ılımlı islam

tanrim size bir salincak
yumuşatılmış islam. "batı"nın köktenci yönelimlere karşı geliştirdiği sihirli formül. ya da belki de, "anadolu müslümanlığı" da denilen, namaz kılan inananın -mesela- rakı da içebilmesine olanak veren modern islam görüşü.
feminen
ben deistim diyememenin diğer adıdır!

gerçek islamı merak ediyorsanız, kur'an'ı okuyun; diyaneti takip edin; ve en önemlisi gerçek islam'ın yaşandığı arabistan, pakistan, malezya gibi ülkelere bakın! ciddiyim, gözlemleyin, analiz edin; zihniniz ve beyniniz her şeye yetecek güçte!
aragorn

İlimli islam Radikal köktenciligi yok etmek degil kabul ettirmek üzerine kurulu bir terör ideolojisidir!
lımlı islam ne lan. Mesela kafa keserken bıçağı daha mi naif boğaza dayiyorlar!
keskin nisanci
islam'ı bilmeyen ya da islam düşmanı cahil cühelâ sürüsünün uydurdukları bir ifade. bir de boş beleş teorilerini güya ispat etmek için mabatlarından bir şeyler uydurup işte gerçek islam bu diyorlar. yani aklı başında, bilgisi ve muhakeme kabiliyeti olan kişilerle oturup tartışmak isterim ama özenti ateistlere tahammül edemiyorum.
fiorabella
altı boş bir söylem. islamın şıkları yoktur. ılımlı islam modeli diye veya radikal islam modeli diye bir ayrım sadece islamiyeti kendi düşünce yapısına göre şekillendirenlerin işidir. yaptıklarına kılıf uydurma biçimidir. her dinin felsefesi ve şeklinin tek uygulaması kutsal kitaplarına göredir. diğerleri bir yerlerinden element uydurmaktır.
tanrim size bir salincak
ilk yazı, ılımlı islamı kısaca, nesnel bir şekilde tanımlama çabasıydı.
buysa, öznel düşüncem:
islam affetse, "islamcı"lar affetmiyor. ayrıca, kurufasulye gibi değil islam, azı olmaz; üstelik burası esnaf lokantası da değil, insan mahşeri. ha, bunu sadece islam'a özgü bir tutuculuk saymak da yanlış, her dinin, hatta her ideolojinin yazgısı. daha da ileri gidelim: zihin tutucudur bir kere. eline aldığı her şeye tutunmaya çalışır, sadece çıkarına değilse bırakır yapıştığı şeyi.
insan olmak zor.


indim derelerine
İlk emri olan “ oku “ emrini yerine getirmeyen insanların cehaletinden dolayıdır bu islama tepki. Ne zaman ki kuran-ı kerim seçim meydanlarında sallanmaz , din adı altında hırsızlık yapılmaz , kuran kurslarında çocuklar istismar edilmez , belki birşeyler düzelir.
Din insanlara vahiy olduğu için bence islamı değil de , insanı ılımlaştırmak lazım geliyor.
codeboss
fetö/pdy örgütü liderinin söylemi,
ılımli islam, dinler arasi diyalog,
bu tür konulara dikkat edelim ey cemaat.

islamin ilimlisi, sicak veya soguku mu olur lan demeden edemez müslüman.
acsin kuran okusunlar, ne diyor kitapta;

"Kendilerine kitap verilenlerden oldukları halde ne Allah'a, ne ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resulünün haram kıldığını haram tanımayan ve hak dini din edinmeyen kimselere alçalmış oldukları halde elden cizye verecekleri hale gelinceye kadar savaş yapın."


"Ey iman edenler, önce yakın çevrenizdeki kâfirlerle savaşın ki, sizde bir güç ve kuvvet olduğunu görsünler. Ve iyi bilin ki, Allah müttakilerle beraberdir.""Hürmet edilen aylar çıkınca işte o müşrikleri bulduğunuz yerde etkisiz hale getirin, öldürün; onları yakalayın, onları engelleyin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin”
sikko
müminlerin kuran'a uyması yerine kuran'ı kendilerine uydurma durumudur. gerçi ülkemizde yaşanan sünnilik dini kuran'dan çok hadis odaklı olduğu için onlarınki bambaşka bir dünya. gerçi günümüzün islam dünyası kuran'ı terk edip hadise kafa patlattığı, kıldan tüyden medet umduğu için işler yolunda gitmiyor.