atm

icgqhs
işlem yaparken ya da şüpheli bir durumla karşılaştığınız zamanlarda fişinizi atsanız bile mutlaka atm numarasını ve işlem yaptığınız tarih saati bir yere not ediniz çok işinize yarar.
kartınızı yutarsa bir süre başında bekleyiniz, geri atma olasılığı yüksek olabiliyor. mümkünse atm başından ayrılmadan bankanızı arayınız.

sinemaya tek başına gitmek

zengin sozlugun fakir yazari
Muhteşem bir deneyimdir. Bugün arif ve 216 hakkında iyi yorumlar olmadığı için jumanji filmine gitmeye kadar verdim. tabii vizyonda cem yılmaz varken başka bir filme gidecek arkadaş bulamadığım için tek başıma gitmek zorunda kaldım çok da iyi olmayan filmden o kadar çok keyif aldım ki artik her filme ilk tercihim tek gitmek olacaktır.

zengin sözlük

hunyadi
Yazar alımlarına bu akşam başlayacak olan sözlük.

Bakalım çömezlikte ne kadar saygın kişiler bekliyor. Acaba bir daha buraya yazmam diyen çömezler yazar olduktan sonra tekrar gelecekler mi? Hepsi bu akşam zengin sözlük haber'de.

disket

siz hepiniz ben tek
bilgisayardaki bilgiyi taşımak için kullanılan, üzerine demir oksit kaplanmış bir plastik diskin yine plastik bir kap içerisine yerleştirilmesiyle oluşturulmuş manyetik veri saklama ortamı.


45-50 milyon euro

sos
çekirdek parası söylermiş gibi söylenen devasa paralar ifade eden söz.

aradaki 5 milyon euro bile kaç milyon insanın hayal bile edemeyeceği parayken elin oğlu hiçe sayıp geçiyor. 45-50 kilo domates dercesine 45-50 milyon euro diyor herif.

zengin sözlük

icgqhs
Herkesin unuttuğu ya da işine gelmediği o gerçek sözlük kelimesini ve format kelimesini hak etmek için yazarları tarafından desteklenen ve bilgiler katılan sözlük.
Burası 3 kişi olur 5 kişi olur fark etmez. Bir kalite ve kurallar çerçevesinde olacak bütün yazılanlar ve bilgiler.
Açıldığımız günden şu zamana kadar "kalite" ve "yazara verilen değer" sloganı ile yola çıktı zengin sözlük.
Asla binlerce yazarı olsun kaygısına düşmedik ve görüyorüm ki, birbirinden değerli yazarlara sahip olmuşuz.
zengin sözlük'ü benimseyip kaliteli bilgiler katan yazarlarımıza sonsuz teşekkürler.
Sözlüğü sözlük yapan yazarlarıdır.

donna donna

bonnie
joan baez tarafından her konserinde okunmuş ve sayesinde ünlenmiş, Yahudi halk şarkısı. 1940 yılında sholom secunda tarafından bestelenmiş.

İngilizce bilmeden kendimizi joan baez' in o büyülü sesine kaptırıp donna isimli bir kızın aşk ve özgürlük şarkısı diye bildiğimizden hüzünlere gark olurduk dinlerken. tee yıllar geçti aklıma geldi. bir de baktım ki bizim kız bir dana mı buzağı mı işte oymuş.

aslında bir buzağının ardından kimsenin doğarken dilini, ırkını, dinini, cinsiyetini seçemediğini anlatan bir şarkı bu.

içine buzağı oturmuş kuşların şarkısı olsun bare.


ferhan şensoy

olacak o kadar
X şehirde y işinde çalışırken z dakika kadar konuşma fırsatı bulduğum, kavuğunu geçen sene rasim öztekin'e bırakmış sa nat çı, tiyatro e mek ta rı..

Lakinnnnnn kendisine bi' seveni olarak bi' sitemim var; şu zıkkımı iç, yine iç ama az iç. Bi' de kızların, senin tırnağın olamaz. Armut olmuşlar ama dibine dusmemisler maalesef.

Adam o kadar elestirilemez bir karakter ki ancak böyle konularda sallamış olayım. Hep var olsundur.

karpit patlatmak

shaman
insanların çocuk yaşta belki de en heyecan verici eğlencesine olanak sağlayan veren asetilen adlı kimyasal maddeyle yapılan çılgınlık..

nasıl yapıldığını anlatayım.
1.toprakta bir çukur açılır ve içine su doldurulur.
2.sonra bir konserve kutusunun kapağını tamamen çıkarılır ve alt tarafına çiviyle ufak bir delik açılır.
3. bu konserve kutusu bir elde hazır tutulur ve diğer el ile karpit çukurdaki suya atılır.
4. arkasından hızla konserve kutusunu alt kısmı üste gelecek şekilde çukurun ve suyun üzerine kapatılır ve hızla etrafı çamurla sıvanır.
5. bir kaç dakika sonra uzun bir ağaç dalının ucunda yanmakta olan bir bez parçasıyla konserve kutusuna yerde sürünerek yaklaşılır.
6. ateş ile temas edince konserve kutusu içinde sıkışan asetilen gazı büyük bir şiddetle patlar ve konserve kutusu en az 25-30 metre havaya roket gibi fırlar.

