neredeyse bütün şeyleri erkeklerin icat etmiş olması

azrailin regl donemi
doğada insan da dahil bütün canlılarda üremek için erkek dişiyi etkilemek zorundadır. ancak dişi kiminle üreyeceğine karar verir ve bu yüzden erkek etkilemek için çabalar bir ömür.

devamında modern insanda bu dönem değiştikçe evrildi ve şekil değiştirdi. erkek için kadın bulmak bir kadın için erkek bulmaktan daha zordur. elbette bu demek değildir ki kadın elini kaldırınca ilk koşana kucak açıyor. ancak bunu çabalamadan elde etme şansına erkeğe göre daha fazla sahipler. bu yüzden kadın için bu erkekle olmazsa bir başka gün etkilenebileceği başka bir erkekle olabilir elbette ama erkek için talep çok fazla olmadığından hayatına giren kadın özelse hep özel kalıyor defalarca kez kendinden gitmiş olsalar bile.

işte bu yüzden erkek aldatılır ya da tercih edilmez sebebini merak eder sorgular filozof olur. kadın için bu ayrıntıların hiç bir önemi yoktur.

erkek yokluk çeker bunun sebeplerine lanet eder ve bu dönemde bu durumundan ötürü bir kadın tarafından tercih edilmediyse zengin olur. kadın ise yüzyıllardır erkeğinin eve getirdiği malzemeyi aşa çevirmekle meşgul olmuştur ve zaten paralı ve güçlü olma yükü kadının üzerine binmemiştir. zira o seçilen değil seçendir.

bir de yoksunluktan kaynaklanan başarılar da var. şairlere bakın mesela. cemal süreya kavuşabilseydi o şiirleri yazabilme heyecanına sahip olabilir miydi?

bu hayattaki her şey karşılaşılan kötülük ve acılar sayesinde tasarlanabilmiştir. temelinde üremek için tercih edilme amacı güden erkek sorgulama, üretme, tasarlamaya itilmiş ve üzerine güç ve tercih edilme yükü binmemiş kadın da ayrıntılara kıymet vermemiştir. bu yüzden tarihte ses getirmiş çoğunluk erkeklerdir. özellikle felsefe konusunda.

hülasa kadınlar teoride idealist, uygulamada yüzeyseldir. erkek ise teoride yüzeysel görünürken aslında uygulamada idealisttir.