kürt olduğumuzdan dolayı hep dışlandık

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
İstanbul Havalimanı'nda yüklenici firma İGA'da güvenlik görevlisi olarak çalışan İbrahim Layık adlı kişinin 17 Haziran 2019 tarihinde akşam saatlerinde terminal içerisinde yüksekten atlayarak intihar etmeden önce Instagram hesabı üzerinden attığı ancak kaldırılan bir gönderide kullandığı ifade. İfadenin tam hâli şu şekildedir: “Kürt olduğumuzdan dolayı hep dışlandık. Belki bu yaptığım şeyle (bir şeyler) değişir. Ne mutlu Kürt ve Türk'üm diyebilene. Hakkınızı helal edin.”
bouii
Büyük ihtimalle başka sorunlarının üstüne son damla olarak bu cümleyi koyup intihar etmiş kişinin veda cümlesidir. Ölene diyecek sözüm yok ailesine sabır dilemekten başka ama kaba bir ifade ile anlatılmış olsa da insanların tercihini kaldıramamak biraz yanlış diye düşünüyorum. Etnik köken, eğitim, dış görünüşe kadar hepimizin belirli bir kriteri var ki Büyük ihtimalle Bu sözü işitmese başka bir sebepten karşılık göremediği için intihar edecekti. Ekşi vb platformlarda bu durumu bahane ederek ırkçılık duyarı kasıp üstüne Türk kimliğine hakaret edenlere de kafanız çok güzel güle güle kullanın demek istiyorum.
miyesmikcih
iktidar kalemşorleri hep bir ağızdan biz seleniklilere rum, trabzonlular'a pontus'lu rum diyorlar. bu mutlaka kürt halkına yapılanlar yanında devede kulak bile değil. 12 eylül öncesi kürt türk ayrılması bu kadar bariz değildi, sağ sol kavgası gayet doğaldı.
tek millet tek devlet uygulaması halkları düşman etti. buna bir de dincilik eklenince düşmanlık ayyuka çıktı. sünni iktidar sünni kürtleri de yanına alınca diğer kürtler toplum dışına itilmiş adete dağa zorlanmıştır. kentlere göçen kürtlere kıro gibi etiketler yapıştırılır hor görülmüşlerdir.
canına kıymak çözüm değil. çok zor bir durum olsa gerek.

hanc deil yolcu
yalansa yalan de fikri. yıllardır burnumuzdan getiriyorsunuz sonra oy zamanı gelince " kürdü, lazı, çerkezi hepimiz kardeşiz." diyorsunuz. yemiyoruz artık bunları.