malazgirt meydan muharebesinde o kadar ok atılmadı

esdemirei

21 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde İyi Parti'nin düzenlenen grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in kullandığı bir ifade. İfadenin tam hâli şu şekildedir: “Yeni moda şu; çocuğa, eşe, dosta vakıf kurduruyorlar. Sonra devletin, milletin parasını bu vakıflara aktarıyorlar. Sadece İBB'den vakıflara 850 trilyon lira aktarılmış. Kimin vakfı olduğunu biliyorsunuz. Okçuluk Vakfı'na 16,5 trilyon lira yatırılmış. Yahu Malazgirt Meydan Muharebesi'nde bu kadar ok atılmadı.”
esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Okçular Vakfı İnstagram hesabı üzerinden 21 Mayıs 2019 tarihinde “Kamuoyuna saygıyla duyurulur” açıklamalı bir gönderi paylaşmış, gönderi ekindeki metne göre İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in iddialarını reddetmiş.

Metnin tam hâli şu şekildedir: İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener 21.05.2019 tarihli grup toplantısı konuşmasında "Yeni moda şu; çocuğa, eşe, dosta vakıf kurduruyorlar. Sonra devletin, milletin parasını bu vakıflara aktarıyorlar. Sadece İBB'den vakıflara 850 trilyon lira aktarılmış. Kimin vakfı olduğunu biliyorsunuz. Okçuluk Vakfı'na 16,5 trilyon lira yatırılmış. Yahu Malazgirt Meydan Muharebesi'nde bu kadar ok atılmadı." ifadesinde bulunulmuştur.

Okçular Vakfı; 2013 yılında tüzel kişiliğe kavuşmuş özel hukuk hükümlerine tabi, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olan, başta okçuluk olmak üzere, ata sporları ile bütün spor dallarını, bugünün ve geleceğin nesillerine sevdirmek, sporcuları eğitmek, maddi ve mavi olarak desteklemek, sporcuların ulusal ve uluslararası müsabakalara hazırlanmasına ve ülkenin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla kurulmuş resmi, kamu yararına çalışan Türkiye'nin medarı iftiharı olan bir vakıftır.

Okçular Vakfı'na bugüne kadar İBB'den herhangi bir para aktarımı söz konusu değildir.

Vakfımız ile İBB, 5393 sayılı Belediye Kanunu kapsamında kültürel ve sportif faaliyetleri içeren projeler gerçekleştirmiştir. Bu projeler kamuoyuna açık toplumsal hiçbir fark gözetmeksizin tüm vatandaşlarımızın yararlandığı ve/veya yararlanabileceği projelerdir.

Okçular Vakfı'nın tüm faaliyetleri ve organizasyonları denetlenebilir, şeffaf ve tamamıyla kamu yararınadır.

Sayın Meral Akşener, Okçular Vakfı'nın sosyal ve kurumsal yapısındaki bu hassasiyetini dikkate alarak açıklama yapması gerekirken tamamen asılsız, mesnetsiz, hukuksuz ve gerçekle bağdaşmayan bu açıklamayı yapmasını akıl tutulması olarak niteliyor, reddediyor ve şiddetle kınıyoruz.

Sayın Meral Akşener iddiasını ispatla mükelleftir. Bu iddiasını ispatlamaya davet ediyoruz. Aksi hâlde kendisini 'müfteri' ilan edeceğiz ve hakkında hukuki ve yasal yollara başvuruyoruz.

Okçular Vakfı ile ilgili bu tür tamamen asılsız, mesnetsiz, hukuksuz ve gerçekle bağdaşmayan ulusal ve yerel basında, internet sitelerinde, sosyal medyada haber yapan, yayınlayan kişi ve kurumları şiddetle kınıyor ve haberleri reddediyoruz. Bu tür haber yapanlar hakkında hukuki ve yasal yollara başvuruyoruz.

Okçular Vakfı; tamamen asılsız, mesnetsiz, hukuksuz ve gerçekle bağdaşmayan bu saldırılara karşı boyun eğmeyecek. Malazgirt ruhu, fetih şuuru ve 15 Temmuz kararlılığı ile ülkesi, gençliği ve milleti için çalışmaya büyük azim ve kararlılıkla devam edecektir.
esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Aynı şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi Twitter hesabı üzerinden 21 Mayıs 2019 tarihinde attığı tweet'le İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in iddialarını reddetmiş, tweet ekinde 01 Şubat 2019 tarihinde web siteleri üzerinden paylaştıkları kamuoyu açıklamasının bağlantısını bırakmış.


zenginsozluk.com/foto
Kamuoyu açıklamasının metninin tam hâli şu şekildedir: Bazı medya organlarında çarpıtılarak haber konusu edilen “İBB'den Vakıflara Hizmet Raporu” gerçek dışıdır, doğruluğu teyit edilmemiş bilgilerle oluşturulduğu anlaşılmaktadır. İBB'den hiçbir vakıfa nakit aktarımı kesinlikle söz konusu değildir. İBB'nin Sosyal Belediyecilik anlayışı çerçevesinde ayrım gözetmeden toplumun tüm kesimlerine yaptığı hizmetler, yandaşlık ithamı ile çarpıtılarak algı operasyonu yapılmaktadır. Öyle ki; Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, spor salonu olmayan 280 adet okula yapılan Kapalı Spor Salonları gibi büyük yatırımların maliyetleri dahi vakıflara aktarılmış gibi lanse edilmiştir. Bu akla ve vicdana sığmayan karalama kampanyası ile ayrıca terör örgütü FETÖ'den devralınan okul ve yurtlar için yapılan çalışmalar da görmezden gelinerek hedef saptırılmaya çalışılmaktadır. İBB'nin tüm faaliyetleri, 5216 sayılı Belediye Kanunu'na, ilgili yasal prosedürler ile protokollere uyularak ve İBB Meclisi'nden bütçe onayları alınarak yapılmaktadır. İlgili haber ve yayınlar için kurumumuzun her türlü yasal hakkının saklı olduğunu belirtir, kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”