kızılderililer

klm
Kristof Kolomb Amerikayı keşfetme hevesiyle yola çıkıp Hindistan'a ulaşınca karşısına çıkan ilk insanlara Hintliler adını verdi bir diğer değişle vücutlarını değişik renklere boyayan Kızılderililer adını burdan alıyor. Amerika kıtasının ilk yerlileri olarak bilinmekte ve Asya'dan Bering Boğazını geçerek Amerika'ya ulaştılar. Göçler 10.000 yıl önce, belki 25.000 yıl önce başlamış ve her gelen grubun dili ve kültürleri farklıydı. dünya da soyları tükenmeden önce Kızılderili nüfusu yaklaşık 50 milyon civarındaydı.

Not: tarihte bu insanlar en çok zulmü görenlerin başında yer alıyor.
kaptonur
Kristof kolomb bu insanlar için şunu demiştir;

"Kızılderililer son derece dürüst, sade ve eli açık insanlar. Herhangi birinden sahip olduğu herhangi bir şey istenince hemen veriyorlar. Kötülüğün ne olduğunu hiç bilmiyorlar, çalmıyorlar öldürmüyorlar. Komşularını kendileri kadar çok seviyorlar. Dünyada onlar kadar tatlı dilli insan yoktur, her zaman gülüyorlar,
olacak o kadar
rivayete göre günümüz dünyasının en pahalı arazisi sayılan New York'un ünlü Manhattan Adası'nı 1624 yılında Peter Munite adlı bir tüccâra 24 dolar değerindeki incik-boncuk karşılığında satmışlardır.

günümüz bankacılık sistemindeki hesaba göre, Kızılderililer o 24 doları 394 yıldır Amerikan hazine bonolarına yıllık %5 faiz ile yatırsalar, bugün 2 milyar 336 milyon 536.394 dolarları olurdu. iyi para!