ramazan

icgqhs
Sabaha kadar şehirler ayakta olur, insanlar uyumaz genel olarak sabahları şekerleme yapan insanlarla karşılaşırsınız.
Bazen sinirler gerilir, tahammüller azalır.
Bazen iyilikler çoğalır, yardim elleri uzanır.
Akşam ezanının kıymeti daha bir anlaşılır.
Akşam ezanından sonra, toplu sigara içenlerle karşılaşılır.
Badem şekeri ve hurma gün yüzüne çıkar hatta ramazan pidesi.
Ramazan güzeldir.
kaptonur
Sabahlara kadar parklarda gülüşün eksik olmadığı aydır. Samimi anların yaşandığı, hayatı boyunca ezanın kaçta okunacağını bilmeden yaşayıp, akşam ezanının kaçta okunacağını salisesine kadar bilen insanlar ile doludur. Samimiyet burada değil aynı anda yakılan sigaranın ucundaki közdedir.
bir istanbul trajedisi
On bir ayın sultanı. Şabandan sonra Şevvalden önce gelen ay. Ayrıca rahmet ve muhabbet de oldukça artıyor bu ayda. Bir de eğlence değil de ibadet ayı olduğunu unutmazsak herşey çok daha güzel olacak.
icgqhs
uyku düzenini alt üst eden, insanların günlük hayatlarını yavaşlatan mübarek ay.
bir ay az çalışsak ya da az uyusak hiç bir şey olmayacağının kanaatindeyim.
ve unutmadan vücudu temizleyen ay.
ramazan güzeldir.
number eleven
Çocukluğumu özletendir, çocukluk anılarımı hatırlatandır. Ne de güzel ve mübarek aydır. Dolayısıyla nostalji yaşatandır. Çocukken oruç tutmak ne demek anlamazdım ve anneme bir şeyler yedirmeye çalışırdım. "Günah oğlum yenmez, oruç tutuyorum" derdi. O öyle dedikçe ben daha çok yedirmeye çalışırdım ve oyun yapardım.

Daha sonra "ben de tutacağım" derdim. "Sen çocuksun" derlerdi. Akşam iftar vakti yaklaşırken (o zaman kışa denk gelirdi) pencereden dışarı baktığımda trafik sıkışır, kornalar havada uçuşur, trafik polisleri trafiği açmaya çalışırdı. Bizim evde de annem masayı çoktan hazır ederdi ve tüm aile (ki ben tek çocuğum, toplam üç kişiyiz işte) masada ezanı beklerdik. Hoca "allahu ekber" dedikten sonra top patlar ve bizimkiler dua eder orucunu açardı. Ben de onlara bakardım öylece ve sanki oruçluymuşum da açıyormuşum gibi onları taklit eder ben de ilk önce su içerdim yemeğe başlarken. Daha sonra onları yine oruçlular zannederdim ve akşam yemeğinden sonra yiyip içmeye devam ettiklerini görünce günah işliyorlar sanırdım. Annemse, "iftardan sonra serbest" derdi. Daha sonra babam teravihe giderdi, biz de annemle TV izlerdik. Ne güzel programlar, diziler olurdu ah ah. Ne sıcak, ne samimi, ne aile dizileri, programlarıydı hey gidi hey.

Desenlere iftara gittiğimizde veya onlar bize iftara geldiğinde de çok tatlı olurdu o akşamlar. Dedemle babam teravihe beraber giderlerdi bu kez. Biz de annem ve nenemle beraber izlerdik o tatlı programları. Dedem ve babam namazdan gelince de annem çay suyu koyardı. Çay suyu koymak... Şu cümle bile ne kadar aile kokuyor bana.

Ve sahur geceleri... Yani davulcular, o gizemli insanlar... Yani çocukken gizemli gelirdi. Çünkü sahura beni kaldırmazlardı doğal olarak. Ama cuma geceleri nasılsa haftasonu okul olmadığı için bazen kaldırırdı annem. İşte o zaman duyardım davul sesini, can atardım davulcuyu görmek için... Genelde göremezdim ama...

