pay to win

rene
Free to play yani indirip oynaması ücretsiz veya küçük ücretlere tabi online oyunlarda sunulan içeriğin ücretli olması ve rekabete ne kadar cüzdanın karıştığıyla ilgili bir tanımlama.

Online oyunların büyük bir çoğunluğu ücretsiz olarak oynanabilecek şekilde sunulur tüketiciye. ancak sunduğu içerikler ve market sistemiyle oyundaki oyuncular arasında para verip öne çıkma, para vererek avantaj sağlama, para ile haksız rekabet oluşturma gibi bir durum varsa bu oyunlar pay to win oyunlardır. Online oyunların büyük bir kısmı bu kategoriye girer. Örneğin DC universe online'da para ödemezseniz sohbet kanallarına attığınız mesajlar bile sayılıdır, neredeyse hiç rekabet edemezsiniz para ödemeden. örneğin Black Desert P2w değildir. Para ödemeden de oyuncularla rekabet edebilirsiniz fakat "çok daha uzun zaman" harcarsınız. Yani kısacası, kimi oyunlarda zamanı satın alabilirsiniz bu o oyunun pay to win olduğunu göstermez. Pay to win olması için ücretsiz oyuncunun kısıtlanması, belli bazı içeriklere para ödemeden ulaşamaması, yani ne kadar zaman harcarsa harcasın bazı içeriklere bazı bölgelere girememesi gerekir.

Online oyunlar, oyun sektörü için banka gibidir. Bunu kabul ediyoruz. market sistemi ve premium membership gibi uygulamalar oyunların güncel kalması ve geliştirilmesi için şart. Ancak bu sistemleri oyuna entegre ederken öncelikler iyi belirlenmelidir. eğer haksız rekabete meydan verecek parayı verenin düdüğü çaldığı bir sistem kurarsanız bu pay to win bir sistem olur ve bu sistem oyunun oyunculuğun ruhuna tecavüz eden, yaşadığımız sistemin bir kopyası alternatif bir sanal evren yaratmış olur. oyuna 100 lira yatırmış profesyonel bir oyuncuyu, oyuna 2 bin lira yatırmış amatör bir zengin bebesinin eğlence malzemesi yaparsınız ki bu hiç etik değildir.
esdemirei
çevrim içi oyun jargonunda “parayı veren düdüğü çalar” atasözünün kanlı canlı örneğidir. oyun şirketlerinin genellikle ücretsiz markete koyduğu ancak oyun içinde diğer kullanıcılara kıyasla daha da güçlenmenize olanak sağlayan ve bu güçlenmenin verdiği rekabeti körükleyecek türde tarifeleri ve paketleri para karşılığı satma olayıdır.