rudolf hess

olacak o kadar
nazi almanyası'nın önde gelen isimlerindendi.
adolf hitler'e en bağlı askerlerden biriydi ve onun en büyük sırdaşıydı.neredeyse tüm hayatını nasyonal sosyalist alman işçi partisi ideolojisine adadı.ancak hitler güçlendikçe yavaş yavaş gözden düşmeye başlamıştı.

2.cihan harbinde kendi kullandığı uçakla ingiltere'ye gitti. amacı iskoçya'ya inip berlin olimpiyatları sırasında tanıştığı hamilton dük'ünü görmekti.
dük'ün ona churchill ile bir görüşme ayarlayabileceğini ve böylece ingiltere ile almanya arasında süregelen savaşa bir son verebileceğini düşünüyordu. bu görevi çok gizlice planlamıştı, birkaç yakınından başka kimsenin, hitler'in bile, bu olaydan haberi yoktu.

churchill hess'le görüşmeyi reddetti. savaşın bitmesini ingiltere'de hapiste bekleyen hess, nüremberg mahkemelerinde yargılandı ve suçlu bulundu.
yargılamalar sırasında hess tüm sanıklar içinde aklî yönden en dengesiz olanıydı. mahkeme sırasında kendi kendine konuşuyor veya sebepsiz yere kahkahalar atıyordu.ilerleyen senelerde diğer mahkumlarında serbest kalmasıyla hapishanedeki tek mahkum olarak kaldı.ve kimine göre bir elektrik kablosuyla kendini asarak intihar etmiştir,kimi araştırmacılara göre ise,ingiliz mı6 ajanları tarafından öldürülmüştür.

rudolf hess kendisine verilen son söz hakkında şunları söylemiştir:

''milletimin binlerce yıllık tarihinde getirmiş olduğu en büyük evladının [hitler] hizmetinde çalışmaktan büyük ayrıcalık duydum. eğer hayatımın bu bölümünü silme gücü bende olsaydı, yine de yapmazdım. mutluyum ki; führer'in sadık bir takipçisi, bir alman ve bir nasyonal sosyalist olarak milletime karşı bütün görevlerimi yerine getirdim. hiçbir şeyden pişman değilim. eğer her şeye yeniden başlama şansım olsaydı, sonunda korkunç bir ölüm olacağını bilsem de yine yaptıklarımı yapardım. insanların ne düşündüğü umurumda değil. mahşer günü iradesi sonsuz olan tanrı'ya hesap vereceğim. yalnızca 'o'na hesap vereceğim, ve biliyorum, 'o' beni affedecek.''