muz

ruzgara karsi iseyen adam
Çağdaş sanat adı altında yapılan hokkabazlıklara meze olan meyve.

Maurizio Cattelan isimli bir italyan sanatçı, art basel sanat festivali adı altında düzenlenen sergide, beyaz fonun üzerine koli bantı ile bir muz yapıştırıyor. Ve bu muz, sergide büyük beğeni görerek tam 120 bin dolara satılıyor. Bildiginiz muz. hani heykel ya da modelleme de değil, pazardan aldığınız sıradan bir muz!

120 bin dolara değil muz, anamur'dan muz bahçeleri alırsın. Ah Duchamp ahh! bunlar hep senin başının altından çıktı. Her şey o pisuar ile başladı ve öyle bir noktaya geldi ki; bir sergide, salonda rastgele yere bırakılan gözlük bile diğer izleyenler tarafından sanat eseri zannedildi. Hayranlıkla izlendi ve alkışlandı.

Şimdi, "tüm bunlardan sana ne?" diyebilirsiniz ama yıllarca bu tarz absürt girişimlere tanık oldum. Sanat tarihinde, modern sanat akımlarına öncülük eden ressam ya da heykeltraşların neredeyse hepsinin klasik sanat alanında yeterli olduklarını görürsünüz. Desenleri kuvvetlidir, anatomi bilirler, renk ve biçim kompozisyonuna hakimdirler. Zamanla farklı arayışlar içine girerler ve bu sanatçılar süreç içinde kendi tarzını yakalar. Ama günümüz sanatçıları ya da sanat yaptığını iddia eden kişiler, cin olmadan adam çarpma peşindeler. Emek harcamadan, sözüm ona "zihni sinir" projeleri ile köşeyi dönmeye çalışıyorlar. Biri duvara muz asar, diğeri sergi salonunun ortasına kakasını yapar, öteki peçeteye spermlerini bırakıp, duvara onları asar... nedir bunlar ya! Farklı olmak adına sümüklerinden heykel yapmaya çalışan insan tanıdım ben.
(bkz:#109175)
Neyse efendim sinirlendim yine. Bir muzun yolundan nerelere kadar geldim. Maurizio Cattelan'ın meşhur muzunu aşağıya bırakayım da, Günümüz modern sanatının absürt yolculuğuna tanık olun.


zenginsozluk.com/foto