formül basitti: ne kadar çok karpit, o kadar yukarı mesafe kateden konserve kutusu...

küçükken mahalledeki çocuklarla yaptığımız patlatmaları unutamam. kabul ediyorum deli işiydi bu yaptığımız. şimdi imkan bulsam yine yaparım, o ayrı tabii. o andaki keyfin ve adrenalinin benzeri az bulunur.

web tasarım

hahed
internetin ve bilgisayarın yaygınlaşmasıyla çoluk çocuğun eline düşen iş kolu. bu işten zerre anlamayanlarlar web tasarımcıyım diye dolaşıyor. firmamız için 3, 4 ayrı kişiyle çalıştık hepsi rezalet siz siz olun iyi referansı bulunmayan kendini kanıtlamamışlar tasarımcılardan uzak durun. tavsiye isteyenlere istanbul web tasarım

yoğun bakımdaki hastaya sigara veren hemşire

emekli yoda
bundan bir kaç ay önce de yine yoğun bakımdaki bir hasta ile dalga geçilme videosu dolanıyordu ortalıkta. aramaya üşendim ama yine buna benzer insanlık dışı bir durumdu.

bu yoğun bakım görevlileri bunu yaparken ne düşünüyorlar acaba? rutin, sıkıcı geçen mesai saatlerini eğlenceli hale getirmeye mi çalışıyorlar? nasıl bir sapkınlık bu anlaşılır gibi değil.

empati önemli bir insani özelliktir. her durumda işe yarar, ama bunu kullanabilene. çok basit bir örnek ile kendi ailesinden birisine yapılsa ne hissederdi acaba? ve de o videoyu o amcanın ailesi izlediğinde ne hissetmiştir?

peki o videoyu kim internette bir yere yükledi acaba? o da ilginç. tepki çekeceğini adın gibi bildiğin bu videoyu neden internette paylaşırsın ki? evet, paylaşılması iyi olmuş. iyi olmuş ki insanlar görmüş ve bunu yapanlar cezalandırılacak! ama neden paylaşılmış? başkalarının da onlar gibi sapkın olduğunu ve eğleneceğini mi düşündüler acaba?

nerelisin

icgqhs
Genel olarak muhabbet başlatmak ya da merak gidermek amaçlı sorulur.
Bu sorudan sonra mutlak suretle devamı gelecektir.
Oranın şu şeyi meşhur ya da oraya gitmiştim gibi.

emrah ablak

sikko
1972 ZONGULDAK DOĞUMLU KARİKATÜRİST. uykusuz dergisinde çiziktirmekte. "jamal - bir sevgi faresi" işiyle reisliğini konuşturmuştur. instagram hesabından #karikafilm etiketi altında da efsane işler paylaşmakta.

eski sevgilinin kafada bitirildiği an

azrailin regl donemi
artık başka hedeflere ya da bu işlere pek meyilli değilseniz normal hayatınıza yönelme anıdır. işte bu andan sonra gün gelecek mükemmel olsa bile yeni giren birini kabul etmeyeceksiniz. eski sevgili de dahil başkalarına hiç bir şey hissetmeyecek ve hayatın asıl zevkli yönlerine yöneleceksiniz.

ve acıcık ucundan ama aslen alakasız bir olay.. 3 gün önce biriyle tanıştım. çok sarhoştum ve mayışmış bir halde bankta oturuyordum. bir kadın geçiyordu yanımdan hemen seslendim yanıma oturması için. oturdu ve sordu efendim diye. konuşmak istediğimi söyledim ve aklıma ne geldiyse konuştum. öyle düşünceli biriydi ki beni evime kadar bıraktı. tabi evime gitmeden önce dans ettik, bir ara sırtıma bindi hatta. alakasız yere samimi olduk. sonra ertesi gün beni aradı ben de bugüne müsait olacağımı söyledim ve buluştuk bugün. işin boku çıktı, fazlaca samimi olduk. eve geldim demin ve bunun bana hiç bir şey katmadığını fark ettim. olmuyor. bir kadınla sevgili düzeyinde görüşesim gelmiyor. bana göre değil zaten. hevesim de yok artık. telefonları açmayacağım. en sonunda sıkılır ve aramaz daha da umarım. sonuç olarak bir yerden sonra sıkıcı geliyor sevmek ve sevilmek. bitince sonsuza dek bitiyor galiba.

topkapı sarayı

klm
İstanbul Sarayburnu'nda, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır.