aşil tendonu

cosmo kramer
mitoloji'de su tanrıçası Thetis bir kralla evlenir. ve aşil doğar. yarı tanrı yarı insan olarak. aşil'in annesi Thetis, oğlunu ölümsüzlük nehri styx'de yıkar. ama Thetis'in elinin o nehre değmesi yasaktır. bu yüzden aşil'i tendolarından tutup nehre batırır. ve aşil ölümsüzlük kazanır. sadece topuklarına bir darbe alırsa ölecektir. bizim hikayemiz burada bitiyor. devamı başka bir entry'nin konusu.

et galerilerinde asılmış devasa etler görürseniz onlar aşil tendolarından asılmışlardır.

suskunlar

zengin sozlugun fakir yazari
2012 yılında show tv'de 28 bölüm yayınlanmış televizyon tarihimizin en iyi, en şanssız, en duygusal dizilerinden birisi.

Yönetmenliğini Çağrı Lostuvalı ve Hatice Memiş'in yaptığı dizinin senaryosu Pınar Bulut ve Anıl Eke'ye ait. baş rollerde murat yıldırım, aslı enver, sarp akkaya, güven murat akpınar, berk hakman ve mehmet özgür yer almıştır. henüz izlememiş olanlar bir saniye bile düşünmeden başlayın bölümler youtube'da var.

dizinin konusu ve oyunculuklarını geride bırakan şey müzikleriydi ahmet kaya şarkıları bu dizi kadar hiçbir şeye yakışmazdı. şu sahnede içine öküz oturmayan, gözleri dolmayan var mıdır acaba.whitney houston

avni
ülkemizde özellikle bodyguard filmi ve o filmde seslendirdiği romantik şarkılarla ünlenmiş diva. güçlü sesi ve gırtlağı ile yorumladığı şarkılardan en az bir tanesi insanların diline pelesenk olmuştur. şarkıları onun gibi yorumlama çabasındaki kadınların onu çekemediğini, kıskandığını söylemek sanırım yanlış olmaz. 48 yaşında otel odasında cesedi bulunduğunda üzülen milyonlarca seveni olmak herkesin harcı değil. ışıklar içinde uyusun.

olağanüstü ve şahane sesini hatırlamak ve dinlemek isteyenler için:

https://www.youtube.com/watch?v=FxYw0XPEoKE&list=PLB0xGdhVdMlZTL-z-Wpycz_JEXfJUXrgW&index=2

the red pill

ihtiras limani
ekşi sözlük'de maşallah başlğı gündemden düşmeyen, erkeklere acı gerçeği sunduğunu iddia eden reddit'te doğmuş bir tür öğreti.

fazla malumatım yok, lehte ve aleyhte yorumlarını okudum. yanlış anlamış da olabilirim ama benim eleştirim şöyle : kadınlar çiçektir ve melektir diyecek değilim, belli bir yaşa gelip kadınlar hakkında yeteri kadar şey duyuyor ve yaşıyorsunuz zaten. kadınların efendi adam yerine piç tercihinde özetlenen şeyler çoğunlukla. ama ben şunu anlamıyorum, erkeğe git kas yap, kendine bak, sağlıklı ol, sert ol, güçlü ol, kadınlara acıma diyorlar, kadınlar tarafından sevilmekten hatta kadınlardan vazgeçiyorlar. iyi güzel de, tüm o erkek olmanın değeri, önemi, özgüven, özsaygı sözlerinin altında, sahnedeki adamın ardında oluşan gölgede aslında taptıkları bir kadın figürü var. bu adamlar piç kadınlara tapıyorlar aslında. ya da kevaşe ya da orospu neyse. onun tarafından ezilmiş, aşağılanmışlar. ve aslında tüm çabaları hala ve hala onun arzuladığı kaslı güçlü alfa erkek olmak. madem kadınlardan geçtin, seks beklentini etik bulmasam da iç beş kuruşa karşılayabilirsin. erkeğin değerine döndüysen neden erkek dünyasında mücadele etmiyorsun, erkekler olarak kendi aranızda kendnizle yarışmıyor, dövüşmüyor, dayanışmıyorsunuz ? neden hala asıl amacınız kadınlar ? neden hala kadınlar için yaşıyorsunuz ki aksini iddia ederken ? daha fazla am sikmek gibi bir özete çıkıyor tüm bu teorinin " gerçek" sonucu. kadın nefretini değişik bir şekilde yönlendiriş.

en azından erkeklerin biraz daha kendine bakmasını sağlar. masallarda yaşayan kaldıysa hala uyandırır. ama bunlar piyasa insanları için geçerli.

hatırlatma : evrimsel psikolojimiz bir kenara, bu dünyada o kadar fazla karakter o kadar fazla ruh o kadar fazla kadın ve erkek var ki, ve o kadar çeşitli. böyle şeylerle kendini hapseder insan ancak. ne kadın ne de erkek bu kadar basit değil.

er ryan'ı kurtarmak

keskin nisanci
Yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı abd meşeili 1998 yapımı dram türündeki filmin oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns, barry pepper, Adam Goldberg, Vin Diesel, Matt Damon gibi isimler yer alıyor. film 1999 oscar ödül töreninde en iyi yönetmen oscar'ı dahil beş oscar kazandı.

Dört çocuk annesi bir annenin İkinci Dünya Savaşı'nda kaybettiği üç oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. Yakarışları karşılık bulur ve Başkan tarafından verilen bir emirle James Ryan'ın ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün, sekiz kişilik bir asker birliği farklı bir göreve, Ryan'ı kurtarma görevine atanır. Ancak yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen bu birim, can pazarının yaşandığı bu zorlu ortamda hakikatli bir yaşam mücadelesine atılacak; tek bir adamı kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının meşruluğunu sorgulayacaktır.

börek var yer misin

icgqhs
Birine bir iş tarifi sırasında karşı tarafın tembele bağlaması ve bu işi yapmaması sonucu sorulan soru.
Ya da istemediğiniz bir konu konuşulurken konuyu değiştirmek için kullanılan motto.