kuşku

ontolojik sancilarimin merhemi
bir şeyin doğruluğunu kesin olarak gösterebilirseniz, ondan kuşku duyan herkesi reddedersiniz. bu yüzden kimi inançlarda ne kadar yanlış kanı ya da hata olduğunu derinlemesine incelemeyi sağlayan yararlı bir teknik, bu inançlardan kuşku duyan birini nasıl reddedebileceğinizi incelemektir.

kuşku duyan kişilere gereksiniminiz var. kuşku olmadan gelişim olmaz..
nonself
Felsefi kuşku özgüveni artırandır. Psikolojik olanı insanın kesinlikle kurtulması gereken beyin faaliyetidir. Behemahal kıskançlık sebebiyle olanı insan olmaktan çıkarır.
(bkz:doubt)
(bkz:jagten)
ihtiras limani
" kuşkuların gecesinde sönen ışık huzmeleri " böyle demişti bir yazar. Anılara ve acılara rağmen gökte yıldızlar gibi orada öylece durur güvenin ve sevginin ışığı. Kuşkuların karanlığına rağmen ruhumuzu aydınlatır. Kuşku yerini inanca bıraktığında bütün ışık huzmeleri söner. İşte o zaman gecenin en karanlık yerindeyizdir.
nalbantyani bezirgan
Bir konu, olay veyahut kişi hakkında kuruntu sahibi olma, işkillenme, şüphe duyma. Yersiz olanına vehmetmek, evhamlanmak da denir.
Belli bir seviyede olanı gayet makul ve ihtiyaçtır ama takıntılı hale geldiği zaman kişi kendisinden bile birçok noktada kuşkulanmaya başlıyor, işte o zaman leş olay.