d harfini yazamayan öğrencisini döven öğretmen

avni
aga iyi hoş da hırsızın hiç mi suçu yok?
15 yıldır iktidarsın. eğitim sistemini hallaç pamuğu gibi oradan oraya savuracağına öğretmen olarak atadıklarına bari dikkat etseydin demezler mi adama.
evet demezler de, demiyorlar da. çünkü birkaç öğretmeni bahane ederek suçu öğretmenlere yüklemek en kolayı.
balık ve deniz sevmeselerde balığın baştan koktuğunu söyleyen atalarımıza kulak vermeliyiz öncelikle. başöğretmenin öğretmenlerle ve öğretmenlikle ilgili her sözü kulaklarımıza küpe olmalı.
her köye öğretmen yerine her köye imam projesinin mimarlarınındır bu tür olayların vebali.
esasen eğitim sistemi değil bu zatı öğretmen olarak atayan cüruf sistem sorgulanmalıdır. mesela hayvanat bahçesi müdürlüğünden tübitak'a, güreş hakemliğinden şehir tiyatroları müdürlüğüne, pttden danıştay üyeliğine ve benzerleri saymakla bitmeyen insanların layık olmadıkları yerlere atandığını falan hatırladınız mı bilmem.
gelişmiş ve gelişmek isteyen ülkelerde bırakın böyle psikolojisi bozukların öğretmen olmasını öncelikle böylelerini topluma kazandırmak için devlet özel eğitim programlarından geçiriyor.

fag

parody
ing. Fiil: didinmek, yorulmak, bitmek; isim: sigara, angarya manalarına gelmektedir. Aynı zamanda sözlüğümüze yeni katılan yazarımızın ismidir. Kendisi milli sporcuymuş. Hoş gelmiş.

hz.muhammed

pestenkerani
Haşimi oğullarına mensup, İbrahimî dinlerin ve elçilik görevinin son mübeşşiri nebi. Allah'a şirk koşan, o'na kızlar ve küçüklü büyüklü tanrılar isnat eden müşriklere tek tanrı inancını tebliğ etmiştir. Bilinenin aksine sosyal statü olarak güçlü bir kabileye ve orta halli sosyal sınıfa mensuptur. Şiir toplumu olan Arabistan putperestlerinden dolayı, vahiy kendisine şiirsel bir zırh olarak vahyedilmiştir.

Dünya tarihine yön vermiş isimler arasında olmakla birlikte: zaten bakıldığında, dünya tarihine yön veren isimler listesinin ilk 5 sıralaması din ile alakalıdır.

İsimler için
(bkz:buda)
(bkz:musa)
(bkz:isa)

marius jacob

klm
kurbanlarına karşı keskin bir mizah anlayışı taşıyan akıllı hırsız ve Fransız anarşist. Maurice Leblanc'ın Arsen Lüpen karakterini yaratmasında esin kaynağı olmuştur.

ait olamamak

pestenkerani
Aidiyet yoksunluğu.
Mahallesiz kalmak sosyal bir araftır. Bir mahalleye göre 'mankurt', bir diğerine göre 'haymatlos' olursunuz. Çağımızın hastalığı olarak nükseden bir sendrom şeklindedir.

mutlu son

chivalric
Mutlu son amaçlanan asıl şey gibi yansıtılıyor edebiyatta sinemada vs ama mutlu son tıpkı duygusallık sosuyla kalitesizliğin bastırılması gibi bir şey. Mutlu sonu değil süreci hedeflememiz gerekiyor. Çünkü mutlu son neticede bir başka şeyin başlangıcıdır ve başlangıcı olan her şeyin de bir sonu vardır demişti mr Anderson.

geceye bir şiir bırak

kozmos
gözlerin gözlerime değince
felâketim olurdu ağlardım
beni sevmiyordun bilirdim
bir sevdiğin vardı duyardım
çöp gibi bir oğlan ipince
hayırsızın biriydi fikrimce
ne vakit karşımda görsem
öldüreceğimden korkardım
felâketim olurdu ağlardım
ne vakit maçka'dan geçsem
limanda hep gemiler olurdu
ağaçlar kuş gibi gülerdi
bir rüzgâr aklımı alırdı
sessizce bir cıgara yakardın
parmaklarımın ucunu yakardın
kirpiklerini eğerdin bakardın
üşürdüm içim ürperirdi
felâketim olurdu ağlardım

iş yerine evden yemek götüren insan

pemberuganayakkabi
Tutumlu ve sağlıklı olmayı seçmiş insandır. Malum dışardan yiyerek hem sağlıklı beslenmemiş oluyoruz, hemde tavuk döner, adana dürüm, hamburger nereye kadar? Yemeği karşılamayan bir işte çalışıyorsakta cebe zarar. Yap evde ekmek arası peynir, domates, salatalık filan. Ya da ne bileyim makarna haşla geceden hazırla koy dolaba, sabah evden çıkmadan at çantaya. Hem enerjide verir. Hem de paran cebine kalır. Yapmaktan çekinmediğimdir.

kle almamak

zeitgeist
güreş esnasında rakibin koltuk altından güçlü olan kolu geçirip enseyi tutup, daha sonrasında da diğer el ile rakibin elini tutup koltuk altından geçirilen elin aksi yönünde rakibin çevrilmesiyle kle hareketini tamamlayan güreşçinin; her rakip için bunu yapmayıp, rakibini sen buna değmezsin şeklinde aşağılaması olayı.

