu çağda nasıl cahil kalmayı başarabiliyor? diye düşünüyorum bir noktadan sonra.

çünkü bu gerçekten bir başarı. cehalet -erdem değildir ancak- mutluluktur denir ama en azından bilgi için, bilmek isteyen için, merak eden/sorgulayan/araştıran insan için, başka pencereden de bakmak isteyen, bakıp yorum yapan, fiklir sunan insanlar için olan tahammülsüzlüğü bu perspektifte ele alınca bir yere oturtamıyorum.

gerçek islam bu değil goygoyu aslında biraz gerçeklik taşıyor. günümüzde islamcı geçinen kesim tarafından aşındırılmış islam, en azından kültür bakımından ''Gerçek islam bu değil'' kalıbını hak ediyor. yaşanılan şey islam değil, ama insanları yargılarken, yargısız infaz yaparken dışlarken kullanılan şey yaşanılmayan islam.
(bkz:girdi gireyim derken deneme yazmak)