kaynakça

poor
özellikle bilimsel veri olan makalelerde kullanılan bilginin kaynağını gösteren mevzu. aslında keşke edebi eserlerde de daha sık kullanılsa. yaygınlaşsa. intihal denilen sikko mevzu olmasa.

yazının içerisinde bilginin alındığı yere yıldız, sayı vs konulup kaynakça kısmındaki kaynak ile eşleştirilebilir. "veya cümlenin sonunda belirtilir bilgi kaynağı(poor, 2017)." şeklinde ve yine kaynakçada poor'un soyadı ve 2017 bulunarak eşleştirilir.

kolay gibi gözükse de zor bir iştir kaynakça hazırlamak. şekli kuralları çoktur. ama genel olarak aldığınız kaynak bir kitap veya dergiyse kitabın yazarının soyadı, en azından adının baş harfi, kitabın adı, kitabın yararladığınız kısmının adı, yararlandığınız sayfa aralığı, yayınevi, süreli bir yayınsa hangi ayları kapsadığı, kitabın basıldığı yer yazılır. ve kaynağa birincil kaynak mı ikincil kaynak mı olarak ulaştığınızı gösterirsiniz.

biliyorsunuz artık online kaynaklar fazlalaştı ama bilimsel bir çalışmada kullandığınız kaynağı internette daha da titizlenerek seçmekle mükellefsiniz. burada kaynaktan hangi tarihte yararlandığınızı da belirtirsiniz ve güzel bir çalışma yapmak istiyorsanız kaynağın bir ss'ini de alırsınız. tabii gidip tezi komple ss'leyemezsiniz ama çalışmanızla ilgili güncel, bilimsel bir siteden iki paragraftan fikir aldıysanız bunu ss'leyebilirsiniz.

ukdeci: mia.