satranç

klm
iki oyuncu arasında satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunu. oyunlar bazen dakikalar bazense saatler sürebilir. Çoğu insan izlemekten sıkılır ama oynayanlar için aynısı söylemek doğru olmaz.
shaman
tarihi ve kaynağı tam olarak bilinmeyen ve günümüzün gelişmiş teknolojilerinde dahi varyasyonlarının sayısı inanılmaz çok olan muhteşem oyun. genellikle siyah ve beyaz renkli karelerden oluşan 8x8 ebatlı bir zeminde oynanır. aslında buna oyun demek yerine spor demek daha mantıklı. çünkü düşünce gücünü ve analiz yeteneğini çok öne çıkarır.

bu sporda kullanılan taşların adları ise değerlerine göre şöyle: şah, vezir, kale, fil, at ve piyon. bu taşların hepsinin özel hareketleri var. rakip şah mat edildiğinde veya rakip oyundan çekildiğinde karşılaşma sona erer.

zweig'in satranç kitabındaki dr. b. yaratıcı düşüncenin, rakibi czentovic ise klişenin ve ezberin örneklerdir. bu kitap ise her evde bulunması gerek kitaplar kategorisinde ön sıralarda yer alır öte yandan.
hamlet
Eskiye göre biraz daha az oynadığım fakat oynarken asla sıkılmadığım bir oyun. Son zamanlarda oynadığım tek oyun da diyebiliriz.

Bir kaç kez uzun uzun yazdım satranç hakkında. Ama kimsenin sikinde olmadı.

Yine de bir tavsiye vermek istiyorum.
Çocuklarınıza matematik ve fenden önce satranç öğretin. Hatta sevdirmeyi başarabilirseniz bir dahi yetiştirebilirsiniz. bence.
singur
Satrançın beyin gelişimine katkısı yadsınamaz ama ben satranç sevenleri veya iyi bilenleri pek sevemiyorum, neden? Onlarda böyle bi devamlı oyun çevirecekmis gibi bir his uyandırıyorlar gözleri fıldır fıldır dönüyor. Oyun çevirme hamle yapma gibi şeyler karakterlerine yansıyor sanki. Yanılıyor da olabilirim ama ..
valsarith
Bir yu gi oh düellosu kadar zeka gerektirmeyen strateji oyunu.

Edit: bu kart oyunu hakkında herhangi bir fikir sahibi olmadan eksilemek de ayrı bir paradoks gerçekten. Bilmiyorsun ve satrançtan daha iyi olmadığını düşünüyorsun. Sadece komik.
avni
her şey bir yana satranç ustalarının hepsinin ıq ölçümleri ortalamanın oldukça üzerindedir.
örneğin:
Judit Polgar, ( IQ -170) satrançta Grandmaster rütbesini elde etmiştir. bir diğer ıq canavarı tüm zamanların en iyi satrançısı sayılan Gary Kasparov'u (IQ-194) yendiği için IQ değeri ölçüldü ve şaşırtmadı.
pasaj
Stefan zweig'e ait eser. Zweig bu eserinde kendi uzmanlık alanı olan psikoloji bilimini de etkin olarak kullanmış ve karakterlerinin psikolojik tahlillerini başarılı bir şekilde yapmıştır.
tazeekmek
Herkes ölür geriye şah kalır tıpkı bizim dünyamızda ki savaşta piyonların ölüp geriye yüksek mertebeden kişilerin kaldığı gibi onlara hiç bir şey olmaz.
indolentexistence
sicilya açılışını bilmeyen, çoban matını bilmeyen birisi için, bunlardan kaçınmak güçtür. halbuki çok rasyonel ya da muhteşem hareketler değildir. daha önceden tanımlanmıştır. öğrenilmiş hareketlerdir. satranç aslında bütünsel bakıldığında öğrenilmiş hareketler bütünüdür. Bir go oyunu değildir.
hamlet
Oynamak için beni her zaman bulabileceğiniz oyun.

Oyun diyince kendimi kötü hissettim ama bir şekilde cümleyi tamamlamak gerekiyordu.

İsteyene telefon numaramı, adresimi falan veririm. Harika bir satranç takımım var staunton tipi, ahşap, vezir boyu 12cm. İsteyenle dışarıda da buluşup oynarım fakat kendi takımımı dışarı getiremem, tahta biraz büyük.

Ya da son seçenek: isteyenle internet üzerinden de oynayabiliriz. Chess.com ve lichess profillerimi de paylaşabilirim.

Ben bu işte iyiyim diyorsanız kapışalım. İyi değilim ama oynamak istiyorum diyorsanız da konuşa konuşa, hatalar üzerinde durarak, hatta hamleleri geri alarak oynayabiliriz. Ya da öğrenmek isteyenlere bir şekilde öğretebilirim. Ancak haftaiçi pek müsait olamıyorum. Uygunluk durumunu önceden konuşmamız gerek.

Böyle büyük usta gibi konuşmama bakmayın sadece ortalamanın biraz üzerinde bir oyuncuyum. Kesinlikle ego yapmam, kimseyi aşağılamam, yenilgiye karşı her zaman saygılıyım, hırs yapmam. Defalarca yenilsem yine oynarım.