quentin tarantino

davy jones
1963 doğumlu Amerikalı yönetmen. Filmlerini karışık kurgularla çeker. Abartılı kan efektlerine bayılır, ayak fetişistidir(her filminde birçok sahnede çıplak ayak görebilirsiniz), boş muhabbeti sever, argo-kufur sever. Çok doğal bir yönetmendir. Filmlerinde de oynar zaten.

Pulp ficton, the hateful eight, reservoir dogs, django unchained en bilindik filmlerindendir.
ooo
zamaninda salma hayek gibi bir tanricanin ayaklarini yalayip yutmustur. bana gore hayatindaki en buyuk basari budur. oscar falan bos is bunlar.
olacak o kadar
Rezervuar Köpekleri ve Nefret Sekizlisi filmlerini favori filmlerim listeme eklememe sebebiyet veren iyi yönetmen, kötü insan.

filmlerindeki kanı, şiddeti sinematografik olarak tabiki anlıyor ve destekliyorum lakin roman polanski gibi bir çocuk tacizcisi ve bir o derece sapkını destekleyebileceğini hiç ama hiç düşünmemiştim. sanırım bu işin fıtratında da bu var. kim bilir ne havadisler yine dökülecek ortalıklara.magic mushroom
1963 doğumlu amerikalı oyuncu, senarist ve yönetmen.

ilk filmi reservoir dogs ile sinemaya başarılı bir giriş yapan yönetmen ikinci filmi pulp fiction ile ise izleyiciyi etkilemiş ve başarısının tesadüfi olmadığını kanıtlamıştır.

tarantino bir video kiralama dükkanında çalışırken başladığı bu sinema serüveninde yaptığı her film ile yeteneğini ve farkını ortaya koyan, bolca kan ve şiddet içermesine rağmen son derece eğlenceli ve sıradışı filmler yapan, film noir türüne farklı bir yorum kazandırmış olan bir yönetmendir.

film şirketinin adı olan a band apart için jean-luc godard'nın bande à part filminden esinlenmiştir.

filmlerinde mutlaka ufak da olsa bir rolle selamlar izleyicisini. tarzı en keskin ve net yönetmenlerden olan tarantino ilk filmini bitiremediği için intihar etmek üzereyken izlediği bir diziyle kararından vazgeçerek sonrasında biraz da şansının iyi gitmesiyle hem kendisinin hem de bizlerin hayatını tamamen değiştirmiştir. Evet Tarantino bir sinema dahisi değildir ve filmleri sanatsal bir ifadeden uzaktır ancak yine de kendi özgün tarzını yaratmış olmasıyla saygıyı hak etmektedir.

Ayak fetişizmi ve uma thurman demeye ise gerek yok sanırım.