pedofili

kadin kismisi cok yazmaz
Yazarımız Magic mushroom'un bir önceki entry de etraflıca incelediği psikoseksüel bozukluk.
Yazı içeriğinde belirtilenlerin büyük bir kısmına katılıyorum. Fakat eklemek / eksiltmek istediğim bir kaç nokta var. Bunlarda yazarımızın düşüncelerine karşıtlık değil, olguya yaklaşımla ilgili.

Öncelikle tedavi kısmında pedofil olduğu ilgili hekim muayenesi ile kesinleşmiş kişinin kısırlaştırılmasına yönelik uygulamaların çok işlevsel olmayacağı yönünde, zira cinsel istismar ve bir tık ilerisi kabul edilen cinsel penatrasyon sadece fallusla gerçekleştirilmiyor olabilir, daha açık söylemek gerekirse, penis işlevsizse yerine herhangi bir unsurda kullanılabilir. O nedenle pedofil kişinin psikanalizle tedavisi, pedofili getiren nedenlerin irdelenmesi, ortaya çıkartılması, yüzleşmenin sağlanması ve sağaltım daha faydalı olacaktır.

Öte yandan pedofiliye karşı aileleri uyarı için egm tarafından hazırlanan halkı bilgilendirme bukletlerinde gözardı edilen konular var. Örneğin çocukların yabancılarla konuşmaması gerektiği kısmı. Pek çok cinsel istismar olayında ortaya çıkan gerçek bunun tam tersini kanıtlıyor. Yani hiç tanımadıkları insanlar tarafından cinsel saldırıya maruz kalanların sayısı, yakınları,tanıdıkları tarafından mağdur edilenlerden çok daha az. O nedenle bu saldırının nereden geleceğinin bilinemeyeceği her zaman akılda tutulmalı.
Diğer ve daha önemli konuda galiba şu; çocukların bedenlerinde bir bölümün " özel bölge" olarak kodlanması. Bunu çok yanlış buluyorum çünkü bir çocuğun, kadının ya da erkeğin bedeni tümüyle özeldir ve kendisine aittir. Bu tarz kodlamaların özellikle çocuklarda benlik bütünlüğünü bozacak, beden algısına zarar getirecek ve kendi bedenine yabancılaşmaya neden olacak kodlamalar olduğunu düşünüyorum. Onun yerine tamda buradan yola çıkarak çocuğa her kim olursa olsun ve bedeninin hangi bölgesi olursa olsun hiç kimsenin onun izmi olmadan dokunmasının doğru olmadığı ve böyle bir durumla karşılaştığında bunu ailesine anlatmasını öğretmek gerekir.
bu başlıktaki tüm entryleri gör