jobbik partisi

olacak o kadar
macaristan ülkücülerinin partisi. Türk milliyetçileri gibi "Turancı" bir parti ve Hunları, Türklerle birlikte ortak ata olarak gören partinin lideri ise Gabor Vona. sık sık türkiye'ye ziyaretler düzenleyen vona, BBC Türkçe'ye göre; Allah'a inanır oldu. Müslüman dünyanın daha iyi bir geleceğe sahip olduğunu düşünüyor ve Macaristan'ın yüzünü Batı'dan Doğu'ya çevirip Türkiye ile stratejik ortaklık kurmasını öneriyor.

"Yanlışa cesurca karşı gelen ve Allah'tan başka hiç kimseden korkmayan Atilla'nın torunlarıyız." Macar milliyetçiliğini savunan Jobbik partisi liderini muhtemelen baharda macarlar'ın en büyük ikinci partisinin başında göreceğiz.
hunyadi
dış basına servis ettiği görüşlerinden daha farklı görüşleri iç siyasette benimseyen parti. bu, vona gabor'un partide etkisinin azlığını mı gösterir yoksa aslında jobbik'in daha farklı bir parti olduğunu mu gösterir bilemiyorum. o kadar yakından takip etmiyorum macar siyasetini.
hunyadi
8 nisanda gerçekleşecek seçimlere radikal reklamlarla girecek olan parti. orban viktor'u ülkeyi kasıtlı olarak yozlaştırmasıyla suçluyor ve seçim vaatleri arasında yabancı yatırımcılara ülkeyi kapatacaklarını ve Macaristan dışında yaşayan macarlar'ın azınlık haklarıyla ilgileneceklerini belirtiyorlar. bu da büyük oranda Romanya ile ilgili olacak. yani bu konu sekelistan'ın ve Macar azınlıkların daha iyi şartlarda varlıklarını sürdürmesiyle alakalı olacak.

bu kadar milliliği benimseyen bir partiden tabiki mülteci konusunda sert olmalarını bekleyebiliriz, gayet normal. bugün yapılan afrin protestosunda da jobbik hükümeti olsaydı engelleneceğini de rahatlıkla belirtebilirdim fakat sağolsun her şeye rağmen Macar milliyetçileri bu protestoya gereken cevabı vermişler. özgürlükçü ve politik doğrucu Macarlar'ı da bu konuda kınıyorum.

Macaristan'da %70-%80'e varan avrupa birliği karşıtlığı bu partinin işine yarayacağını ve 8 Nisan'da yapılacak olan seçimlerde jobbik'in oy oranını arttıracağını düşünüyorum.

8 Nisan'da "daha iyi bir macaristan hareketini" destekliyorum.