kol düğmeleri

klm
Bir ara müptelası olduğum şarkıdır. (bkz:Barış manço)

Hatırlarım bugün gibi sessiz geçen son geceyi
Başın öne eğik bir suçlu gibi bana verdiğin hediyeyi
İki küçük kol düğmesi bütün bir aşk hikayesi
İki düğme iki ayrı kolda bizim gibi ayrı yolda

Akşam olunca sustururum herkesi her her şeyi
Gelir kol düğmelerimin birleşme saati
Usul usul çıkarır koyarım kutuya yan yana
Bitsin bu işkence kalsınlar bir arada

Heyhat sabah gün ışıldar yalnız gece buluşanlar
Yaşlı gözlerle ayrılırlar düğmeler gibi
Bizim gibi bizim gibi ayrılırlar bizim gibi ayrılırlar
mars yolcusu
"O aslında geçici bir heves değil, sen yokken bile varmışsın gibi hayatı devam ettirebilmekmiş.
Cesaret senin gibi yüreklerde gizliymiş.
"Hayatınızın sonuna kadar yaşamadıkça, talihinizden şikayet etmeyin" demiş Çehov.
Bunu sen öğrettin bana.
Unutturmadın.
Ne uzaklıklar engelmiş ne de bir başkası var olanı değiştirebilirmiş.
Kol düğmesi farklı kolda aynı amaçla birleşmeyi bekleyen.
Ve bir gün o da olur denen hiçbir şey aslında avuntu değil gerçeğin ta kendisiymiş.
Bizim gibi der şarkı..yarım kalmışlar için..
Biz kalabilenler için yazılmış.."
(Alıntı)

Kol düğmeleri, bir barış Manço şarkısıdır.


turuncu gemi
barış manço'nun en ruha dokunan şarkılarından biridir. burada "ruha dokunmak" nitelemesi çok klişe olabilir fakat benim üzerimde yarattığı etki tam olarak budur.
barış abinin her şeye rağmen kadri kıymeti tam olarak da bilinmediğini düşündüğüm şarkısıdır. büyük usta bu eserde, kol düğmeleri üzerinden yaşanan bir aşk ve ayrılığı eşsiz biçimde anlatmaktadır. harika bir soyutlama örneğidir. benzerini bob dylan yapınca nobel edebiyat ödülü alıyor.

benzer hazin bir hikayenin izleri bende de mevcuttur. bundan uzun yıllar evvel çok sevdiğim bir varlık babasından hatıra bir çift kol düğmesini bana hediye etmişti. o zaman kıymetini anlamamıştım bu hediyenin. kol düğmeleri denen olayın gömlekten bağımsız da satılan bir çift aksesuar olduğunu yeni öğrenmiştim. meğer zaten ömür boyunca beraber olacağımız sanrısından böyle değerli bir hediyeyi layık görmüş. ayrılırken sadece bir tekini verdim ona. bir tekinin bende kalmasına izin vermesi ömrümde biçilmiş en büyük onur payelerden biridir.
bu da böyle bir hikayemdir.
bonnie
çocukken bordo ve mavi taşlı iki çift vardı evde. uzunca bir zaman ne olduklarını anlayamadım.hatta küpe gibi kulaklarıma bile takmaya çalışmıştım. benim çocukken kurcaladığım bu tür çok eşya vardı. ne zaman ki lisede barış manço'nun kol düğmeleri'ni bol bol dinler olduk işte o zaman anladım onların kol düğmeleri olduğunu.

günümüzde prestij, stil veya aksesuar olarak erkekler tarafından kullanılmaktadır. ancak yalan yok ben çevremde kol düğmesi kullanan erkekleri pek görmüyorum.

pasaklikontes
Erkeklere satacak bir şey arayıp tarayıp böyle bir şey bulmuş işte dış mihraplar. Yakayı , bağırı , kıllı döşü kapatmayı becerin de bir ; aman kol düğmesi de kusur kalsın. Hayır yani bir erkek önündeki kıl yumağıyla nasıl daha çekici, temiz ve yahut yakışıklı görünebileceğini sanır ki ? Zannımca; o düğmelere , o kadar para verdikten sonra beynin mantıklı düşünme fonksiyonu devre dışı kalıyor. Boşalan cüzdandan , karttan sonra içi yanıyor açıyor nefes almak için. Yapmayın. Gerçekten yapmayın. Hiç şık hareketler değil...