isaac newton

neptune
insanlığın gelişiminde çok büyük katkıları olan, çok değerli bir bilim insanı olduğu gerçeğini değiştirmeyecek olsa da, albert einstein'ın varlığı ve onun çekim yasası ve uzay hakkındaki teorileri ile bazı düşünceleri tartışılır hale gelmiştir. açıkcası; "aynı yüzyılda yaşayıp, birlikte çalışmaları, insanlık için kim bilir ne kadar yararlı olurdu" diye, düşünemeden edemiyor insan.

konuyla ilginenler için ;

shaman
Bu muhteşem bilim insanının başına elma düşmüş de yerçekimi ilkelerini bulmuş ya hani, Hah işte size o elma ağacını anlatacağım.

Tarihçilerce bu elma olayı çocukça bulunmuşsa da büyük filozof bertrand Russell “aynı türden birçok bilgin hikayelerinin tersine, bu olay şüphesiz yanlış değildi” diye yazmıştır. Bakın bunu söyleyen Russell ha; adamımız gol diyor.

Neyse, o meşhur elma ağacına dönelim. İngiltere'de bu elma mucizesine o kadar çok inanmışlar ki woolsthorpe'daki elma ağacı 1820 yılındaki bir fırtına sonucu devrilinceye kadar kutsal bir ağaç sayılarak ziyaret edilmiştir. (Newton amcanın 1727 yılında öldüğünü hatırlatalım.) O zamandan beri royal society ağacın parçalarını büyük bir titizlikle saklıyor.

Böyle işte...

Bu büyük insanın son yıllarındaki en önemli dostunun bir kedi olduğunu da söyleyip kaçalım buralardan.