kapitalizm

kaptonur
Türk limanlarında örneklerini görebileceğiniz durum. Avrupa ile kıyas yapılamayacak bir insan sömürüsü var. Avrupada insani şartlar altında çalışılırken bizim ülkemizde devlet memuru olan bir köpek kadar insanca çalışamıyor işçilerimiz. Avrupada bir liman işçisi mini cooper ile limana gelirken bizim işçilerimiz davar sürüsü gibi minibüslerde geliyor. Bunlar benim gözlemlerimdir. Ne zaman iskenderun demir çelik fabrikasına (isdemir) gelsem biz daha limana gelmeden alacağımız yük diziliyor limana. Daha dün efendi kaptana ben bu limana her geldiğimde kapitalizmi görüyorum demiştim.
jimmy
emperyalizm ile arasındaki en büyük fark; Kapitalizmde emeğinizin karşılığının parayla ölçülebilir bir değeri vardır yani kapitalizm emeğinizi ama düşük ama yüksek bir tutarla banka hesabınıza yansıtır.

Ancak emperyalizmde para tamamiyle semboliktir. Market tamamiyle emperyalist tarafından belirlenir.
Olaylar böyleyken böyle yani.
ooo
sadece daha fazla bireysel ozgurluk sunan bi ekonomik sistemdir. bunun neresi emperyalizm neresi somuru cok acayip. ozel mulkiyet diyince insanlar sanirim agaoglu gibi bi tipe tum sirketleri baglama saniyor. bunun adi ahpah cavus kapitalizmi. tekelcilik bu. ozel mulkiyetin oldugu yerde cogunlukla beraber azinlik da istedigine kavusur. cunku talep vardir. ama sosyalist bir devlette merkezi bir yapi oldugundan azinliklar allahin merhametine birakilmistir. bugun turkiyede akpye ragmen escinsel magazalar, genelevler vs varsa bunun sebebi kapitalizmdir. her seye devletin karar verdigi robotlasmis bi sosyalist devlette eger devlet stalin gibi escinsel dusmaniysa o ulkede escinsel giyim magazasi acamazsin ama iste islamcilarin ulkesinde acarsin cunku kapitalizm var. ayrica avrupanin ve abdnin dunyanin en modern en zengin en yasam kalitesi yuksek yerler olmasinin sebebi de ekomide acikliktir, kapitalizmdir, sosyalizm degil.
aryanluts
sermaye sınıfının egemenliğine dayalı, üretim araçlarının ve doğal kaynakların mülkiyetinin bireylerde olduğu, adalet mülkün temelidir sloganını içeren, biçimde aklımızı kullanarak ve çok çalışarak zengin olma özgürlüğüne sahip olabileceğimizi iddia eden ama özünde sadece anamızı sikeni, çok özür diliyorum bu cinsiyetçi küfür için, baş tacı etme hürriyeti ile hür olduğumuz, günümüzdeki ekonomik toplumsal yaşam biçimidir.
turuncu gemi
devletsiz,sömürüsüz, patronsuz, pezevenksiz sosyalist bir dünya'yı insanlara anlattığım da bazı kişiler "hadi canım bunlar ütopya" diyorlar.

bence bu kapitalist ücretli kölelik düzeninin sürdürülebilir olduğunu düşünmek ütopya.