scarface

davy jones
Yaralı yüz (1983)

Tony Montana (al pacino) isimli bir genç ve ailesinin Küba'dan amerika'ya göç edişini, tony'nin amerika'da yükselişini ve nasıl bir mafyaya dönüştüğünü anlatır.

Filmin adı ürkçe'ye "Sicilyalı" diye çevrilmiştir, fakat filmin Sicilya ile hiçbir ilgisi yoktur. Türkçe dublajı yapılmış en iyi iki filmden biridir

(bkz:the World is yours)

zenginsozluk.com/foto
turuncu gemi
brian de palma'nın yönettiği bir film olsa da, brian de palma filmidir diyemiyorum. bu palma özünde mayası sağlam bir heriftir. fakat kendine özgü bir tarz tutturacağına, kendisini bir gün capolla sanar ertesi gün scorsese.
filmin öyküsü çok iyidir ve oliver stone'a aittir. sanırım film boyunca stone'nin filme dokunuşları filmin, iyi bir iş olmayı ıskalamasını önlemiştir. başta al pacino olmak üzere bütün oyunculuklar bu evren üzeri sanatçılıklardır. mutlaka orjinal diliyle izlemenizi öneririm.
turuncu gemi
oliver stone'in neden daşşağını yemeliyizi bize bir kez daha ispat etmiş filmdir. al pacino'yu muhteşem oyunculuğu için gece gündüz höpürterek içsek az kalır. lakin o brain de palma'nın götünü eşekler siksin. o capolla özentisi deyyus yönetmeseydi 40 kat daha güzel olacak filmdir.