öfke

jimmy
büyük bir yük olmaktan öteye gidemeyecek duygu, his.

Erdemli bir insanda bulunmadığı, asla bulunmayacağı ifade edilen yegane his.
alanguva
Yaşayabilecek olup yaşayamadığım ne varsa hissettiğim sikimsonik duygu. Son günlerde nedense daha da hakim. Elden gidenlere öfke daha da artıyor galiba.

Ya ben ne anlatıyorum?
ihtiras limani
iş hayatında gösterilen öfkeye, daha doğrusu hırsın öfke olarak sivrildiği tepkilere batı kültürünün ve doğu kültürünün farklı anlamlar verdiği gözlenmiş. batı toplumlarında, özellikle de amerikan toplumunda bunun çalışana artı puan kazandırdığı, doğu toplumlarında ise negatif karşılandığı ve çalışanın puanını düşürdüğü gözlenmiş. kaynağı şu an hatırlamadığım bir araştırma idi, bulursam eklerim.
pestenkerani
Hiddet, kızgınlık, taassup, asabiyet vs.
Nöbeti vardır. Bu nöbete icabet edildiği takdirde, 3. Sayfa haberi olmak olasılıklar dahilindedir. Bununla ilgili bilgeler, ruh bozukluğundan dolayı olduğunu söylerken, dervişler ise ayakta iseniz oturmayı, oturuyorsanız ayağa kalkmayı öğütler. Ülkemizde, adana vilayeti başta olmak üzere, samsun, Diyarbakır, mersin ve elbette İstanbul illerinde nöbetine icabet eden insanların olduğu, bu bilginin de 3. Sayfadan edinildiğine dikkat çekerim. Yani, ben, söylenenlerin yalancısıyım.
ihtiras limani
Kızgın bir demirle karşınızdakinin etini dağlamak, damgalamak istemek gibidir keskin sözlerle, sıfatlarla. Eğer bunu sevdiğiniz birine yöneltirseniz, o kızgın demiri kendi kalbinizde hissedersiniz ve damgayı kendinize vurmuş olursunuz kötülükle. Sevilene yönelen öfke kendini dağlamaktır aynı zamanda, çifte zulümdür.
monster degree
Göbek adım.

Ergenler gibi öfkemle övünüyor falan değilim. Zamanında kurtulmak için çok çabaladım. Hem de çok! Baktım ki olmuyor, ben de öfkeyi de tıpkı neşe, üzüntü gibi insani bir duygu olarak kabullenip çabalamayı bıraktım. İnsanlar öfkeme maruz kalmamak için çabalasınlar bu saatten sonra, bana ne?
pestenkerani
Nöbeti olan demli his.
Nöbetine icabet edenlerin vay hâline.
Öfkesinin kurbanı olanların vay hâline.
Tanrı'nın gazabına uğrayanların vay hâline.
Göklerin kralını kızdıranların vay hâline.

Yeni ahit babları gibi oldu ama olsun. Üçüncü sayfa haberinin içinde yer almaktan, halim selim huya sığının. Maazallah, et, kemik ve kan.
zeitgeist
bir zamanlar fazlasıyla hissettiğim fakat zamanla törpüleyerek minimal düzeye indirdiğim duygu çeşidi. zamanla görmezden gelebilme yetiniz yükseliyor, tabi bir de önem sıralamanız fazlasıyla etkili oluyor bu duyguyu yönlendirmede. gerçek manada önem arz eden durumlar karşısında mı yoksa alelade herhangi bir anda mı öfkelendiğinizi mutlaka analiz edin, eğer olur olmadık alelade durumlar karşısında oluyorsa gerçek anlamda bir sıkıntı mevcuttur ve bunu çözme yoluna gidin. öfke güzel bir duygu değil, elinizden geldiğince yok etme yoluna giderseniz kaliteli bir hayat standardını yakalayabiliyorsunuz.
ontolojik sancilarimin merhemi
"taşta saklandım ben yıllarca taşta
bu yüzden anlamıyorsun öfkem nasıl sert
nasıl taze, nasıl bozulmadı taşıdığım ...
ağır bir taşla yaşadım nasıl,
beni esirgeyen taştı da öyle söküldü sabrım
nasıl benzedim taşa, ya da taş bana nasıl
bilemezsin!.."
uulgoc
En buyuk zarari sahibine veren duygu. insana pisman olacagi geri donulemeyek seyler yaptiran duygu.Kontrol edilmesi gereken duygu.

Keskin sirke kupune zarar.
En buyuk pehlivan ofkesini yenebilendir.
peho
karşıdaki insana laf anlatamama durumunda beyne pompalıyla vurulmuş hissiyatı veren duygu.

ayrıca aynı pompalıyla karşıdakini vurma hissiyatı da veren duygu.
ihtiras limani
öfke kendini dönüştürme gücüne dönüşmezse kendini yıkma enerjisine dönüşür. yine de kızgınlık kırgınlıktan daha iyidir. kırgınlığı, bize daha az zarar verdiği için tercih ederiz ama kızdırdığımız aslında daha fazla bize dönüktür.
ihtiras limani
duygulardan gelen öfke yaz yağmuru gibidir. günlük güneşlikken hava bir anda gökyüzü kararıp yağmur ve dolu bastırabilir. rüzgar çatıları uçurabilir. ama aynı hızda da yerini yeniden güneşe bırakır. bu kısa sürede verdiği hasarın telafisi ise uzun sürer.
derdiyoklar
nedenleri ve yapılması gerekenleri konusunda konuyu francis bacon "öfke üstüne" denemesinde çok güzel açıklar:

"aşırı ölçüde alıngan olmaktır, çünkü içerlemeyen bir kimse öfkelenmez; sinirli, güçsüz, darılgan kimseler sık sık öfkelenirler, sağlıklı yaradılışların umursamadığı bir sürü ufak tefek şey, onlara üzüntü olur.

ikinci neden, gücendirici bir davranıştan ya da durumdan insanın aynı zamanda bir küçümsenme anlamı çıkarmasıdır, çünkü küçümsenme, insanın öfkesini, gücendirici durumun kendisinden daha çok körükler. dolayısıyla, küçümsemenin neden çıktığını sezebilen kimselerin öfkesi daha bir alevlenir.

son olarak, bir kimsenin onurunu zedelenmiş duyması da öfkeyi azdıran büyüten bir şeydir. bundan kurtulmanın yolu da gonsalvo'nun dediği gibi: “telam honoris crassiorem”dir ....."

(bkz: the essays )
(bkz:francis bacon)
ontolojik sancilarimin merhemi
İnsana, tıkanmış nefesi kesilmiş bir tını verir. Öfkenin içedönük bir tarzda infilak eden mahiyetinden, boşaltılmadığı takdirde öfke sahibini zehirler. Zaman zaman dışavurmak, birilerine bağırıp çağırmak gerek. Bastılırsa hastalanırsınız. Omuzlarınız acır, tırnaklarınızı yersiniz. Hepsi saldırganlığınızı sürekli kendinize yöneltmenizden kaynaklanıyor kardeşlerim.
magic mushroom
Bizleri o kadar değiştiriyor ki ya da aslında gerçek yüzlerimizi ortaya çıkarıyor mu demeliyim?

Bazen çok sevdiğimi sandığım insanların aslında ne kadar da hiç olduklarını farketmemi sağladığı için hem içten içe seviyorum öfkenin gücünü, hem de kocaman hayal kırıklıkları bıraktığı için kapıma nefret ediyorum.

Peki ya ben? Ben neye dönüşüyorum öfkelendiğimde? Uzun zamandır, yalnızca ağlak bir dilsize.