Sahurdan sonra ise hiç aklımdan çıkmaz, tv'yi açtığımda ekranda Kaygısızlar vardı. Allah'ım o ne güzel bir andı, dünyalar benim olmuştu. Şu an yazarken bile hissediyorum o anki duygularımı. Ondan sonrası da yatak faslıydı zaten.

Bazen iftardan sonra babamla beraber çıkardık dışarı. Camiden sonra Gezer, çayın yanında yemek için pastaneye gider pastamızı alır eve geri dönerdik.

Bu gece iki şey yapacağım o eski günleri yad etmek için ve o anki duygularımı hissedebilmek için. Biri kaygısızları izlemek, diğeri de eskiyle alakası olmasa da iftarlık gazoz filmini izlemek. Allah şimdiden herkesin orucunu kabul etsin...

singur
İlkokul da hatırlıyorum, yaşlılar su testilerini ağızlarına dayar ezanı beklerlerdi. Belli ki oruç zor bişeydi Bizde mi böyle olucaz diye düşünürdüm. Namaz çıkışı cami bahçesinde evden getirilen yoğurt ekmek dökme lokum olurdu. Yogurt da yoğurt hani! Bakır Bakraçlarda mayalanan hakiki koyun yoğurdu. Karnımızı orda doyururduk ama evde ayrıca yerdik tabi. Gündüzleri zor geçerdi tabi. Büyükler oruç tutarken yemek zor olurdu. Vakitler geçmek bilmezdi be.
icgqhs
isim olarak değil, ay olarak mevzu
monoton olan hayatlara hem bir heyecan katıyor hem farklı kılıyor.
ne yesek bu öğlen soruları rafa kalkıyor ve gecen günler yediğin her gıda kıymete biniyor. anlam kazanıyor aslında her durumun, anın.
içilen sigaranın bile değeri bir başka farklı ve güzel.
warmhole
denizciler için her gün güneşin batış saatinin hesaplanması gereken ay. malum ramazanın ilk günü çin'de olabilirken ramazan'ın son günü güney afrika'da olabilirsiniz.
icgqhs
insanların son yıllarda geyiği olmuştu " nerede o eski ramazanlar" sözü fakat eski ramazanları, bayramları istediğimiz yok. eski saygı geri gelse kafi.
siz hepiniz ben tek
Oruç ayıdır.
İslam dinine göre kutsal sayılan ayların sonuncusudur.
Arapça bir kelimedir.
-Yaz sonunda, güz mevsiminden önce yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manasına gelen "ramdâ" kelimesinden alınmıştır.
Bu yağmur yer yüzünü temizlediği gibi, ramazan ayıda insanı temizler.
- Güneşin yüksek sıcaklığından dolayı, taşların yanıp kızması anlamına gelen "ramad" kelimesinden alınmıştır.
Kızgın taşların üzerinde yürüyenlerin ayakları yanar, ramazanda oruç tutarken olduğu gibi zorluk ve susuzluk çeker ancak bu zorluklara katlanır. Ramazanda aynı bunun gibi müslümanların günahlarını yakar kavurur, yok eder.
- Kılıcın namlusunu veya ok demirini inceltip keskinleştirmek için iki taşın arasına koyup dövmek anlamına olan "ramd" dan alınmıştır
- Kur'an-ı Kerim'de ismi açık olarak geçen tek ay Ramazan ayıdır.
- Kur'an-ı Kerim bu ay içerisinde indirilmiştir.
- Kur'an-ı Kerim'de, "bin aydan daha hayırlı" olduğu belirtilen Kadir gecesi bu ay içerisindedir.
Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için Oruç,sizden öncekilere farz kılındığı gibi,size de farz kılındı. (Bakara Suresi 183)

keskin nisanci
gidiyor gönlümün efendisi, son iki gün. ramazan güzel ya la, şu saatte sokaklar insan kaynıyor, herkes daha bi sağduyulu falan fistan. uzun lafın bücürü seviyorum ramazan ayı'nı.
bonnie
geçen yıllarda yaşananlara göre şu ana kadar bildiğim kadarıyla kimsenin kimseyi dövmediği, şiddet uygulamadığı utanç tablosuyla karşılaşılmadan sona ermek üzere olan ay. bayramı heyecanla bekliyoruz.