sırrı süreyya önder

turuncu gemi
bir meclis konuşmaşsında, akp'lerin yüzüne, dümdük şöyle bağıran hdp'li siyasetçidir

"her duanızda allahım bizi utandırma diyorsunuz. allah duanızı kâbul etmiş. utanma diye bir şey kalmamış sizde."

bir de, maphus yata yata biter. aldırma ağabey, aldırma....
miyesmikcih
sinemacı yaratıcılığı var sırrı süreyya önder'de. zavallı ak veya boz hayvanat ve haşerat asla bulalmamalı. bunların dağarcığı o fındık kadar beyninizin alamayacağı kadar dolu.
hatta normal hayatında da dalaşma, meclisin kısıtlı ortamında yerin dibine sokan yönetmen normalde neler yapmaz ki.
sanatçı sözlerinin arkasında durur, nazım gibi paşa paşa yatar hapishanede.
turuncu gemi
halkların demokratik bıyıklısıdır, güzel abisidir. bugün bir gazeteye verdiği açıklamadan şöyle demiş;

'' kısacası zindanlar “yan gelip yatma yeri değil.” bizim için mümbit üretim alanları olmakta. korkarım günün sonunda bizi buralara atanlar “keşke hiç atmasaymışız” diyecekler.

mutluların mutsuzlara borcu var. gülebilmek, mutluluk, zenginlik ancak herkese adil bir oranda üleştirilebiliyorsa bir anlamı olan şeyler… dolayısıyla başta doğaya sonra da birbirimize çok şey borçluyuz… borcu hatırlamak, alacaklı olanları unutmamakla işe başlayabiliriz… bu bazen bir film olur bazen bir ekmeğin yarısıdır…''
turuncu gemi
titre metiner geldi gelmekte olan. çıktı iki gözümün çiçeği. bundan sonra demirtaş'a da, yüksekdağ'a da, sırrı abeye de terorist diyene alnını karışlıyarak sorarım. kimsin lan sen? hakim misin savcı mısın? yargı kararıyla aklanan kimseye hiç kimse böyle yaftalar yakıştıramaz.

yaa bu çocuklardan terorist mi olur bir gidin allah aşkına.

işte karşınızda ferhat tunç'un ğaz arkadaşları. polisin attığı var ya işte o.

turuncu gemi
çok uzun yıllar sonra solun içinden laf değil iş üreten yiğit siyasetçidir. kendisine terörist diyenin burnuna ve gözüne anayasa mahkemesinin kararını dayarım.

2015 de hdp nin oylarını yüzde 6'dan 13'e çıkarmasında en büyük emek sahiplerinden biridir. akp ilk defa o seçimde yenilmiş ve geriletilmiştir. daha sonrasında iktidar muhalefet el ele, akp ye gerekli gücü verip hepmizi daha çok sevmesine olanak tanımıştır.

bugün sırrı abi bitti diyenler var. ulan memleket bitmiş, sırrı bitmiş çok mu? ekilen demokratik siyaset tohumları bitmez. onlar elbette tekrar yeşerecektir.