patates

ihtiras limani
Kökeni Amerika kıtasına dayanan ve coğrafi keşiflerle dünyaya yayılan bu bitki avrupa'da kıtlığın önüne geçilmesinde büyük etki yapmış, Avrupa tarihi'ni etkilemiştir.
dante
Acaba kıtlığın önüne geçilirken kabızlığa nasıl çare bulmuşlar diye insanın içini kemiren, her çeşidi ayrı güzel olan bitki. Hazır aklıma gelmişken yarın sabah kızartıp bir güzel yiyeyim.
leonidass
Tuzlu ve bol karabiberli tüketilmesini tavsiye ettiğim,
hiç usanmadığım besin kaynağı.

Yemeği, dolması, kızartması, püresi ayrı bir güzel olur.
monster degree
Kızartması, çok düşük harçlıklı ve doymak bilmez öğrencilerin ekmek arası öğünlerini de oluşturur.

Bu yolla üniversiteden mezun olurken, üniversiteye başlarkenki kilonuzun iki katına ulaşmış olmak çocuk oyuncağı.
adam
kızatmasına bayılırım. herkes gibi. ama canan karatayı dinlemeye başladığımdan beri ketçapla yiyemediğimden ve yapması da zor olduğundan hep hayali kurulan ama yiyemediğim bir kızartma türüne dönüşmüştür. bir diğeri için (bkz:imam bayıldı)
rainbow
En sevilen yiyeceklerden birisi. Herşeyi güzel olur mu bir yiyeceğin? Yemeği, kızartması, oturtması, közlemesi, salatası, omleti...
avni
toplum olarak vazgeçilmezlerimizden.
tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi fiyatları son dönemde bir acayipleşti. seçim geçti fiyatlarındaki acayiplik hala durulmuyor. aslında iktidarın basiretsizliğinin yüzlerce örneğinden biri. buna rağmen hala insanlar buna sebep olanlara onay veriyorsa sorun yönetende değil yönetilendedir.
tanrı inananlarını ; "açlık ile terbiye eder." derler. aç kalmadan terbiye olmuyor demekki insanlar.
buraya girebildiğiniz internetle üretici hal ve tüketici hal fiyatları elinizin altında dolayısıyla yakın geçmişteki üretici ve tüketici hal fiyatlarını her şekilde bulup karşılaştırabilirsiniz.
turuncu gemi
bugün şok marketten aldığım tek bir tane orta büyüklükte patatese 1.65 lira para ödedim. benim emeğim mi bu kadar ucuz, patates mi bu kadar pahalı anlamıyorum. ve neden benim emeğim bizim emeğimiz bu kadar ucuz, ve de patates neden bu kadar pahalı. ben yalnız yaşıyorum, bakmakla yükümlü olduğum kimsem yok. bir adet orta boy büyüklükte patatese 1.65 lira verdiğim andan beri, çoluk çocuk geçindirip, haram nedir bilmeyen dostlarım geliyor aklıma. bir çok şey boğazımda düğümleniyor.

doların fırlamasından haz duyduğumuzu sanan akp'liler, muhattap alınmayacak kadar zavallasınız. ülkeyi de, insanımızı da bu zavallı hale siz getirdiniz. sanmıyorum ama söylediklerimden sonra belki azıcık utanırsınız.

hepimiz fakirleşiyoruz. ve nasıl bu kadar fakirleğe de, kendimize de, emeğimize de yabancılaşmışız anlamak zor. bu her türlü açlıktan daha büyük bir dramdır.