jim morrison

fiorabella
the doors grubunun efsane vokalidir. gerçek adı James Douglas Morrison 8 aralık 1943 yılında Florida'da dünyaya geldi. Babası 2. Dünya Savaşı'na katılan bir amiral olan George Stephen Morrison annesi Clara Clark Morrison'dır. ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen ilah kabul edilen morrison 1960'lı yılların en büyük müzik figürlerinden biridir. müzikal kimliğinin yanında özel hayatı ve düşünce yapısı ile de ikon olmuştur. dört yaşındayken ailesi ile New Mexico otoyolunda giderlerken, kaza yapan bir kamyondan çevreye saçılmış ölmek üzere olan yaralı Pueblo yerlilerini görür. Gördüğü bu manzaradan çok etkilenir.

Bunu yıllar sonra şu şekilde anlatmıştır. “Ölümü ilk keşfettiğim an… Ben, annem, babam, büyükannem ve büyükbabam gün batarken çölde ilerliyorduk. Bir kamyon dolusu Kızılderili başka bir kamyona ya da bir şeye çarpmıştı. Kızılderililer bütün ana yola dağılmıştı ve kanlar içinde ölümü bekliyorlardı. Babam ve büyükbabam, arabadan neler olduğuna bakmak için inmişlerdi. Ben daha çocuktum, o yüzden arabada oturup beklemem gerekiyordu. Ben bir şey görmedim. Tek gördüğüm şey garip, kırmızı boya ve yerde yatan insanlardı, ama bir şey olduğuna emindim. Çünkü onların yaydığı dalgaları hissedebiliyordum. Birden yerde yatan insanların da olay hakkında benim bildiğimden daha fazlasını bilmediklerini fark ettim. İşte o an ilk kez korkuyu tattım.”Morrison daha sonra arkadaşlarına, o gün ölen Kızılderili'nin ruhunun kendi ruhuna geçtiğini söylemişti.

ölüm olgusu onun için farklı bir önem taşıyordu. Ölümü yaşamak, tanımak istiyordu. Bir röportaj sırasında ona sorulan “Ölüm konusunda bir seçim yapma şansı verilseydi, ne şekilde ölmeyi tercih ederdin?” sorusuna “Bir uçak kazasında ölmek güzel bir gidiş olurdu. Uykumda, yaşlanınca ya da aşırı doz uyuşturucudan ölmek istemiyorum. Ölümü hissetmek, koklamak, tatmak, duymak istiyorum. Ölüm bize yalnızca bir kez gelecek, bu fırsatı kaçırmak istemem.” diyerek cevap vermişti.

Müzisyen kimliğinin yanında şiirler yazan Morrison'un “Tanrılar Yeni Yaratıklar” isimli kitapta toplamıştı. farklı bir felsefesi vardı. 1965 yılında Ray Manzarek ile The Doors grubunu kurdu. Hayranları ona Lizard King (kertenkele kral) ismini taktı ve bir çok konserinde söylediği I'm a lizard king I can do anything sözü ile özdeşleşti (ben kertenkele kralım ve her şeyi yapabilirim)

“The Doors” grubuyla The Doors (1967), Strange Days (1967), Waiting For The Sun (1968), The Soft Parade (1969), Morrison Hotel (1970), LA Woman (1971). isimlerinde 6 tane albüm yaptı. Albümler satış rekorları kırıyor, Morrison'un sahne şovları olay oluyordu.

Şarkı sözleriyle sınırları zorluyor, Şiddet, seks, alkol, uyuşturucu, intihar gibi temaları içeren şarkıları ile mahkemelik oluyordu. Sonun başlangıcı olan Miami konserine giden şarkıcı aldığı uyuşturucu ve alkolden sonra sahneye çıkmış ve biranda seyircilere bağırmaya başlayınca yuhalanmıştır. Bu olay üzerine agresileşen şarkıcı seyirciye hakaret ederek, onlara soyunacağını söylemesi üzerine konser sırasında tutuklanmış ve 21 eyalette sahneye çıkması yasaklanmıştı. 6ay hapis cezası ile yargılanmış ve suçlu bulunmuştu. Karara itiraz ederek Parise gitti.

Ben deri ceketli Rimbaud'yum. Başkaldırı, düzensizlik ve kaosa ilişkin her şey ilgimi çekiyor, özellikle de görünüşte hiçbir anlamı olmayan eylemler. Özgür hareket, davranış… Olduğundan başka hiçbir şey olmayan eylemler. Sonuç yok, sebep yok. Yönlendirilmemiş, özgür eylem. Eğer bu akışa kapılıp özgürce yaşarsanız çevrenizdeki insanlar farklı bir hareket yaptığınızı düşünür ve huzursuz olurlar, ya sizden kaçarlar ya da size engel olurlar.” diyerek kurallara ve sınırlamalara da tepkisini dile getiriyordu.

1971 yılında Paris'te mahmkeme gününü beklerken otel odasında banyo küvetinde ölü bulunur. Aşırı alkollü olan Morrison'un ölüm nedeni kalp krizi olarak bildirilir ve Pariste Pere Lachaise mezarlığına gömülür.

Grup arkadaşı Ray Manzarek'e “Ben bir kuyruklu yıldız olmak istiyorum. Herkesin durup baktığı, birbirine gösterdiği bir kuyruklu yıldız. Sonra? Boooooom ve ben yokum. Bir daha hiçbir zaman böyle bir şey görmeyecekler ve beni hiç unutmayacaklar” diyen Morrison ölümün üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen fenomenliğini korumaktadır.bu başlıktaki tüm entryleri gör