interstellar

keskin nisanci
2014'te vizyona giren yönetmenliğini usta yönetmen christopher nolan'ın bilim kurgu türündeki film. Başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine isimleri yer aldı.

Yakın bir gelecekte, tahıl ürünlerinin ölmesine neden olan bir küf yüzünden medeniyet gerileyerek tarım toplumu seviyesine düşmüştür. Eski bir NASA pilotu olan Cooper ailesi ile birlikte bir tarla işletmektedir. Cooper'ın 10 yaşında olan kızı Murph odasında bir hayaletin kendisi ile iletişim kurduğunu düşünmektedir. Sonrasında Murph'un "hayalet"inin gönderdiği bilinmeyen istihbaratın yerçekimsel dalga kullanarak kodlandığını keşfederler, tozlar üstünde kalan ikili sistemde yazılı koordinat Cooper ve kızını NASA'nın gizli bir üssündeki Profesör John Brand'e yönlendirir. Profesör Brand'in "Onlar" dediği, uzaylı bir zekanın Satürn yakınında bir solucan deliğini açtığını, bariz bir şekilde başka bir galaksiye geçerek yaşanabilir yeni bir gezegen bulmamız için bir umut verdiklerini söyler. NASA'nın “Lazarus görevleri” dev kara delik olan Gargantua yörüngesinde üç adet potansiyel yaşanabilir gezegen tanımlamıştır; Miller, Edmund ve Mann gezegenler isimlerini keşif için giden astronotlardan almıştır. Cooper'ın pilotluğunu yaptığı Endurance uzay aracı ile beraberindeki astronotların görevi bu gezegenlerdeki uzay istasyonlarından gelen veriye dayanarak hangi gezegenin yaşanabilir olduğunu araştırmaktır. Aslında her şey bir döngüden ibarettir.

film christopher nolan'ın en güzel filmi değil ama yine de muazzam bir film. izlemeyenler mutlaka izlemeli.
climax
fizik bilgisi yüksek insanlar için çok güzel bir film, daha ispatlanamamış şeyler hakkında hipotezler içeriyor ve bu hipotezler çok canlı.
christopher nolan imzası zaten başlı başına filmde akıyor.
o filmdeki gibi bir görevi bana sorsalar düşünmeden kabul ederim.
imdb top 50 de bulunan en az 2 kere izlenmesi gereken film.
ben sanırım yakında bir daha izleyeceğim, sırf bu film için salonuma siyah perdeler ve sinema sistemi kurmuştum.
olacak o kadar
ikinci kez izleme fırsatı bulduğum, her ne kadar bilim-kurgu kategorisi olarak geçse de her bir karesiyle farklı farklı ve ince ince mesajlar verdiğini düşündüğüm, christopher nolan filmi.

bir replik ki hafizama bir hayli güzel kazinmistir. neresinden bakarsan hayat akıyor;

"eskiden gökyüzüne bakar, yıldızlar arasındaki yerimizi merak ederdik. şimdi yere bakıp topraktaki yerimiz için endişeleniyoruz."
bonnie
2014 yapımı Christopher Nolan filmi. dünyanın sonu gelmek üzeredir. bir grup bilim adamı bu durum üzerine zaten yıllardır çalışmaktadır ve kahramanlarımız daha önce uzaya gönderilip yaşanacak bir yer arayan başka bir grubun izini sürmek için uzaya gönderilir. kara delik, izafiyet teorisi, paralel evrenler, zamanda görecelik ve quantum fiziği film içinde işlenen konular. elbette bu bir belgesel değil bir bilim kurgu film olmasından dolayı pek çok eleştirilere maruz kalmış. filmi Spielberg çekecekmiş son anda bir şeyler olmuş değişmiş. . aslında onun yorumunu merak etmiyor da değilim. bu arada film 3 saate yakın sürüyor.
kombiwankenobi
Mekanlarına hayran kaldığım film. Benim için başyapıt. Konusu, kurgusu, olay örgüsü ve ilerleyişi geçen saatleri hissettirmiyor.
İnsan zamanın içinde sıkışır mı? Nefes alamamıştım.