julian assange

rene
Julian Paul Assange, Avustralyalı bilgisayar programcısı, internet aktivisti, Wikileaks adlı internet sitesinin editörü ve basın sözcüsü. Bir kaç sene önce ABD ve bir çok ülkeye ait "devlet sırrı" kabul edilen kritik bilgileri dünyaya açmış ve yayınlamış yüce gönüllü adam. ABD'nin Irak'ta operasyon adı altında uyguladığı kıyımları, öldürülen sivilleri vb. evrak ve video kayıtlarıyla internete vermişti. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bir çok gizli bilgiyi internete aktararak, devletlerin kirli politikalarını insanların gözleri önüne sermişti.

Julian Assange, 'Yönetişim Olarak Komploculuk' başlıklı makalesinde, bilgi sızdırılması sayesinde, bilgiyi gizli tutmak sayesinde hükmünü sürdüren ve halkını temsil etmeyen yönetimlerin nasıl yıkılabileceğini anlatmıştır. Radikal demokrasi kavramını savunur.

Kurucusu olduğu WikiLeaks, Küba'daki Amerikan üssü Guantanamo'da esirlere yapılan muameleye dair kurallar, Kenya'daki yargısız infazlar, Afganistan ve Irak Savaşı'ndaki sivil ölümlerine dair belgeler yayınladı.

2010 yılının Kasım ayı sonuna doğru WikiLeaks adlı sitesinde kamuoyuna açıklanan belgeler büyük yankı uyandırmış, Assange'a karşı da bir karalama kampanyası başlatılmıştı. Şu anda düşmüş bir dava olan cinsel taciz suçlaması da bunlardan birisiydi.

2012'de Ekvador'a sığınma talep etmiş ve kabul edilmişti. İngiltere ekvador hükümetinin bu tavrını eleştirmiş, gerekirse elçiliğe girip alırız diye tehdit etmişti. Assange o yıllardan günümüze kadar Ekvador büyükelçiliğinde bir odada yaşamına devam ediyordu. Sonunda emperyalist devletlerin baskıları meyvesini verdi ve geçtiğimiz günlerde Londra'da ki ekvador büyükelçiliğinden yaka paça alındı. Ekvador bununla da kalmadı Assange'a verdiği sığınma hakkını çiğnedikten hemen sonra verdiği vatandaşlık hakkını da düşürdü.

Wikileaks ise Ekvador'un Assange'ın sığınma hakkını yasa dışı şekilde geri çektiğini savunmuş ve açıklamasında, "Assange elçilikten çıkmadı. Ekvador Büyükelçisi, İngiliz polisleri davet etti ve Assange anında gözaltına alındı." ifadesini kullandı.

Okuduğum kadarıyla şimdi kaynak bulamadım, Assange'ın iadesinin gerçek sebebi ise Ekvador devlet başkanının içerisinde bulunduğu bir takım kirli para işlerinin açığa çıkmaması şartıyla Assange'ı emperyalistlere vermesi yatıyor.

Assange'ın ABD'ye verilmemesi konusunda bir çok kesimden çok sert çağrılar yükseliyor. Yargılanmasının isveçte yapılması çok önemli çünkü ABD'nin Assange'a nasıl bir adalet sunacağı konusunda herkesin şüpheleri var.

Benim gençlere tavsiye Julian Assange'ı günümüz konjonktüründe bir özgürlük ve adalet savaşçısı olarak okumaları olur. yaşadığımız dünyada Assange gibi insanların sayısı çok fazla olsaydı, ne devletler ne de gizli kalmış emperyalizme hizmet eden yapılar, kapalı kapılar ardından insan ölümlerinin birer istatistikten ibaret olduğu kararlar alamazlardı. Belki geldiğimiz nokta da devletler bu kadar gaddar ve vurdumduymaz hareket edemezlerdi. Julian Assange'ın mücadelesi, idealizmi ve cesareti hepimize ders olacak nitelikte yaşanmış bir hayattır.zenginsozluk.com/foto

http://renebey.com/julian-assange-ve-radikal-demokrasi/
turuncu gemi
yüz yılımızın en delikanlı güzel abilerindendir. korkusuzca açıkladığı belgegelerle dünya'yı yerinden oynatmıştır.haddi zaatında halkların, devletlerinin işlediği günahları bildiği ''sırlar'' vardı belgelerde. bunların bilinmesiyle, halkların iktidarları yerle bir etmek umudunu elbette taşımıştır yakışıklı abimiz fakat çok fazla da hayal kırıklığı yaşadığını sanmıyorum sonrasında. nazarı itibarımda, halkların burnunun direğinin ne kadar sağlam ve soyulduklarından çok da umursamadıklarının utanmazlığının da delili olmuştur bu belgeler. özellikle abd halkının, devletlerinin umarsızca yüzler yüzler cinayet işlediğinin belgelerini görüp de kılını kıpırdatmaması bu yüz yıla çalınan kara bir leke olmuştur. bu pislik bizim yaşadığımız çağa özgü bir pisliktir. 60'lı, 70'li yıllarda bu kadar pislik ortaya saçılsa mutlaka devrim olmuştu. çağımız insanının kahir ekserisinin insanın onuru için dünyaya gelip yaşadığı hakkında kanaatleri yok. başkasının derdini dert edinmeden bi haberler.

assange'nin kaderi şimdi dünyanın en büyük ikinci mafya örgütünün elinde. keşke çok sevdiği halkların elinde diyebilseydik. lakin bruno'da yakılırken yalnızdı. halk onu belki de en çok da cesaretle hakikate işaret ettiği için hatta hiç de mecaz kullanmayarak söyleyebilirim ki, başlarına icat çıkardığı için lanetliyordu. fakat adı tarihe altın harflerle geçmiştir.

ölüm kararını bruno'ya bildiren yargıç, ondan şu cevabı almıştır:
"ölümümü bildirirken siz benden daha çok korkuyorsunuz"

"ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmi akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."

julian assange, çağdaşı olmaktan gurur duyduğum insandır.