nihavend makamı

belgarion
Buselik Makamı dizisinin Sol-Rast perdesindeki çıkıcı-inici şeddidir. Çokluk çıkıcı olarak yazılır. Sol-Rast perdesindeki Buselik Beşlisine, Re-Neva Perdesinde çıkışta Hicaz Dörtlüsünün (S A12 S), b), inişte ise Kürdi Dörtlüsünün (B T T) eklenmesinden oluşur. Karar, tiz karar ve güçlü bölgelerinden seyre başlayabilir. Tüm arızalar kullanıldığında neveser, arazbar ve saba geçgileri yapar. Dizi olarak en yakın olduğu makam Neveser'dir. Nihavent Makamı Neveser dizisini, Neveser Makamı da Nihavent dizisini sıkça kullanır. Neveser Makamı dizisindeki Nim Hicaz ve Eviç perdeleri naturelleştirilip Çargah ve Acem perdelerine dönüşürse Nihavent Makamı dizisi ortaya çıkar. Kürdi ve Nim Hisar perdelerindeki bir bemollük fark dikkate alınmaz.
avni
ezandan bu makamdan okuyabilenler ezanı hoş kılar ve bu makamdan dolayı ezandan hazzedenlerin "müzik kulağı on üzerinden dokuzdan aşağı değildir" derdi köyümüzde biz çocuklara elif bayı öğreten, duaları bile makamında ezberleten, müezzinlik talimleri yaptıran imamı. şimdi böyle imamlar var mı yok mu bilmiyorum da makamın inişli çıkışlı özelliği hakkaten ve hasseten ezana oldukça uyumludur. hatta türkçe ezana da.
ayrıca hangi makamda okunursa okunsun hakkıyla okunan kulak tırmalamayan ezan müziğin hasıdır ve islamda müzik haram diyenlerin sözüne inananlar aptalın önde gidenidir.