sabahattin ali

quares
“Namuslu olmak, ne zor şeymiş meğer? Bir gün Almanların pabucunu yalayan, ertesi gün İngilizlere takla atan, daha ertesi gün de Amerika`ya kavuk sallayan soysuzlar gibi olmak istemedik. Yalnız ve yalnız bir tek milletin önünde secdeye vardık. O da kendi cefakeş milletimizdir.

Meğer ne büyük günah işlemişiz! Kanunlu, kanunsuz baskılar altında ezile ezile pestile döndük. Bugünün itibarlı kişileri gibi kese doldurmadık, makam peşinde koşmadık. İç ve dış bankalara para yatırmadık, han apartman sahibi olmak, sağdan soldan vurmak ve milleti kasıp kavurmak emellerine kapılmadık. Bütün kavgamızda kendimiz için hiçbir şey istemedik. Yalnız ve yalnız, bu yurdun bütün yükünü omuzlarında taşıyan milyonlarca insanın derdine derman olacak yolları araştırmak istedik.

Bu ne affedilmez suçmuş meğer! Neredeyse, yoldan geçerken mide uşakları arkamızdan bağıracaklar: “Görüyor musun şu haini! İlle de namuslu kalmak istiyor ve ahengimizi bozuyor…”

Çalmadan, çırpmadan bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi?”

Sabahattin Ali
parody
türk yazar ve şair. kürk mantolu madonna, içimizdeki şeytan, kuyucaklı yusuf romanlarının yazarıdır. romanlarının yanı sıra öyküleri de vardır. birçok şarkıyı o yazmıştır. "aldırma gönül" ve "geçmiyor günler" de bunlardan biri olup bu şarkıları sinop cezaevinde yazmıştır.

bilhassa (bkz:kürk mantolu madonna) kitabının okunmasını tavsiye ederim. ayrıca bu kitap çıktıktan sonra döneminin en çok okunulan ve satan kitapları arasında yer almıştır ve aradan elli yıldan fazla geçmesine rağmen hala günümüzde en çok satılan kitaplar arasında yer alır.
ruzgara karsi iseyen adam
Eserlerine ait telif hakkı ücreti kalkan yazar. Artık ismini dahi ilk kez duyacağınız bir çok yayın evi sabahattin ali kitaplarını basacak. Umarım kaliteden ödün vermezler. 2-3 yıl önce küçük prens, daha önce de zweig'in eserlerinde olduğu gibi, sağda solda çeşit çeşit sabahattin ali kitabı göreceğiz. ister istemez 2019 yılı, sabahattin ali yılı olacak.
turuncu gemi
genelde dünya edebiyatında da böyledir ama türk edebiyatından bazı örnekler vermek isterim.

nazım hikmet roman, tiyatro oyunları, öykü alanların da çok iyi eserler vermiş bir şair olsa da kendisi şairdir.
aziz nesin de bütün edebiyat dalların da yazan bir yazar olsa da kendisi çok iyi iyi bir öykücüdür.
haldun taner tiyatro yazarıdır. örnekler çoğaltılabilir.

edebiyatımız da öyküleri romanları kadar güzel, şiirleri tiyatro eserleri kadar iyi. denemeleri hepsi kadar eşsiz tek yazar olan sabahatin ali'ye selam olsun.
miyesmikcih
"ben sevdiklerimi köpek gibi severim yavrum... zelilane severim" diyor sabahattin ali "çakıcının ilk kurşunu" adlı kitabının arka kapağındaki tanıtım metninde.
50 yıl sonra "aşk köpekliktir" kitabı yayınlanan ahmet ümit kitabını görünce insan aşk için her türlü rezilliğe zelilliğe katlanır diyor.
aslında sabahattin ali kitapları sanıldığı gibi kolay romanlar değildir.
benim favorim yeni dünya öykü kitabının içindeki "hanende melek" öyküsüdür.