interaktif sözlük

sos
uludağ sözlük: acemi birliği
ekşi sözlük: usta birliği
inci sözlük: bedelli askerlik
zengin sözlük: tezkeresini almış askerler
magic mushroom
Dünyanın en zeki, entelektüel, aklı başında ve kalemi sağlam insanlarını barındıran mecra. Herkes dostoyevski, herkes steinbeck. Öyle muazzam bir dil kullanımı, öyle güçlü bir edebi zenginlik. Tavırlar, konuşmalar deseniz zaten son derece aristokrat.

Ben mesela şu an çalışma odamın loş atmosferinde gözümde kemik gözlüğüm ve artık bir uzvum haline gelmiş fularımla, kırmızı şarap ve şostakoviç'in ölümsüz notaları eşliğinde yazıyorum bu eserimi(!). Çünkü ben bir interaktif sözlük yazarıyım ve bu, böyle davranmayı gerektirir(!).
*********
Yahu o kadar ilim irfan yuvası yerler olsaydı buralar, uzun araştırma ve birikimlerin sonucu kaleme alınmış yazılar yerine iki cümlelik itiraf entarileri almazdı en çok oyu. Yıllardır kendimce bir şeyler yazıp çizmeye çalışırım buralarda ama en çok reaksiyonu "genelde" absürt bir ruh haliyle yazdıklarım alır. Neden peki sevgili sözlükdaşlarım? Çünkü burası kütüphane değil. Burası akademik çalışma yapılan bir yer de değil. Hep söylediğimiz gibi burası interaktif bir oluşum. Evet daha aklı başında, daha nitelikli insanların takıldığı yerler interaktif sözlükler ama nihayetinde kimse buraya amerika'yı yeniden keşfetmeye gelmiyor.

Hepimiz burda yazılanlar hakkında az çok bilgiye sahibiz zaten ama bir de diğerinin fikrini öğrenmek istiyoruz. Bakalım bu yazar bu konuda ne düşünüyor ya da "acaba herkes benim kadar mutsuz mu lan, bi gidip bakayım ben!" deyip etrafı kolaçan ediyor. Ya da "yalnız hissettiği" için geliyor buraya, gerçek hayatta onu kimse anlamıyorken belki burda anlayan birileri çıkar diye düşünüyor. Belki de instagram'da kedi-kitap-kahve ya da deniz-şezlong-ayak üçlemesinden kusacak olmuş ki burada azıcık huzur, dinginlik arıyor.

Sonuç olarak herkesin farklı amaçları, beklentileri var buralarda takılırken ama emin olun ki kimse salt bilginin peşinde değil. Etkileşim anahtar sözcük. Mesela çok sağlam dostluklar kurulabiliyor buralarda. Güzel yardımlaşmalar olabiliyor. Bırakın Sevgili olmayı Ben sözlükte tanışıp evlenen insanlar biliyorum. Yani evet sözlükler son derece canlı yapılar.

O yüzden sözlüklerden bir şeyler beklemek yerine, kurallar dahilinde nasıl keyif alınıyorsa ya da nasıl isteniyorsa o şekilde kullanmak gerek buraları.

Sonuçta bir kaç hunili toplanmış kendi halimizde takılıyoruz şurda, niye sesinizi yükseltiyorsunuz ki?

Neyse sevgili sözlükçü dostlarım, şimdi gidip "buñuel sinemasının sürrealist sanatla olan etkileşimi ve imgesel anlatımın absürdizm ekseninde değerlendirilmesi" üzerine bir yazı kaleme almam gerek, sonra görüşürüz.