pazartesi sendromu

adreanna
An itibari ile çalışan kesimi uykularında bile huzursuz eden sendrom. Mevsimsel sebeplerden daha şiddetli yaşanıyor. Herkese kolaylıklar dilerim :/
ihtiras limani
Çok da hafife almamak lazım. Pazartesi günü yapılan işlerde hata olasılığının yüksekliği yüzünden bazı fabrikaların pazar gününden başlayan vardiyalar koyduğunu okumuştum, endüstriyel bir sorundur yani.
avni
"pazartesinin sendrom haline gelmesinin yegane sebebi canlı bir varlık insanın doğadaki tüm diğer türler gibi tembellik hassasıdır."
yukardaki cümle bana ait değil. çok eski bir psiko-sosyolojik araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan biri.
meali şu;
dinlenirken tembelliğe alışan insan bedeni yeniden çalışmak zorunda olduğunda isteksizdir. bunun neresi sendrom allesen.

ezcümle canlı bir varlık olarak insanın tembelliğine uydurulmuş bir kılıf.
feminen
aslında düşünüyorum da, şimdilerde bu bir lüks!

evet lüks, çünkü bu sendromu yaşamanız demek bir işinizin olması demektir! günümüz şartları düşünüldüğünde, bu şanslı olan kesimden olmanız anlamına gelir! 2 avukat arkadaşım, 1 mühendis arkadaşım, ve 1 eczacı eski sevgilim şuan işsiz! iş beğenmediklerinden falan da değil, gerçekten işsizler, üstelik iyi üniversitelerden mezunlar! eğitimin de, nitelikli eğitimin de, akademik kariyerin de artık hiçbir değeri kalmadı; ne kadar tanıdık o kadar iş oldu artık!
aragorn
Üreten modern ülkelere özgü bir sendromdur.
Çalışmayla ve kaygiyla yüzleşmeye yönelik bir sendromdur.

Turkiyede bu sendromu yaşayanlar bahsini bile acamayanlardır.