kürdistan

zeitgeist
osmanlı idare sisteminde kürt nüfusun çoğunlukta yaşadığı bölgeyi tanımlamak adına kullanılmış eyalet adı. şimdiye bakacak olursak;

şimdi bunun hayaliyle yaşayan birtakım orospu çocukları elbette olacaktır, sonuçta hayallere gem vurulamıyor biliyoruz. lakin bu birtakım orospu çocukları olduğu gibi, onları kaba tabirle un eleğine çeviren yiğitler de var. birtakım hayallerin peşinde geberen, gerillacılık oynayan, aslı astarı aslında terörist olan orospu çocukları bir bir imha edilirken geride kalan kitlesinin hayalleri yok olmuyor.

e olsun.

(bkz:hayalle yaşayanı zevkle sikerler)
klm
Kurulmasında hiçbir sakınca görmediğim kürt halkının temellerini atmak istediği ülke.

Tabi bu kürdistan, Türkiye'yi bölerek nah kurulur onu da belirteyim. Kurulacaksa gidip İran, Suriye ya da ırak gibi ülkeleri karıştırıp bölüp oralarda kurulsun. 18 yıl doğuda yaşamış biri olarak kaldığım süre boyunca halktan hiç kimse biz kürdistan'ı kurmak istiyoruz onun hayali ile yanıp tutuşuyoruz diye bir söylemde bulunduğunu ne duydum ne de işittim. Halk bile istemezken dışardan gelen ne olduğu belirsiz kaliteli ortam çocuklarının ülkeyi karıştırıp insanları huzursuz ettiği durum. Gene söylüyorum kurulabilir hayal ürünü değil ama illa kurulacaksa siktirip başka yerde kursunlar. Onun yeri Türkiye değil.
mislilac
Hükümetimizin kuzeyimizde kurulmasına ön ayak olduğu ülke. Sonbahar'da referandum olacak kuzey Irak'ta. Gerçi biz daha kurulmadan bayrağını asmıştık.
ihtiras limani
kürdistan'ı hiçbir zaman coğrafi bölge ya da jeokültürel bölge olarak algılamamış, kullanmamış olanların konuşulmasından rahatsız olduğu bölge. kürdistan denen bölge ne kafkaslar balkanlar gibi coğrafya belirtir, ne şii havzası gibi dini bir atfı vardır ne de arap yarımadası gibi ırki temellere dayanır. dayandığı şey, parçalanmak istenen ortadoğu ülkelerinde kimden ne koparılacağı ve kime verileceğidir. 100 yıl geriye gitsin bugün bizimdir dedikleri kimi kuzey ırak şehirlerinde, suriye şehirlerinde nüfusları arapların, türkmenlerin gerisindeydi.

eski böl ve yönetçiler yeni karıştır parçala ve yönetçiler oldular. ve bunların en fazla güvendiği kesim, her ülkede bulunan, sözde doğrucu davut ( yetmez ama evet stayla) özde kullanışlı aptal güruhu. salak olmayan görür ki, kürtler ister azınlık ister çoğunluk olsunlar, ister kültürlerini yaşasınlar ister kültürlerini yaşamasınlar, silahlandırılıyor, isyana teşvik ediliyor ve bulundukları ülkenin otoritesinin zayıflamasında araç olarak kullanıyorlar. emperyal güçler bunlara her hıyarım var dediğinde ellerinde tuzlukla koşuyorlar. sonra ellerine başka bir şey alıyorlar ama geç oluyor. israil, abd bunları çok seviyor. sebebi de anti-emperyalist, marksist leninist devrimci mücadele yürütmeleri asdfghj.

