insan

klm
taksonomik adıyla Homo sapiens, primatlar takımının büyük insansı maymunlar familyasının Homo cinsinde bulunan tek canlı türü. Anatomik olarak 200.000 yıl önce Afrika'da ortaya çıkmış ve modern davranışlarına 50.000 yıl önce kavuşmuştur.
ontolojik sancilarimin merhemi
eğer insan zayıflık olarak algıladığı düşünceleri, bir başkasına anlatıp, algılamaya çalışmaz, kendi acısını yaşayamazsa, bu acıyı başka canlılarda arama ihtiyacı duyar. çünkü bastırılmış acısını yakalamak için başkalarını aşağılayacak, başkalarına işkence edecek hasar verecektir. aynı zamanda kendi ruhsal hasarlarını gizlemek için de bu edimini inkar edecektir..
fiorabella
karanlıkların efendisi, lucifer'in dünya şubesi. en tehlikeli canlı türü. renk, ırk, cinsiyet farketmeden her canlıya her kötülüğü gözünü kırpmadan yapabilen, istediği olmadığı zaman yakıp, yıkan, yok eden yaratık.
çok azı insan kalabilmeyi becerebilen bu ırk "ez - parçala - öldür" komutunla hareket eder. yüzyıllar boyu önce birbirine düşman olmuştur, sonra hayvanlara, sonra doğaya kısaca güzel olan her şeye bir nefret besler. aslında insanımsı demek daha doğrudur. bazen hayvan denir ya, bu yalnştır bence. hangi hayvan canavarca hisle tasarlayarak adam öldürür? (insan için kıta avrupasından aldığımız hukuk kurallarında bu madde vardır. )
hangi hayvan bir bebeğe tecavüz eder?
hangi hayvan kürkü için bir insanı öldürür?
hangi hayvan ırk kıyımı ve soykırım yapar?
hangi hayvan silahlanır?
hangi hayvan insan sürülerini zehirler?
bu sorular uzar gider.
kendini sözüm ona güçlü gören insanımsılar insan kalmayı başarabilmişlere ve hayvanlara cehennem hayatı yaşatırlar. peh güç mü? insan gücünü zekasıyla desteklerse, olumlu işler yaparsa güçlüdür. kendinden güçsüzü ezerek, öldürerek değil. bunları yapan insan aşşağılıktır.
insan olmak ile insan kalabilmek arasındaki farkı kaç insan ayırt eder? sanırım insan olmanın erdemi de bu farkta saklı.

inspector of humanity
Değişik bir şey. Gün içersinde sürekli birbirimizi anlayamadığımızdan bahsediyoruz mesela. Daha insanlar birbirini anlayamamışken atom fiziği hakkında konuşmalar, gelişmeler vuku buluyor. Düşünüyorum da belki de en zor şey insanı anlamaktır şu dünyada. Bakın, kavga-dövüş geldik işte uzay çağına ama insan hep aynı hiç anlamadı birbirini. Anlamayacak da böyle yaşadık böyle öleceğiz.
ihtiras limani
hakarete uğradığında bile faydacı yaklaşımını sürdürür. hakaret ederken onun yanlışını söylediğinizi düşünürse, mesela bencilsin dediğinize bunu kendini düzeltmelisin ya da senin bu halinle barışığım olarak alırsa gocunmaz, ama açığını yüzüne vurma, ondan soğuma emaresi olarak söylerseniz hırçınlaşır. ortaya koyduğunuz şey iki durumda da aynı ve gerçek de olsa yaklaşımı 180 derece farklı olur.
singur
Ünsiyet( ilişki arkadaşlık) kuran, çevresine ilgi duyan yalnız olamayan demektir. Yalnızlığın sıkıcı olması insan olmaktan geliyor. İnsanlar insanlıktan çıktıkça, insan olanların yalnızlığı artıyor. İnsan bulmak zor. Kendizi yalnız hissediyorsanız ünsiyet kurulacak kimse kalmamıştır. Hala insansınız
ontolojik sancilarimin merhemi
kendisiyle ilgili bilmek istedikleri, genelde kendisinden istemsizce sakladığı şeylerdir. zaten bu şeylerin saklandığı depoya da bilinçdışı diyoruz. bu anlamda edebiyatı, felsefeyi, hatta edebiyat dışı yazını allak bullak eden "kendini arama" meselesi, bir ütopyadan fazlası değil. gerçek yine çoğu zaman olduğu gibi, bir distopya. kendimizden sakladığımız, bilmek istemediklerimiz bizi biz yapıyor. onlara erişmek demek, biz olmaktan sıkılmamız demek bir anlamda.
sikko
dünyanın en akıllı canlısı. bu akıllılık çeşit çeşit robotlar yapmak, ateşi bulmaktan dolayı değil. kendisinden kat kat büyük ve güçlü canlıları aklını kullanarak mağlup etmiş ve yaşama tutunmuştur. 1826-c gezegenindekiler gelesiye kadar da liderlik koltuğunu bırakmaya hiç niyetimiz yok.