lucifer

ooo
seytanin cehennemden kacip abdde yasamaya baslamasini anlatan bir fox dizisi. basrolde en delikanli erkegi bile bastan cikarabilecek gercekten de bi tanrisallik soz konusu olan tom ellis oynuyor ama dizi berbat. seytan seytan degil arka sokaklar mesut komser.
rene
Dün meraktan 4-5 bölümünü izlediğim Netflix dizisi. "Harika" dedirtmedi ama konu açısından ilgimi çektiği için izlemeye devam ettim. dizinin konusu ilginç, Lucifer Cehennemin lordu, yani şeytan, cehennemden sıkılıyor ve dünya'ya dönüp burada bir gece kulübü açıyor. Kendisini takip eden şeytanlarla birlikte bu mekanı işletiyorlar. Dünya'da yaşarken insanları önemsemeye başlıyor, onlar için endişelenmeye yani değişmeye başlıyor. Bu değişimin nedenini çözmek içinde bulduğu her ipucunun peşinden gidiyor. Bir yerden sonra kendisini cinayet vakalarını çözen bir dedektif gibi izlemeye başlıyoruz. dizideki şeytan tasviri kutsal kitaplardakine uygun olarak yapılmış, görsel olarak insan görünümü arz eden lucifer, insanlarla konuşup onları etkiliyor ve en gizli saklı hazlarını ortaya çıkarıyor, kulaklarına fısıldayıp kötü şeyler yapmaları için onları teşvik ediyor. diziye devam etmeyi düşünmüyorum ama sonunda ne oluyor onu da merak ediyorum. bu şekilde insanların arasında insanlaşmaya başlayan bir zebani, üstelik cehennemin lorduysa bu, sonunda insanların üstünlüğünü kabul mü ediyor acaba.

Dizide bir de kardeşi var cennet tarafından, bu kardeşi arada gelip cehenneme dönmesi konusunda Lucifer'e baskı yapıyor. Cehennemi bırakıp dünya'ya geldiği için oradaki işler sekteye uğramış durumda, bu da ilahi dengeyi bozacağı için kardeşi sürekli Lucifer'e yükleniyor bırak dünyayı işinin başına dön diye.

Aslında yapı olarka 16+ 18+ bir dizi olurdu ve çok daha etkili bir hale gelebilirdi. Sonuçta Şeytanı başrol oyuncusu yaparsan uyuşturucudan zinaya her türlü hazzın dibini vurman lazım ama yapımcılar bu konuda daha "tatlısu" bir konsept tasarlamışlar ve 13+ çıkarmışlar, bu da dizinin senaryoyu ve Lucifer'i işlerken daha yüzeysel ve popülist kalmasına neden olmuş.