Ortdadoğu'nun faşizmden uzak bir bölge olduğunu kürtlerin güllük gülistanlık hayatlar yaşadığını söyleyemeyeceğim ama kürdistan etrafında dönen tartışmalarda neredeyse tüm kürdistancıların " where is usa air force" kıvamında takılması çok zavallıca.

son bir not da wilson un ulusların kaderi prensibi ile ilgili : balkanlarda türkler çoğunluk oldukları toprakları, musul'u, kerkük'ü öle öle kaybettiler. öle öle. tatavası yapılan ermeni soykırımında konuşulan rakamlar kadar insan öldü balkan göçünde. benim ailemin bir tarafı doğuya, bir tarafı balkanlara dayanır, kimsenin kürdistan tatavasını, mikromilliyetçiliğini çekecek değilim. her ulus egemenlik hakkını kendisi kazanmıştır, kendisi kazanır. türkler orta asya'dan anadolu ya gelirken hiçkimsenin prensibiyle bildirisiyle hareket etmedi. bağımsızlık bir karakter meselesidir. bir arada yaşamak yerine şımarıklık yapmakla olmaz o işler.
davy jones
aramızda bayağı bir sempatizanı varmış, eksilerden anlaşıldığı kadarıyla. entry olarak fikrini belirtenlerden iki tanesini engelledim valla iyi oldu. kim kanı bozuk, kim değil bilelim. seviyorum bu turnusol başlıkları...
delizekali
Kürdistan, Kafkaslar'ın güneyi ve Orta Doğu'da, Ermenistan, Irak, İran, Suriye ve Türkiye'ye ait toprakların bir kısmını kapsayan jeokültürel bölge.
avni
bazılarının zoruna gitmesinin nedenini anlayabiliyorum ve asla yadırgamıyorum. konuyla ilgili yadırgadığım şey ise şu;
tatar tataristan, çeçen çeçenistan, türk türkistan, kırgız kırgızistan, kazak kazakistan, türkmen türkmenistan, moğol moğolistan, özbek özbekistan, azeri azerbeycan, sırp sırbistan, hint hindistan, arap arabistan ve daha nice örneklerine sesini dahi çıkarmayanların hatta bazılarının varlığına samimyetle sevinenlerin kürdistan adına bile nefretle yaklaşmaları, hatta olmaz öyle bir şey diyerek yok saymaları garibime gidiyor.
bence de olmasın lakin benim ki insanlık hiçbir şekilde bölünmesin minvalinde. ha illaki bölüneceksek sömürülenler ve sömürenler olarak saflarımızı bilelim.. nasıl olsa soyumuz ademe dayanıyor di mi?
dıgıl dıgıl...
hamlet
Ben jedi ırkına mensubum. Dünya'nın adı eskiden coruscant'dı. Ve bizim de gezegenimizdi. Bir takım insanlar Bizi başka gezegene sürdüler kalanlarımızı da asimile ettiler. Milyonlarca ışık yılı uzaktan, sürüldüğüm tython'dan geldim ve dünya'yı istilacılardan geri almak istiyorum.

Buradan, diğer jedi kardeşlerime sesleniyorum: Artık saklanmak zorunda değilsiniz. Işın kılıcınızı kapın ve dağlara gelin. Dünya'yı geri alacağız. May the force be with you!
avni
konuyu biraz açalım ki daha iyi anlaşılsın. fiili olarak ırak kürdüstanı diye bir realite var mı? ve dahi şu anda suriye'de uygulanan bir senaryoyla benzer şeyler yapılmıyor mu? türkiye cumhuriyeti devleti geçmişte saddama karşı uluslararası güçte bulunmak üzere asker göndermek için meclisten teskere isterken amacı neydi ki bugün esad'a karşı oynanan oyunda tezgaha gelen türkiye cumhuriyeti devletinin amacı ne?
sapla saman karışık gibi değil mi? birileri kendi devletinin güvenliği ibahanesiyle başka bir ülkenin topraklarını işgal ederken birgün bu ülkedeki insanların güvenliğini bahane ederek o birilerinin topraklarına girmeyeceklerini ve seçim kazanmak uğruna darmadağın ettiği o topraklardaki insanlardan bazılarının kürdistan hayaliyle işgalci güçlerin tarafında olacaklırını mı düşünüyor?
benim demek istediğim insanlar bölünmesin illaki bölünecekse sömürülülenler sömürenler olarak bölünsün bu minvalde kabahat ne adem de ne de havvada, insanın kusurlu, küsüratlı olmasında. kaldı ki doğa kanunu maskesiyle insanı kadın erkek diye bölmek bile yeterince mide bulandırıcı.