vefa

parody
istanbul'da bir semt adı. Yalnızca bu hâliyle hatırlanması, insanların vefa kavramına uzak olması, toplum tarafından acı bir çaresizlikle; eli kolu bağlı vaziyette izlenmektedir.

kırılmak

ihtiras limani
ince ve zarif bir çiçeği, taze bir sürgünü kırdığını anlamak kolaydır, kırmanın kolay olduğu kadar. yıllanmış, yaş halkalarıyla ve dışı kabuklarla dolu bir ağacı kırmak zor gelir, zayıf noktasını yarasını bilmemek, kırılamaz sanmak, hiç olmadığı anda kırmamıza yol açar. oysa her şeyin ince bir noktası vardır.

çiğ börek

codeboss
iç malzemesi yöreye göre farklılık gösterse de pişirme şekli aynı, hamuru yuvarlak aç içine malzemeyi koy, yarım ay olacak şekilde ikiye katla, kızgın yağda 3dk kadar pişir, bir esprisi yok, ayıldım bayıldım bir tadı da yok. bildiğin hamur kızartması la işte.

zengin sözlük yazarlarının denemeleri

kozmos
Deliliğin sınırlarında
dolanır dururuz bu sınırlarda. bir dönem gezer tozar geri geliriz. delilik adeta kürkçü dükkanımızdır. kimse bilmez, delilik ve bilgeliğin kardeşliğini.. kan bağı vardır aralarında. ve kimse deli olduğunu fark etmez.. bunu bilmeden yaşar 'akıllıca' oysa delilik.. güzel bir şeydir.. farklı bir özgürlüktür delilik. bilen bilir aslında.. özel ve matah bir şey değildirse de, delilik.. güzeldir..

sızılarınız acı değil de, zevk vermeye başlar artık.. cümleleriniz daha özgür çıkar, ağzınızdan, kaleminizden, klavyenizden.. ayrı bir tattır delilik.. bizzat doktor raporlu birinin yazısıdır bu yazı mesela.. öylesine özgür hissedilir ki o an, doktorun ağzından çıkan kelimeler adeta parti habercisidir..

askere gitmenize bile manidir bazen. çeşitli işlere girmenize engeldir delilik.. ancak insanların içini görmenize engel değildir.. delilik güzeldir.. bunu bilip te yaşamak daha güzeldir.. kabul etmek özgürleştirir.

deliliğin sınırı veya sırrı yoktur.. bir kaç inceliği vardır belki. ben bilmem. deliler bilir. bir durup dinlemek gerekir.. her şarapçı potansiyel tecavüz zanlısı değildir mesela.. bazıları 'deli' hikayeler taşır dudaklarında.. bir şarapçıdır bazen bir güne çiçek gibi açan.. down bir güne hayat saçan..

kabullenmeli deliliğini kişi.. sevmeli onu. onunla yaşamayı adım adım öğrenmeli.. yoksa, 'akıllı' olmanın ne manası kalır?..

tek başına tatile çıkmak

daledi yodg
En güzelidir. 1,5 yıl Türkiye'yi yer yer otostop çekerek yer yer otobüsle gezip fotoğraflayan birisi olarak önerdiğim aktivitedir. Hele ki gittiğiniz yerlerde güzel insanlarla güzel muhabbetler kurunca tadından yenmez. Deneyin, gerçekten hoşunuza gidecek.

hitnçe

siz hepiniz ben tek
Hint dilidir. Genellikle Hindistan'ın kuzey, merkez ve batısında konuşulan bu dil, Hint-Avrupa dil ailesine ait bir dildir. İngilizce'nin ve 22 diğer yerel dilin yanı sıra, Hindistan'ın anadilidir. Pakistan'ın resmi dili Urducaya çok benzemektedir. Hindistan'da Devanagari yazı sistemini; Pakistan'da ise Arap alfabesi'ni kullanmaktadır.

hobisi olmayan insan

icgqhs
Dümdüz insandır. Hayattan zevk almıyordur. Rutin ve sıkıcı yaşıyordur.
Sosyal platformlar sayesinde zamanını heba edip yaşayıp gidiyordur.
Ya da hiçbir şey ilgisini çekmiyordur, ön yargılı bakıyordur yaptıklarının dışındakilere.
Çay, sigara. Çayla içilen sigara, sözlük, cumartesi geceleri geç yatmak, arada biraz sürat yapmak, gömleği ile kavga etmek yahut borsa takibi.
Güncel aptal haberlerin takibi vs.
(bkz:Kendimden biliyorum)