empati

avni
birine hak vermek ya da haklısın demek değildir kesinlikle. maalesef empati ile hak vermek ya da haklı görmek karıştırılır çoğunlukla.
empati bir kişiye o davranışı yaptıran sebepleri anlayabilmek, anlamlandırabilmek yetisidir. sonrasında hak verebilirsiniz de, vermeyebilirsiniz de.

uykusuz dergi

oblomov
haftalık mizah dergisi. yiğit özgür, uğur gürsoy, ersin karabulut, otisabi gibi sağlam çizerlerle yola çıkmışlardı ve ilk zamanlar muhteşem işler çıkıyordu. sonraları ne oldu bilmiyorum kalite düşmeye başladı. hala atmaya kıyamadığım ilk 2 yılın arşivini arada kitaplıktan çıkarıp okurum. şu sıralar yeni sayısını almaya elim gitmiyor.

bülent serttaş

kaptonur
maria sharapova'nın maçına gitme amacının tenis sevgisi olmadığı bariz belli olan adam.

Aynı şans bütün Türk erkeklerine verilse ben gitmem diyen adam sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Hümanizm kasmanın anlamı yok.

sır

hope is gone
Melis danişmend'in en hoş şarkılarından biri.

Bir sırrım var açıklamam ölene kadar
Dudaklarımda nöbetçi askerler
Geçit vermez sözlerime
Sırrım büyüdü
Serpildi
Kaçmak istedi başka kulakların içine

Sırrım büyür
Söylersem canım yanar
İsyana hazırdı sözler
Korku saldım üzerlerine

Bir iki üç tıp
Küçük parçalara ayırıp at onları denize
Götür onları yaşamın bittiği yere

Bir iki üç tıp
Küçük parçalara ayırıp at onları denize ya da
Götür onları yaşamın bittiği yere

Bir sırrım var söylemem ölene kadar
Dudaklarımda tüfekli askerler
Geçit vermez sözlerime
Sırrım büyüdü
Serpildi
Kaçmak istedi başka kulakların içine

Bir iki üç tıp
Küçük parçalara ayırıp at onları denize ya da
Götür onları yaşamın bittiği yere

Söylemedim, söylemem.

saç boyunun sütyen kopçası hizasında olması

ponjigsaw
Saçın, sırtın boyunla belin tam ortasında kalan kısmına kadar uzamış olmasıdır, çünkü sütyenlerin kopçaları oradadır. Bu açıdan omuzdan kopçalı sütyenlerin ne ara üretildiğini düşündürtür. Hayır yani erkekler olarak bizim işimize gelir gözümüzün önünde olması da, kopçalar şimdilik tam sırt hizasında diye biliyorum ben. Omuzdaki kısmına askı diyolla.

deng xiaoping

olacak o kadar
çin halk cumhuriyetinde mao döneminde yönetimde söz sahibi olan nadir insanlardan biriydi.
ekomominin kötü yönetildiğini gördüğü anda mao'ya ekonomik açıdan alternatif bir yolların olması gerektiğini söyledi. yönetimle ters düştüğü için sürgüne bir traktör fabrikasına gönderildi.üniversitede başarılı bir öğrenci olan oğlu pufang kızıl askerler tarafından yakalandı ve babasının suçunu itiraf etmesi için bir odaya kapatıldı, darp edildi ve buradan çıkış yolunun sadece pencere olduğu söylendi. pufang bu pencereden kendini aşağıya attı ve belden aşağısı felçli kaldı, daha sonra babasının yanına bu haliyle gönderildi.daha sonra deng hiçbirşey yokmuş gibi tekrar yönetim kadrosuna alındı, mao'nun ölümünden sonra yönetimi tek başına eline aldı ve komunist sistem ile kapitalist sistemi birleştirerek çin'in her sene % 10 büyümesini sağlayan ekonomik sistemin temellerini attı.. 2008 pekin olimpiyatlarının düzenlenmesinde oğlu pufang yer aldı ve büyük bir hayır kurumunun başında görevini sürdürmekte.. sene 2017 çin ekonomik olarak deng' in kurduğu sistemin meyvelerini yemeye devam ediyor.

keskin nisanci

hak yeme hell yeah
Bir girisinde dinle kültürü karıştırdığımı beyan etmiş yazar arkadaşım.

Yanlış anlamasın bu giri kendisine saldırmak amacıyla yazılmamıştır kat'iyen. Genel anlamda bazı fikirlerine katılmasam da sever sayarım.

Ne yazık ki kültürü falan karıştırmadım. Türkiye'de bektaşilik ve tengirici-şaman izleriyle yoğrulmuş bir İslam yaşanır. Arapların falan yaşadığı İslam tam olarak gerçek islamdır.

Örnek verecek olursam şeriat kurallarının bir çoğu Osmanlı gibi din temelli bir devlette bile uygulanmamıştır.

Zina edeni taşlayarak öldürmek, hırsızın elini kesmek, farz namazların zorunluluğu vs bunlar hiç devlet eliyle yapılmamıştır mesela. Cihat anlayışı bile farklıdır araplardan. Araplar gittikleri yerlerde dini zorla yaymışken, türkler hiçbir fetihte gittikleri yerlerde İslamı zorunlu din kılmamış gayrimüslim halkı eşit teba bile saymıştır. Arapların yaptığı şeyler ise bizzat kuran'da emir olarak geçmektedir.

regl döneminde ufo gören kız

avni
Ne muayyen günmüş arkadaş her bi şeyin altından fırlayıp gözümüze sokuluyor.
Yine de Ufo görmesi hayra alamettir. Ufo en azından kurgunun bilimsel olanı. Ya cin falan görseydi. Hacı hocayla uğraş dur. Netekim o cin püskürtülmek zorunda.