pastırma yazı

bir istanbul trajedisi
kasım ayında yaşanan yazdır. her yıl hemen hemen o dönemlerde hava birden bir güzel bir naif olur ki, pastırma gibi tadından yenmez. böyle bir döneme bu isimi veren kişiyi cidden yürekten tebrik ediyorum. umarım mantıklı bir açıklaması vardır.

elde bulaşık yıkamak

monster degree
Kişisel giri geliyor, alın gardlarınızı!

Evet, genel olarak külfet gelse de bazı zamanlarda bedavadan alacağınız terapidir elde bulaşık yıkamak. En fazla israf ettiğiniz suyun su faturasındaki bedeli kadar işte, o kadar.
O yağlı bulaşıkların benim ellerimde mis gibi oluşlarını görüp kendimi musluktan akan suyun sesine kaptırdığım zaman en azından bir süreliğine ne derdim kalıyor ne tasam. Hipnozun bir tık üstü, şuur kaybının bir tık altı diyelim biz ona. Öyle işte...

çırağan sarayı

shaman
yapımı için 1,5 milyon osmanlı altını, bunun dışında da bazı devlet gelirleri kullanılan, zamanının mimari şaheseri. yapımı sultan abdülmecid döneminde başladı ama padişahın ölümü üzerine 1866 yılında sultan abdülaziz döneminde tamamlandı.

bu sarayın lanetli olduğu söylenir ama saray lanetli falan değildir ve bu yüzden yanmamıştır. fakat halk arasında uğursuz saray olarak anılmasının da bir nedeni elbette vardır. ikinci abdülhamid'in padişahlığı yıllarında, 1878 yılının mayıs ayında bu sarayda hapis tutulan beşinci murat'ı yeniden tahta çıkarmak amacıyla ali süavi tarafından bir hareket başlatılmış, bu hareket adını bu saraydan almış ve tarihe çırağan vakası olarak geçmiştir. ali süavi olayından sonra istanbullular bu sarayı "uğursuz saray" olarak nitelemişlerdir. bu uğursuzluk zamanla lanetli olmaya doğru evrilmiş anlaşılan...

sarayın adı ise nevşehirli damat ibrahim paşa'nın eşinin tam sarayın yapıldığı yerde daha önceleri "çırağan eğlenceleri" düzenlemesinden gelir. meşrutiyetin ilanından sonra meclis-i mebusan'ın toplantı yeri olarak kullanılırdı, tamamen yandığı 19 ocak 1910 tarihine kadar...

buralardan gitme

mirkut
feridun düzağaç'ın gayet hoş bir parçası.

çok su verilince ölür ya çiçekler
çok ağlarım
çürür gözlerim gidersen eğer
ben senin gül bahçende oyunlarıyla mutlu
ve affedilmeyi çok seven yaramaz bir çocuğum

sen ne güzel güldün solmuyordun
hem çok seviyordun
hem beni yormuyordun
çiçekler
çiçekler sevildikçe büyür

gitme diyorum sana gitme
çiçeklerim benimle ölür
buralardan gitme
buralar gitsin sen gitme
gitmek çözecekse
ve biri gidecekse
buralar gitsin
sen gitme
sen gitme

kalabalık

mia
fiziksel olarak, tesadüfen aynı mekanda bulunan, kısa sürede dağılan, herhangi bir bütünleştirici değerden yoksun ve birbirini tanımayan bireylerin oluşturduğu grup.

1tl1umut

fiorabella
bir arkadaşım tarafından haberdar edildiğim güzel olay. 1 lira ile ne yapılabilinir? işte bu oluşum o 1 lira ile takdir edilesi işlere imza atıyor. hayvan dostlarımızın karnı doyuyor, ameliyatları ve tıbbı hizmetleri için kullanılıyor. yapacağınız tek şey bağlı olduğunuz telefon operatöründe "1tl1umut" yazıp, 8071'e yollamanız. yıllık 12 tl yapar. gezegenimizde beraber yaşamayı öğrenemeyen insanların tüm işkencelerine rağmen yaşama savaşı veren bu dostlarımıza el uzatmanın tam zamanı.
derneğin ana sayfası

fuhsabad koftecisi

fiorabella
nikaltı polemiklerine girmeyen biri olarak entrylerde laf sokmak yerine direkt muhataba yazmayı kendimde hak gördüm.
hayvansever olmamı kendine dert edinmiş yazar ki bunu açtığı başlıklarda, yazdığı entrylerde de dile getirmiş ve "drama queen" minvalinde kendince elementler üretmiş. benim hayvanseverliğim beni ilgilendirir. favoriye alan diğer yazarlara meriç demen senin içindeki sıkışmışlıkları ortaya koyar.
ben hayvanlar için her şeyi yapıyorum peki sen? işte senin gibi insanları görünce hayvanları daha çok korumam lazım. bak biraz ötede kum var.

yalnızlık

sos
yalnızlık son zamanlarda genç yaşlı çoğu insanın sorunu. kendi çapımda youtube kanalım var ve youtube ile ilgili okuyorum bazı yazılanları. araştırıyorum. bir yerde okumuştum tam hatırlamıyorum neresiydi fakat okuduğuma gelince sadece youtube'u baz alıp genel olarak bir analiz çıkarmışlar ortaya ve insanların aşırı derecede youtube'da vakit harcadıkları yazıyordu yazıda. tekil kullanıcıları ele alıp, izledikleri videoların kategorisine göre, youtube'un kullanıcıların hayatında kapsadığı yeri belirlemişler. tevekkeli değil bunca insan vakitlerini youtube'da video izleyerek geçiriyor.

radyo tiyatrosu

indim derelerine
Eski transistörlü radyoda amatör efektlerle tadından yenmezdi , piyesler vardı.
. Bir de trt radyolarında dinlenilen maçlar vardı aynı dönemlerde.
Fenerbahçe maçını dinlerken maçın tam ortasında " şimdi mikrofonlarımız antalya atatürk stadında " diye spiker maçı tam ortada yarım bırakırdı.
Trt o zamanlar böyle siyasete bulaşmamıştı tarafsız şekilde verirdi ne verirse.

zengin sözlük yazarlarının özlü sözleri

moviebird
“Değeriniz anlaşıldığı zaman siz belki de bu dünyada olmayacaksınız, belki de değeriniz hiçbir zaman anlaşılmayacak, ama şunu çok iyi bilin ki yukarıda sizi izleyen bir göz var ve ondan asla kaçamazsınız. Kendini başarı ile kandıranlar aslında farkında olmadan sonlarını hazırlıyorlar. O son işte içinde bulunduğunuz andır”