sokağa çıkma yasağı

rene
Pandemi sonrası gelişmeleri basından takip ediyorsunuzdur. bölgesel çaplı karantinaların, yaş kısıtlamalı sokağa çıkma yasaklarının ardından önümüzdeki hafta sonu ilk defa yeni bir kararla iki günlüğüne Türkiye'nin büyük bölümünde genel bir sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bunun yapılmasının en büyük nedeni virüsü hala ciddiye almıyor oluşumuz. Peki bu yasağın yol açtığı sorun nedir? Elimde farklı illerden insanların iç içe geçtiği, marketlerde, mağazalarda kuyruk olduğu bir kaç video var. Peki buna gerek var mıydı? Yasağı bir kaç gün önceden duyursaydınız insanlar saatler kala sigara, ekmek vb. ihtiyaçları için marketlerin önüne yığılmasalardı daha iyi olmaz mıydı? Olurdu.

Şehrin kalabalık bölgelerinde yerlerde bir dolu eldiven ve maskeleri görüp üzülmemek elde değil. Esnaf başta olmak üzere sosyal mesafeden bir haber kalabalıkların bu pervasızlığı polis tarafından durdurulup 20 yaş altındaki çocuğunu sokağa çıkardığı için ceza yazılan kadının "ölecekse benim çocuğum ölecek sana ne oluyor" cümlesinin bir tezahürü gibi.

Halbuki durum böyle değil. Senin pervasızlığının veya hastalığa karşı alınan önlemlere direnç gösterip önlem almamanın faturası tüm topluma kesiliyor. Senin umursamazlığının faturası hepimiz için evde geçirilecek ekstra günler anlamına geliyor, hastalanacak, soluk alamayacak belki de ölecek yeni yeni hastaların ortaya çıkmasına yardım etmiş oluyorsun.

Bu durum senin evde sıkılmandan çok daha tehlikeli bir boyuta doğru süratle ilerliyor. Hastalanacaksak da öleceksek de allah'tan diyerek normal yaşamına devam edenleri de görüyorum. Olay senin hastalanman veya ölmenden ibaret değil güzel kardeşim.

Sorun, senin hastalanıp başkalarını da hasta etmen, senin gibi pervasız olmayan, değer verdiği riskli kategoride insanlar olan, onların hayatını önemseyen insanların hayatına müdahale ediyor oluşun sorun.

Markete giriyorsun, masken yok diye uyaran çalışana nohut fırlatıyorsun. Yolda polis durduruyor evde sıkılıyoruz diyorsun. Çocuğunu niye çıkardın riskli diyorlar çocuk benim çocuğum ölecekse sana ne diyorsun. Böyle yapmaya devam edersen bu virüs çok daha fazla yayılacak ve çok daha fazla insanın sevdiklerini alacak, hayatını mahvedecek, yatakta uyur gibi ölmeyecekler, soluk alamayacaklar, acı içinde kıvranarak ölecekler.

Şimdi bu sorumsuz düşüncelerini bir kenara bırak ve evinden çıkma. Kendine hobiler edin. hobisiz insanın tekisin, en azından bu karantina süreci yeni hobiler edinmen için bir fırsat olur.
miyesmikcih
artık sık sık başımıza gelecek olay. bilim-insanlari corona virüs'ün temmuz'da da önlemeyeceğini söylüyorlar. devletin başındakiler de konu hakkında bilgi sahibi değil ko abuk subuk kararlar alıyorlar.