isaac newton

feronia
yerçekimini başına düşen elma sayesinde keşfettiği düşünülen fakat bunun aslında karikatüristler tarafından uydurulmuş olduğu bir gerçek olan, yerçekimini tamamiyle denklemler ve hesaplamalar ile keşfetmiş bilim adamıdır. "Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica" adlı kitabında yerçekimini nasıl keşfettiği açıkça belirtilmiştir. ayrıca newton teleskopu olarak bilinen, ilk yansıtmalı teleskopu bulan kişidir.
hayatı boyunca pek çok şey üzerine çalışmalar gerçekleştiren newton, siyasetle de ilgilenmiştir. ayrıca hayatının bir döneminde simya ile de meşgul olmuştur. ancak simyaya metalleri altına çevirmek için değil, doğa ile tanrı'yı anlayabilmek için yönelmiştir.
neptune
insanlığın gelişiminde çok büyük katkıları olan, çok değerli bir bilim insanı olduğu gerçeğini değiştirmeyecek olsa da, albert einstein'ın varlığı ve onun çekim yasası ve uzay hakkındaki teorileri ile bazı düşünceleri tartışılır hale gelmiştir. açıkcası; "aynı yüzyılda yaşayıp, birlikte çalışmaları, insanlık için kim bilir ne kadar yararlı olurdu" diye, düşünemeden edemiyor insan.

konuyla ilginenler için ;

shaman
Bu muhteşem bilim insanının başına elma düşmüş de yerçekimi ilkelerini bulmuş ya hani, Hah işte size o elma ağacını anlatacağım.

Tarihçilerce bu elma olayı çocukça bulunmuşsa da büyük filozof bertrand Russell “aynı türden birçok bilgin hikayelerinin tersine, bu olay şüphesiz yanlış değildi” diye yazmıştır. Bakın bunu söyleyen Russell ha; adamımız gol diyor.

Neyse, o meşhur elma ağacına dönelim. İngiltere'de bu elma mucizesine o kadar çok inanmışlar ki woolsthorpe'daki elma ağacı 1820 yılındaki bir fırtına sonucu devrilinceye kadar kutsal bir ağaç sayılarak ziyaret edilmiştir. (Newton amcanın 1727 yılında öldüğünü hatırlatalım.) O zamandan beri royal society ağacın parçalarını büyük bir titizlikle saklıyor.

Böyle işte...

Bu büyük insanın son yıllarındaki en önemli dostunun bir kedi olduğunu da söyleyip kaçalım buralardan.