skyler white

magic mushroom
Çoğu insanın aksine kötü bir karakter olduğunu düşünmüyorum. aslında dizide pek de sevmediğim skyler'a bu noktada haksızlık yapıldığını düşünüyorum ve savunma gereği hissediyorum.


zira kendisi aile kurumunun devamı için elinden geleni yapmıştır. bir kadının belki de en çok desteğe ihtiyacı olduğu dönemde kocası tarafından yapayalnız bırakıldığı halde yine de ailesi için çabalamıştır ancak walter efendi sır küpü olduğu için en sonunda kadıncağızı delirtmiştir. çabaları sonuçsuz kalan çaresiz skyler da "beşer, şaşar" sözünün hakkını vererek bir dönem gerçekten saçmalamış ve hiçbirimizin onaylamadığı şeyler yapmıştır, evet. lakin kendisi yine dürüstçe yediği bu bokları walter'a anlatmış ve yaptığının pişmanlığını da kendi içinde yaşamıştır. amma velakin en kolay yolu seçerek "kadın"a orospu damgasını yapıştırmaya can atan bizler empati yapma gereği hissetmeyiz. çünkü kadın ne kadar femme fatale ise erkek de o kadar "sütten çıkmış ak kaşık"tır bizler için. kimse empati yaparak değerlendirmez kadını, herkes olumsuzluklarına odaklanır. oysa ki yıllarca yalan söyleyen, aslında ailesine ihanet eden, bu sırada eline bir sürü de kan bulaştıran erkek karakter yine ve yeniden seyircinin gözünde aklanmış, kahraman ve fedakar ilan edilmiş, amacından mütevellit yaptığı tüm yanlışlar mazur görülmüştür.

yani eril pencereden bakıldığında kötü, tu kaka bir karakterdir skyler çünkü annedir ve annenin hata yapma lüksü yoktur, anneye yüklenen bütün o kutsal(!) sorumluluk, en ufak yanlışında annenin sonu olur.

oysa babanın hatalarını affetmede daha esnek ve rahatızdır. neden? çünkü yüzyıllardır zihnimize kodlanan alt mesaj bu da ondan.

kozmos
yaftalamak için süper bir deneme tahtası olduğu doğru, tekleşmiş bakış açısındaki ortaklık dolayısıyla.
ancak ben yine de, skyler'in ted ile sikişmesini anlamıyorum. walter yediği bokları kendi için yapmış olsa da, zaten parası olan ve ailesini geçindirebilecek biri olsaydı ne işi vardı gus'la, jesse'yle, mike'la.
yaparken keyif almasının, kendi için yapmasının yanı sıra ailesi için de yaptı yani. evet, yanlıştı. ama aldatmadı, bu çok mu önemli?
değişir o, skyler ellerini yıllar içinde walter'ın boğazına geçirmiş gibi bir görüntü vardı. öyleydi de, dizide. walter sönük, karısıyla göz seviyesinde olamayan, kendi istek ve duygularına körleşmiş biriydi evliliği ile yıllar içinde. bu sebeple aldatmak, bunlar ve henüz aklıma gelmeyen diğer sebeplerden dolayı walter'a walter'ın yaptıkları karşısında bile haksızlık.