saçını kırmızıya boyayıp marjinalim demek

ulduz
yeni yetme ergen kızlarımızın daha çok yaptığı saçmalıktır diyecekken bugün bir erkekte gördüm.
sinin hınınıhımını diyerek uzaklaştım. insan olun biraz. gerçek marjinallik bu değil.
miyesmikcih
60 yaşında saçlarını kırmızıya boyatan kadın tanıyorum. yeşil ve maviye boyatan genç kızlar.
sinema ve tiyatro sanatçısı serra yılmaz (serrafina tigrul) her renge boyar o istisnadır.
ruzgara karsi iseyen adam
Çocukluğumun geçtiği mahallede bir acar amca vardı. Yaklaşık 55-60 yaşlarında bir adamdı. Eşinin artan saç boyasını mı, yoksa ellerine sürdükleri kınayı mı kafasına sürerdi bilmiyorum ama, saçı devamlı kırmızı renkte olurdu. Neden öyle yapardı bilmiyorum, sonuçta çocuktum, anlamazdım ama adam bana çok ilginç görünürdü. Marjinallik amacı taşıdığını da sanmıyorum. "marjinal" kelimesini duysa, muhtemelen hangi takımda oynuyor diye sorardı.
magic mushroom
İnsanlar istediklerini yapıp istediklerini söyleyemekte özgürdürler, yoksa değiller mi?

Birincisi bir insanın saçını kırmızıya, yeşile, maviye boyamasının siyah ya da sarıya boyamasından bir farkı yoktur, sonuçta orijinalliği bozuyor muyuz, evet. Neden çoğunluğun tercih etmediği renkler işin içine girince hemen eleştirme hakkı doğuyor ki? Çoğunluğa uymak zorunda mıyız?

Yok eleştirilen renk değil de o kişinin o renkle marjinal olduğunu iddia etmesiyse, bundan da bize ne? Yapsın, ne olacak ki, kime ne zararı var? Biz beğenmiyor ya da itici buluyorsak bakmayız, görmeyiz, olur biter. Bu, kimse için bir sorun haline gelmemeli, geliyorsa bence özeleştiri zamanı gelmiş demektir özgürlükler ve hoşgörü adına.

Diğer bir konu, Sürekli özgürlüklerden bahsederken hepimiz, başkaları bizim hoşumuza gitmeyen şeyler yaptıklarında neden hemen yaftalamaya girişiyoruz ki? Bir insanın saç rengi neden başka bir insanı rahatsız eder, hiç anlamıyorum bunu. Beğenmeyen kafasını çevirip bakmazsa, onun için sorun olan şey de ortadan kalkmış olur, olmaz mı?

Ben de daha genç yaşlarımda saçımı kırmızıya, mora boyattım ya da çoğunluğun tercih etmediği şekilde giyindim ama Bunu kimseye bir şey ispatlamak için de yapmadım farklı görünmek için de. Sevdiğim ve o şekilde mutlu olduğum için yaptım.

Sonuç olarak, büyük bir anadolu filozofunun da dediği gibi, "o o şekil boyar, bu bu şekil boyar, herkesin hayatına kimse karışamaz", söyleyeceklerim şimdilik bu kadar, teşekkürler.