istisnalar kaideyi bozmaz

bonnie
herhangi bir durumun genellenmesinin istisnai durumlar yüzünden bozulamayacağını belirten günlük hayat klişelerimizden biri.

belki de zamanla istisnalar artabilir ve kaide bozulabilir.
siz hepiniz ben tek
Lisedeyken Din kültürü hocasının devamlı söylediği cümle.

"Bütün mucizeler mahlûktur, ama istisna olarak Kur'an-ı kerim, mahlûk olmayan mucizedir."
" Ramazan da, İzmir'e giden biri, (Lokantalar açık, herkes yiyip içiyor, oruç tutan yok) dese, bu sözünden, İzmir'de hiç oruç tutanın olmadığı anlaşılmaz. Oruç tutmayanların çok olduğu anlaşılır."

bu yüzden istisnalar kaideyi bozmaz
indolentexistence
sık kullanılan safsatalardan biridir. diğer bir deyişle, formülüze ederek istisnalardan kaide çıkartırız. tek bir istisnai duruma odaklanılarak karşı tarafın ileri sürdüğü sav çürütülmeye çalışılır. Örnekleyelim: birisinin doğal yeteneğine özenerek eğitimi ikinci plana atmak. eğitim almadan başarılı olmak mümkündür lakin eğitim almak başarılı olmak için ciddi avantajlar da sağlar. Usta çırak ilişkisi içerisinde de eğitim alınır, alıyoruz. Yılmaz Güney'in sinema eğitimi yoktu.Sosyal görüş olarak siyasete eğilimli bir bakış açısı vardı. Safsata olması da buradan sonra başlıyor. Yılmaz Güney olmak. Yılmaz Güney'in hayatındaki öncüllere bakarak, sinema eğitimi almayan kişi, sanki Yılmaz Güney sinema platosuna paraşütle bırakılmış gibi anında yönetmen ve oyuncu olmuş muamelesi görür. O yaptıysa bendeee yaparıııım.