kış uykusu

emekli yoda
yönetmen nuri bilge ceylan'ın 2014 yılı çıkışlı bol ödüllü filmi. film üç saatin üzerindedir. bu süre, türk sineması için oldukça uzun fakat nuri bilge ceylan sinemasını sevenler için ise gayet makul bir süredir.

başrollerde haluk bilginer, melisa sözen ve demet akbağ'ı izleriz. yan rollerde ise ayberk pekcan, serhat mustafa kılıç ve nejat işler eşlik eder.

film, idealist bir tiyatrocunun, emekli olduktan sonra kapadokya'ya dönüp babasından kalan oteli işletmesini ve sorunlar yaşadığı genç karısı ile kız kardeşi arasındaki çatışmaları konu alır. üç farklı karakterin sinsice birbirlerine besledikleri nefreti ve geçmişten kalan hesaplarını kendi üslupları ile kapatmaya çalışmalarını anlatır.

nuri bilge ceylan'ın diğer filmlerindeki gibi yine basit bir hikayeyi ele alır ve yine anadolu'da geçer. ve yine muhteşem diyaloglara ve doğanın güzelliğine rastlarız.

nuri bilge ceylan, kendisi adına her filmde çıtayı oldukça yüksek bir yere çakıyor! o çıtayı yakalamak ya da daha üzerine çıkmak da sanıyorum sadece kendisinin yapabileceği bir iş.
olacak o kadar
Nuri bilge ceylan'a 2014 senesinde cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazandırmış film.

Üşenmedim baktım, filmi memlekette 304.782 kişi sinemada izlerken fransa'da ise bu sayı 300.000,i görmüş. Tabi normalde herkesin fikrine saygı duymalıyız tarzı birşeyler demem lakin bu bana çok saçma geliyor yani bu filmle sınırlı değil tabiki bu lakırdım, ekseriyetle böyle. Ayrıca bu film sadece bir sinema filmi değil hem bir resim sergisi hem psikolojik bir yüzleşme hemde beşeri bir ruh hali gösterimi.

Hani işimize gelince sanat-damar-kopmak üçlemesini kullanıyoruz ya benimki o hesap işte.