kutadgu bilig

davy jones
"Mutlu olmanın bilgisi" anlamına gelen, 11.yy islamiyet öncesi yusuf has hacip'in eseridir.

Kitap devlet yönetimi ile ilgili bilgiler içermektedir.

shaman
türk dilinin, güzel türkçe'nin en önemli eseri desek abartmış olmayız. türk tarihindeki ilk siyasetnamedir öte yandan. mesnevi tarzında yazılmıştır. günümüz türkçesine mutluluk veren bilgi şeklinde çevirirsek de yanlış olmaz.

kitapta dört ana karakter var. bunlar; kün togdı, ay toldı, ögdülmüş, ogdurmuş olarak karşımıza çıkarlar. kün togdı adalet kavramını, ay toldı mutluluk kavramını, ögdülmüş akıl kavramını, ogrumuş ise kaderi ve akibeti betimler.

kitap baştan sona öğütlerle doludur. anlayanlar için bu kitaptan alınacak büyük dersler vardır.

multefit
her bir bilgide müntevazılığın ve iyiliğin bir insanı ne kadar yücelteceği anlatır. yücelen bir insana ise; "Elini uzatarak gökteki yıldızları tutsan ve başın göğe değse bile, sonunda sen yine yerdesin." der.
feminen
tutarsız ve yetersiz yazar!

7.sınıf ortaokul öğrencilerimin daha güzel türkçe konuşup yazabildiğini düşünürsem, bence fazlasıyla yetersiz bir yazar! ben anlamıyorum arkadaş, iki gündür buradayım, lan entry yazıp çıkıyorum, nick altıma yazan mı dersin, seri eksi deneyi yapan mı dersin, attığı 10 iq'luk mesajı yan çizip onu test ettim diyen mi dersin, tuvaletten bildiren mi dersin!

bunlar hep yazar azlığından, salça olacak insan arıyorsunuz! oğlum, gündemi ilgilendiren açmış olduğum iki başlığa yazmayan insanlar gelip de burada düşsel öge kasıyor? sikinize verdiğiniz değeri gündeme verseydiniz, zaten böyle başlıklar açılmazdı!