(bkz:kle)

thule tarikatı

keskin nisanci
1911'de 1.dünya savaşı'nda savaşan bir alman askeri olan walter nauhaus tarafından berlin'de kuruldu. kuruluş amacı, alman milletinin orijini olduğuna inanılan aryan irkı'nı araştırmaktı. ilk zamanlar kuruluş amacına sadık kalan topluluk, çok geçmeden komünistlere ve yahudilere karşı eyleme geçen bir örgüte dönüştü.

örgütün siyasi kanadı alman işçi partisi'ydi. bu parti, yıllar sonra adolf hitler tarafından nasyonel sosyalist işçi partisi'ne çevrilen partinin ta kendisi. hitler'in thule tarikatı'na üye olup olmadığıyla ilgili bir kanıt olmamasına karşın, hans frank ve rudolf hess gibi dönemin önemli insanların tarikat üyesi olduğu biliniyor.

thule tarikatı, aryan ırkının köklerinin yunan mitolojisi'nde de geçen uzak kuzey ülkesi georgics'ten geldiğine inanıyordu. bu mitolojik ülke, ultima thule olarak tarif ediliyor ve iskandinavya taraflarında resmediliyordu. thule mitçilerine göre, ülkenin başkentinin adı hyperborea'ydı ve kayıp kıta atlantis ile de bağlantısı vardı.

thule tarikatı'nın bir de yemini vardı; tarikata üye olmak için bireyin hem kendisinin, hem eşinin, hem de atalarının damarlarında yahudi kanı dolaşmadığına yemin etmesi gerekiyordu. bu ırkçı algı da elbette eylemleri körükledi.

en parlak döneminde 2000'e yakın üye sayısına ulaşan thule'un tarihinde almanya'daki birçok komünist ve yahudi politikacının öldürülmesi ve elbette 2. dünya savaşı var.

msk deprem şiddeti cetveli

icgqhs
Avrupa kıtasındaki deprem özellikleri, yapı türleri ve hasar sonuçları esas alınarak Medvedev, Sponheur ve Karnik adlı bilim insanları tarafından 1964 yılında geliştirilmiş ve Avrupa Sismoloji Komisyonu tarafından onaylanmış 12 (XII) derecelik deprem şiddet cetveli. Şiddet dereceleri, Roma rakamıyla ifade edilir. Geliştiren bilim adamlarının isimlerinin baş harfleri olan MSK şiddet cetveli olarak anılır. Bu şiddet cetveli, ülkemizde de 1970'li yıllardan bu yana yaygın olarak kullanılmaktadır.

nba playoffs 2019

olacak o kadar
Kanal d'de manyak gibi mj'li bulls'u, malone ve stockton'lı utah'ı, robinson ve duncan'lı san antonio'u izlediğimiz play-offların yerini tutamayacağı pek bir aşikâr.

Neyse, Eşleşmeleri dün gece itibariyle belli olan;

bucks - pistons
sixers - nets
magic - raptors
boston - pacers... doğu konferansında gönlüm, ersan ve canavar Antetokounmpo'lu milwaukee'den yana.

gsw - clippers
okc - blazers
rockets - jazz
sas - nuggets... burada ise aklım gsw, kalbim rockets diyor.

diablo

climax
blizzard'ın ilk efsanesi.
en son serinin 3. oyunu ve ek paketleri çıktı birkaç yıl önce.
ilk oyun tristram köyünde başlar ve 3 ana karakterden birini seçebilirsin; sorcerer, rogue, warrior.
sorcerer haliyle büyü gücüne dayalıdır.
warrior taktik maktik yok bam bam bam kişisidir.
rogue ise benzer oyunlardaki hançerli hırsız aksine bir amazon kıvamında ki okçudur ki diablo 2 de rogue yerine amazon gelmiş ve bu hata düzeltilmiştir.
diablo 2 de sorcerer cinsiyet değiştirir ve sorceress olur (şaka şaka bu hatun başkası), yine büyüler yapan ama daha çok ölülerin gücünden faydalanan necromencer da hikayeye dahil olur.
warriorlar dua eden ve etmeyen olarak 2 ye ayrılmıştır. dua edenlere büyü gücü bahşedilmiş kendileri paladin olmuş, diğerleri cermenler gibi barbarian sınıfına ait olmuşlardır.
efsane sinematikleri, muhteşem hikayesi ile yıllarımızı yiyen, pvp kavramına katkı sağlayan iltifatların yetersiz kalacağı oyun.

tristram'ın unutulmaz melodisi için;