sevgi

klm
Bir başka varlığa duyulan his.
Sevginin türlerine ilişkin ilk psikiyatri dalında çalışma Sigmund Freud tarafından yapılmıştır. Freud, sevginin her türlüsünün kaynağının cinsellik olduğunu öne sürer. Bu görüşüyle çok büyük eleştirilere maruz kalsa da, biyolojik olarak sevginin, hormonlar ya da kimyasallar bakımından cinsellikten başka bir kaynağı yoktur. Freud'a göre sevginin bütün diğer türleri (aile sevgisi, tanrı sevgisi) uygarlıkla gelişen yüceltmelerin sonucudur ve cinsellikten türemiştir.
ihtiras limani
Sevgi davranışa yansır ya da yansımak zorundadır. Davranışa yansımayan sevgi sevgi değil " bana verdiklerini seviyorum" gibi bir şeydir. Kendiliğinden bir uyumlulaşma arzusu getirir. Ve kırılgandır. Bencilliği azaltır. Azaltmıyorsa yine başka bir şeydir.
rainbow
Üniversitede, “Halk Bilim” adı atılda sikimsonik bir dersimiz var. Final sınavındayız... Soru; “Sevgi nedir?” Aklıma İbrahim Tatlıses'in “Sevmek” şarkısı geldi ve baştan sonra yazdım, tam puan da almıştım ciddi ciddi o sorudan. :)

Edit: Tatlıses
turuncu gemi
bülent ortaçgil'in muhteşem bir şarkıyla anlattığı somut varlıktır. sevgi durumu sözlüklerde soyut varlık olarak geçse de, sevince ona ruh üflersin ve somut varlığa dönüşür. sevgili ortaçgil'de nasıl sevmişse artık, ne kadar güzel bir duyguyla bu şarkıyı yapmış bilmiyorum. ama o kadar yüksek bir sevgi durumu olmalı ki, ben ifade edecek cümle bulamıyorum.
dante gibi ortasındayım ömrün, o kadar mutsuzum ki epeydir, intihar mı etsem, kalkıp bir çay mı demlesem diye gidip gidip geliyorum. tam bu sıkıcı ironilerle kendimi güldürmeye çalışırken, çok uzun zaman sonra radyo'da bu şarkı çıktı. ve dedim ki olum mwmo, bir üçüncü yol daha belki vardır. yani olsa ne iyi olurdu.
turuncu gemi
kadri kıymeti yeterince bilinmemiş, insanda dingin muhteşem duygular hissetiren muhteşem bir bülent ortaçgil şarkısıdır. tanrılar bir gün aşık ve mutluyken de dinlemeyi nasip etsin. evet bu kadar güzel bir şarkıyı aşık ve mutluyken hiç dinlemedim. hatta ben aşık ve mutluyken hiç şarkı dinlemiyor olduğumu son 3 senede nötr ve mutsuzken anladım. bir daha aşık ve mutluyken şarkılara ihanet etmeyeceğim. tabii bir de tekrar o ruh halinde olması kaldı da, şarkı dinleyip dinlememesini hesap ediyorum. ne geri zekalı bir ruh hali yaşadığımı da şimdi keşfettim. kusura bakmayın artık.
benim çenem düşük, geyiğim pis ama şarkıya bir şans verin dinleyin. güzel şarkıdır.
avni
Hakkında yazılan her şeyi Okuyun. Yazılanların güzelliği bir yana, ne olduğunu bile anlayamadan olumlu düşünmeye başlarsınız. Denemekle bir şey kaybetmezsiniz.