insan

klm
taksonomik adıyla Homo sapiens, primatlar takımının büyük insansı maymunlar familyasının Homo cinsinde bulunan tek canlı türü. Anatomik olarak 200.000 yıl önce Afrika'da ortaya çıkmış ve modern davranışlarına 50.000 yıl önce kavuşmuştur.
ontolojik sancilarimin merhemi
eğer insan zayıflık olarak algıladığı düşünceleri, bir başkasına anlatıp, algılamaya çalışmaz, kendi acısını yaşayamazsa, bu acıyı başka canlılarda arama ihtiyacı duyar. çünkü bastırılmış acısını yakalamak için başkalarını aşağılayacak, başkalarına işkence edecek hasar verecektir. aynı zamanda kendi ruhsal hasarlarını gizlemek için de bu edimini inkar edecektir..
inspector of humanity
Değişik bir şey. Gün içersinde sürekli birbirimizi anlayamadığımızdan bahsediyoruz mesela. Daha insanlar birbirini anlayamamışken atom fiziği hakkında konuşmalar, gelişmeler vuku buluyor. Düşünüyorum da belki de en zor şey insanı anlamaktır şu dünyada. Bakın, kavga-dövüş geldik işte uzay çağına ama insan hep aynı hiç anlamadı birbirini. Anlamayacak da böyle yaşadık böyle öleceğiz.
ihtiras limani
hakarete uğradığında bile faydacı yaklaşımını sürdürür. hakaret ederken onun yanlışını söylediğinizi düşünürse, mesela bencilsin dediğinize bunu kendini düzeltmelisin ya da senin bu halinle barışığım olarak alırsa gocunmaz, ama açığını yüzüne vurma, ondan soğuma emaresi olarak söylerseniz hırçınlaşır. ortaya koyduğunuz şey iki durumda da aynı ve gerçek de olsa yaklaşımı 180 derece farklı olur.
singur
Ünsiyet( ilişki arkadaşlık) kuran, çevresine ilgi duyan yalnız olamayan demektir. Yalnızlığın sıkıcı olması insan olmaktan geliyor. İnsanlar insanlıktan çıktıkça, insan olanların yalnızlığı artıyor. İnsan bulmak zor. Kendizi yalnız hissediyorsanız ünsiyet kurulacak kimse kalmamıştır. Hala insansınız
ontolojik sancilarimin merhemi
kendisiyle ilgili bilmek istedikleri, genelde kendisinden istemsizce sakladığı şeylerdir. zaten bu şeylerin saklandığı depoya da bilinçdışı diyoruz. bu anlamda edebiyatı, felsefeyi, hatta edebiyat dışı yazını allak bullak eden "kendini arama" meselesi, bir ütopyadan fazlası değil. gerçek yine çoğu zaman olduğu gibi, bir distopya. kendimizden sakladığımız, bilmek istemediklerimiz bizi biz yapıyor. onlara erişmek demek, biz olmaktan sıkılmamız demek bir anlamda.
sikko
dünyanın en akıllı canlısı. bu akıllılık çeşit çeşit robotlar yapmak, ateşi bulmaktan dolayı değil. kendisinden kat kat büyük ve güçlü canlıları aklını kullanarak mağlup etmiş ve yaşama tutunmuştur. 1826-c gezegenindekiler gelesiye kadar da liderlik koltuğunu bırakmaya hiç niyetimiz yok.
lonely samurai
Basit ve ilkel bir yaşam formu. Haz, dürtü ve uyarılara sahiptir. Fizyolojik yapısı gereği ihtiyaçları vardır, açıkça düşünüldüğünde ilkel ve basit ihtiyaçlardır. Kişi haz peşinde koştuğu sürece evrensel statüde ilerleyemeyeceği gibi kendi gelişimini de tamamlayamaz lakin bilinç, öğrenme, taklit etme, yaratıcılık gibi sonsuz ve kısmi sonlu potansiyellere sahiptir. İnsanın amacı, evrensel statüde gelişerek tanrısallığa ve tanrı seviyesine ulaşmak olmalıdır fakat bunun için kişinin insan bedeninden sıyrılması şarttır. Ya bilim ile insan bedenini evrimleştireceğiz ya da bilinç ve ruhu bedenden ayırıp evrene ve kozmosa dair yeni şeyler keşfederek bu tecrübeleri bir şekilde kayıt almayı başaracağız. İnsan bedeninin sonlu olmasından ötürü bçevrensel gelişimi insan bedenindeyken tamamlamak imkansızdır.