selfie

olacak o kadar
Paris Hilton Pazar günü, şarkıcı Britney Spears ile 11 yıl önce çektikleri iki fotoğrafı sosyal medyadan paylaşarak, selfie'yi birlikte icat ettiklerini iddia etti lakin o kadar uzun boylu değil. Olacak o kadar dediysek bu kadar değil! Cornelius bey'ı yedirmeyiz.


zenginsozluk.com/foto

ABD'nin Philadelphia eyaletinde yaşayan Robert Cornelius'un 1839'da lamba mağazasının dışında çektiği bu fotoğrafın, tarihin ilk selfie'si olduğu tahmin ediliyor. Fotoğrafı çektiğinde 30 yaşında olan Cornelius'un gözlerinde, fotoğrafın çıkıp çıkmayacağından emin olamadığını görmek mümkün.
O dönemin fotoğraf teknolojisiyle bu kareyi yakalayabilmek için Cornelius muhtemelen 15 dakika hareketsiz durmak zorunda kalmıştı.sos
yıllar önce counter-strike oyununu online oynarken bir server'da el bombasıyla kendini öldüren veya oyuncu oyunda aktif olmadığı için otomatik olarak öldüğünde "self-shot!" sesi gelirdi. önceden kamerayı aynaya tutup kendini çekenler boldu. self-çekim, self-shot tabirlerini sosyal mecralardan hatırlıyorum bir yerlerden.

yani nereye gelicem... selfie tabiri çıkmadan çok çok önce self-çekim veya self-shot tabirleri birileri tarafından kullanılıyordu.
esdemirei
Türk Dil Kurumuna Türkçe karşılığı olarak yapılan tavsiyeler arasında Sosyapoz, Başyapıt, Bengil, Beyani, Cepimge, Çekendi, Çekerol, Çekinti, Çeklaçek, Çektirim, Çeksun, Eday, Ferdi, Görsel Salım, Seyfi, Kendirme, Görçek gibi kelimelerin bulunduğu, TDK'nın ise sitesinde hiçbirinin kullanılmadığı bir sosyal medya akımı. Hatta bu akımdan esinlenerek The Chainsmokers'ın adının duyulmasını sağlayan aynı adda şarkısı vardır.